HIP HOP KEMP 2007, naděje pro CzechTek 2008

Tak a je to tady, největší legální evropská hiphopácká akce léta se v Hradci Králové pomalu dostává do obrátek. Jako hradečák mám to štěstí/neštěstí, že bydlím poblíž, takže vše mohu/musím sledovat z první line.

Již od samého rána město zaplavují stovky, možná tisíce hiphopáků nejrůznějšího věku a národnosti. Z regálů blízkých obchodů místa konání mizí pečivo a další životu potřebné poživatiny. Okolí zaplavují různé, hiphopáky pohazované odpadky.

hip hop kemp hradec kralove

Odpoledne jedu z práce domů na kole. Míjím znečištěnou, jindy čistou, autobusovou zastávku (obrázek výše). Zastavuji, slézám z kola a vytahuji mobil. Mladým hiphopákům, kteří čekají na autobus slušně říkám, že jestli nechtějí být na fotografii, ať si popojdou trošku stranou. V pohodě udělali krok stranou a já si nepořádek pro ilustrační účely vyfotil.

„Pane, vy si to fotíte?“ zeptal se mě s údivem jeden hiphopák. Asi se trošku zastyděl za své hiphopácké spoluposluchače.

„Jo, fotím si ten čurbes,“ odpověděl jsem mu a dál jsem v hovoru pokračoval. „Víte kluci, je to bordel, tady v Hradci se koná mega hiphopová akce, všude bordel, hluk a tak, nikdo proti tomu nahlas ani necekne. A CzechTek, daleko od lidí, minimum bordelu a každýmu to vadí. Byli jste kluci na CzechTeku?“

„Letos nebyl,“ odpovídají mi zklamaně.

„Jasně, že letos nebyl, ale loni, předloni, před předloni a tak dál do minulosti byl, parádní svobodná akcička. Bohužel nikdo z ní na daních a na příjmů v blízkosti ležících obcí nevidí ani korunu, tak každému vadí a zakáže se. Zato tady, komerční akce ve městě. Nepořádek, hluk a všichni to mlčky přehlížejí. V minulých letech jste na CzechTeku byli?“ Ptám se ještě jednou.

Dva z nich přikyvují.

„A není svobodný čektek lepší, než tahle komerce?“

„Je,“ říkají.

Chvíli jsme si ještě povídali. Pak jsem sedl na kolo a uháněl domů.

Teď, když píšu tento článek je něco k jedenácté hodině. Sedím u počítače a skrze zavřená plastová okna, která by měla být vysokou měrou zvukotěsná slyším „Tuc, Tuc, Tuc, Tuc, Tuc, ………“. Asi takové proti kterému v minulých ročnících CzechTeku v médiích brojilo pár desítek postižených obyvatel. V Hradci a okolí se hluk z HIP HOP KEMPu netýká stovek obyvatel, ale tisíců a možná desetitisíců. Přesto se najde málo kdo, proti tomu nahlas řekne křivé slovo.

Sám proti HIP HOP KEMPu nic nemám. Stejně jako nemám nic proti CzechTeku. Jsem příznivcem obou akcí. A dokonce jsem rád, že se HIP HOP KEMP koná v Hradci. Je to takové menší/větší oživení jinak stereotypního chodu města a do jisté míry i prestiž. Je prostě hezké mít za barákem akci s účastí kolem 20 000 posluchačů.

Tak jako jsem nyní rád, za konání HIP HOP KEMPu, jsem pyšný, nebo lépe řečeno býval jsem rád a pyšný za konání mega světově prosnulého svobodného festivalu CzechTeku, kterého se v posledních letech účastnilo až 40 000 tančících posluchačů.

Letos se poprvé, od roku 1994, CzechTek nekoná a mě je z toho tak nějak smutno. Tisíce, možná desetitisíce médii zmanipulovaných jedinců, které CzechTek, jako účastníci, nebo poblíž žijící občané, přímo nikdy nezažili, jsou tomu zřejmě rádi. Uvěřili nepravdivému mediálnímu obrazu o tom, že kdesi, jakási desetitisícová banda feťáků a ožralů terorizuje přírodu a obyvatele, takže jediným správným řešením bylo použití hrubé policejní síly.

Kdo na CzechTeku byl, jistě mi dá za pravdu, že jde vcelku o klidnou pohodovou akci, na které se zvěrstva na přírodě nepáchají a poblíž žijící obyvatelé se nijak neterorizují. Taktéž většina účastníku CzechTeku jsou inteligentní lidé, jejich účelem není cokoliv ničit, komukoliv ubližovat. Účastnící CzechTeku se chtějí v první řadě bavit, relaxovat a tančit.

Myslím, že by se mezi účastníky HIP HOP KEMPu a účastníky minulých ročníku CzechTeku, našlo mnoho společného. Někteří z letošních návštěvníku HIP HOP KEMPu se dokonce minulých ročníků účastnilo a zajisté si CzechTek chválí.

Co se týká problematických efektů obou akcí, i ty jsou stejně. Hluk a něco nepořádku nalezneme u HIP HOP KEMPu, tak i u CzechTeku. V otázce nepořádku budou akce stejné, liší se pouze v tom, kdo nepořádek na konci uklízí. V případě HIP HOP KEMPu jsou to lidé najmutí a zaplacení pořadateli. V případě CzechTeku se pak úklidu dobrovolně účastní sami návštěvníci. Konečný efekt je v obou případech stejný. Čisto.

Co se týká hluku a lidí, které tento hluk ruší, je na tom HIP HOP KEMP, daleko hůř. Zatímco u Czechteku, který se koná kdesi daleko u malých obcí, HIP HOP KEMP se koná poblíž sto tisícového města. Když se vrátím pár let dozadu a vzpomenu si na rozhořčené nářky babiček a dědečků, kterak je hluk z kilometrů vzdáleného CzechTeku ruší, je mi to k smíchu. V Hradci hluk z HIP HOP KEMPu v pohodě vydrží, tisíce, desetitisíce lidí a mnoho nářku na hluk v médiích neuslyšíte. Kdo není z Hradce, těžko se kdy o nějakém hluku dozví. O hluku a CzechTeku ví však skoro každý, i když ho ve skutečnosti slyšelo jen pár lidí.

V čem se ale obě akce naprosto liší je v komerčnosti a nekomerčnosti, nebo ještě jinak v nesvobodě a svobodě. Zatímco HIP HOP KEMP je akce silně komerční, s drahými lístky, občerstvením, pořadateli a kdo víc čím ještě omezujícím, CzechTek je pohodová akce lidí pro lidi. Na CzechTeku mají všichni k sobě tak nějak blíž, jde o komunitu. Na HIP HOP KEMPu jsou vystupující striktně oddělení od posluchačů. Jde jen o show. Jde jen o peníze.
Ano, myslím že peníze, o které jde státu a obcím v první řadě jsou tím, proč se HIP HOP KEMPu existence toleruje a CzechTek, z kterého nikdo moc mimo účastníků samotných nemá potírá. O penězích se v souvislosti s CzechTekem ale nikde moc nemluví. Jako důvody, proč CzechTek ne, jsem doposud nejvíc slyšel hluk a odpadky.

Budu-li o penězích a ziscích z HIP HOP KEMPu a nevýdělku z CzechTeku mlčet dál, a na hluk a odpadky budu reagovat odpovědí, že HIP HOP KEMP produkuje hluk a odpadky také, nevidím mnoho důvodů, proč by se světoznámí svobodný, komunitní festival nemohl v dalších letech opět uskutečnit.

Na závěr bych ještě uvedl, že v případě CzechTeku nejde skutečně o nějakou lokální akci, ale jak se lze dočíst v světové uznávané WikiPedii pod heslem CzechTech, jde skutečně o světovou akci s nadprůměrnou návštěvností.

Zdali se CzechTeku v roce 2008 dočkám nevím. Konání HIP HOP KEMPu téměř za barákem mi dává jistou naději, že ano.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

57 komentářů k “HIP HOP KEMP 2007, naděje pro CzechTek 2008”

 1. Lukáš Votava napsal:

  Komerční akce se koná na vyhrazeném území (pronajatém) a ne na pozemku někoho…. Nelze někomu obsadit pozemek na týden a pak tam po sobě nechat spoušť. Kam chodí týden 40 000 lidí na záchod??? Všude kde se dá….:)
  Komerční akci někdo pořádá. Ten je odpovědný za následky….(úklid, soc.zařízení, atd.)
  Nelze 2 absolutně různé akce měřit jedním a tím samým metrem!!!

 2. LuFa napsal:

  Lukáš Votava: Tak například poslední CzechTek, na kterém došlo k brutální policejní akci, se konal na řádně pronajatém pozemku. Toalety byly vyřešené. Stejně tak by byl po skončení akce zajištěn úklid od účastníků.

  Jinak to jestli je akce komerční rozhodně neznamená, že bude dostatek záchodů pro všechny. Na mnoha letních akcích je sociální zázemí dosti nedostatečné a lidé svou potřebu konají kde se dá. Takto bychom si mohli napsat i o úklidu a hluku.

 3. Sandokan09 napsal:

  Cztek zabily média,dokud akce probíhala mimo hledáček kamer,bylo vše ok,prostě jedna velká rodina.Pak přišla mediální masírka ala nova a akce se začala postupně rozrůstat a měnit se v uplně něco jinýho.A dnes?Cztek dávno ztratil svojí neopakovatelnou atmosféru,underground je mrtev,a v dnešní době akce typu cztek ,vlastně jen zabíjej původní myšlenku tekna.A když nad tím tak přemýšlím,je mi z toho docela smutno…

 4. Vyhulenec napsal:

  ja jsem pro cechtek dredaty lidi proste vyhuleni to je nej a ne jak na hip hop kempu namachrovany a chtej se jen bit na na czechteku je nejlepsi nikdo se tam nechrti nikdo si tam nena dava proste klid priroda psy tam behaj toje good at zije czechtek chci aby byl tenhle roka zas ja jsem tam by na 2003 a 2008 v roce 2003 bylo fakt hodne lidi 50000 lidi a zadna bytka

 5. hip hop napsal:

  Lukasi ty ses KOKOT!!! ;) smeju se ti a vsem podobnejm!!!! byl jsi letos na Eva a Vasek na Ripu???

 6. hip hop napsal:

  a nejvetsi prdel je ze ti tady behaj reklamy na hih hopovy zbozi … proste KOKOT !!!

 7. tekk napsal:

  Ale tady ten článek nanaráží a nijak nemá hopery urážet chapete to..? vůbec někteří nevíte o čem je řeč fakt.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.