Poslední dojmy z působení v Lidových novinách

Včera vyšel můj poslední článek v LN (Transplantace vlasů) který jsem psala v rámci letní školy žurnalistiky.

Nevím zda to bylo tím, že jsem pracovala pro přílohu Letní Relax, ale po měsíci sledování této přílohy mám spíše pocity zklamání a zkažené dojmy z novin, které odebírám. Je nutno také brát v potaz, že novináři mají nyní „okurkovou sezonu“, takže moje praxe by byla bývala jiná, v jiné redakci, či v jiné době.

K věci, každodenním cílem je „zaplnit místo“. Vymyslet dostatečně „nosná“ témata, která budou zároveň servisem pro čtenáře. Všem článkům musí rozumět průměrný čtenář.

Témata se plánují cca 14 dní dopředu, mají být letní, dovolenková, prázdninová. Mám pocit, že se témata už vyčerpala v červenci, protože na srpen tam zbyla témata: Chleba, voda, víno, mléko, houby, kozy,……to jsou ta nosná témata, o kterých je půlka přílohy.

Jednotlivé redakce spolu patrně komunikují jen formálně, protože např. o mléce vzhledem k jeho zdražení vyšla stránka v byznyse i v Relaxu. O vodě taktéž. Novináři si jednoduše támata kradou, jo ale co s tím má dělat čtenář?

Jak probíhá práce na článku?

Dostala jsem zadáno téma článku Potraviny na cestách. Měla jsem psát o tom, jaké potraviny kupovat na cesty, jak je balit, uchovávat, převážet a zdravotní rizika při požití špatných potravin. Udělala jsem si osnovu článku, kontaktovala mluvčí jedné nemocnice, která mi velice rychlě a ochotně zprostředkovala kontakt na lékaře, odborníka přes výživu. Ten asi na pokyn paní mluvčí, velmi rychle a ochotně spolupracoval, odpovídal na otázky přes e – mail, doporučil stránky Společnosti pro výživu,…..

Článek si pak vyžádal k autorizaci. Měli jsme z toho oba dobrý dojem. Jenže………..

Několik hodin před plánováním vydáním článku jsem se dozvěděla, že je moc odborný, že by tomu lidé nerozuměli a že to není servis pro ně. Další argument byl, že už je skoro po létě a že to není aktuální. O hodně věcech už se v Lidovkách tohle léto psalo.

Ok, řekla jsem si, ale rázem mě napadlo:“ A co pan doktor a paní mluvčí?“ Oba se mě ptali na datum vydání článku. Jelikož mi jich bylo líto, oznámila jsem jim tuto „smutnou“ zprávu, ale posléze jsem zjistila, že toto redaktoři neřeší.

Mám pocit, že většina článků čtenářům nic nového nepřinese, nepoučí je, vše jen tam málo rozvedeno, jak to nesmím být odborné, složité,….Přitom cílové publikum LN jsou středoškoláci a vysokoškoláci.

Poslední postřeh, v redakci je minimum lidí s žurnalistickým vzděláním, např. zde to byl 1 z 10ti. Co dělají všichni ti absolventi žurnalistiky?!?!?!

To neznamená, že vás nabádám nekupovat si noviny, brzo okurková sezona skončí a třeba to bude úplně jiné. Já je samozřejmě čtu i nadále, ale v duchu si vždy řeknu, který článek byl jen „vyplňovač“ prostoru.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

3 komentářů k “Poslední dojmy z působení v Lidových novinách”

 1. hurri napsal:

  2 Klara:
  1) Noviny jsou nuda, navíc mají den spoždění. Zlatej net a RSS.
  2) Správnej chlap, má mít pleš! Bez vlasů se dá v pohodě žít (mohu potvrdit).
  3) Nemáš odkazy na ty články o kozách a o víně? To mě zajímá.

 2. Stava napsal:

  Do novin pise spousta pitomcu. Je to proste tak. Lidovky jsou na tom jeste dobre, presto jsem to necekal az takhle strasne.

  Na druhou stranu, co je cilem novin? Prodat! Takze nejde o informace, ale o senzace. Cesky, tupy, clovek nevi co je HDP, kurz Eura ho nezajima a z nove techniky ho zajima nez fotak v mobilu.

  Zato si rad cele dopoledne procita, ktery herec vcera mel pomer s hereckou, co je v TV a zda mu „ty svine“ nezdrazi pivo a cigarety. To, ze jeho tiskovina je smesice lzi a podvodu, to je fuk. Hlavne ze je to na mentalni urovni, ktera je s nim kompatibilni.

  Takze bud pis pro web a uzit si tu svobodu, nebo se sniz na uroven novin a snaz se drzet nad hranici bulvaru.

 3. Botanicus napsal:

  Naprosto souhlasim se Stavou, snad jen s tou pripominkou, ze psat na web je obcas taky dost zajimave … kdyz si clovek nekdy cte reakce tech ctenaru … obcas nevim, co si mam myslet (resp. bohuzel vim … ).

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.