Google AdSense alergie

Jak to tak vypadá, další z mnoha nepříjemných civilizačních chorob, zužující svět jednadvacátého století je na světě. A já jsem teď na sebe snad právem pyšný, že mi dnes shůry bylo dáno, abych ji objevil a prostřednictvím těchto stránek o ní mohl svět jako první informovat.

Před tím než začnu s popisem této nově objevené civilizační choroby, rád bych upozornit všechny čtenáře, kterým Google AdSense nic, nebo mnoho neříká, že je řádky níže mohou trochu nudit. Navíc dokud Google AdSense nijak nepoznají, nemohou se na něj stát alergičtí.

Pokud však i přes tuto neznalost, chcete dál v textu pokračovat můžete. Třeba se vám znalost této nově objevené civilizační choroby bude do budoucna hodit.

Tak tedy pro neznalé ve stručnosti co je Google Adsense. Google svou službu Google Adesensce popisuje následovně (cituji z nápovědy ke Google Adsense):

„Google AdSense je pro majitele webových stránek libovolného rozsahu rychlý a snadný způsob, jak na svých obsahových stránkách zobrazovat relevantní, neobtěžující reklamy Google a vydělávat tím peníze. Protože reklamy souvisejí s tím, co uživatelé na vašich stránkách hledají, jde o způsob, jak obsahové stránky využít k výdělku a zároveň je obsahově obohatit.“

Z výše citovaného je podstatné, že prostřednictvím služby Google AdSense mohou být na webu zobrazovány neobtěžující reklamy, které obsahově souvisí s obsahem stránky. Navíc, pokud si návštěvník si návštěvník webu na nějakou zobrazenou reklamu klikne, je majitel webu honorován jistou, ne do předu známou částkou, která se většinou pohybuje v haléřových, někdy ale i v korunových položkách.

Protože mě tato služba zaujala, mnohé jsem již o ní četl, zaregistroval jsem se do ní a nyní poznávám jak pracuje.

Tolik o službě Google AdSense. Nyní k Google AdSense alergii.

Již několik let jsem uživatelem emailové diskuzní služby Pandora.cz. Služba obsahuje mnohé uživatelské konference s rozličnými tématy. Do některých z těchto konferencí jsem přihlášen, většinou jako pasivní účastník.

Občas teď co mám stránky napíši příspěvek, o kterým si myslím, že by mohl zajímat účastníky konference (ostatně proto jsou tito účastnící do konference přihlášení, aby tématické příspěvky dostávaly) a tak ho do konference pošlu. Z pasivního účastníka se na chvíli stanu aktivním účastníkem a to si myslím, je dobře.

Již párkrát jsem takto do konference napsal a protože odkazovaný příspěvek se líbil, dostalo se mi od některých účastníků kladných reakcí.

Dnes jsem tak učinil s příspěvkem Na co rádi z dětství vzpomínáte? do konference „Mantelpiece – Každý den nový vtip“ a příspěvek v mailu uvedl následovně:

„Toto je odkaz na příspěvek především pro „střední generaci“. Ach jo, to to letí :-(.
Seznam a diskuze o krásných, mnohdy zapomenutých „věcech“, ke kterým se u každého kdo je zažil, váže jistě mnoho skvělých pocitů.

http://lukas.faltynek.com/2007/07/25/na-co-radi-vzpominate/

Myslím, že spoustě lidí se takové vzpomínání líbilo, nutilo je dál si vzpomínat a tím si vybavit spoustu zábavných chvil, které kdysi prožili.

K mému překvapení přišel na celou konferenci následující mail, lépe řečeno výkřik do tmy:

„…taky potřebujete vydělat na AdSense? Jinak nechápu, proč sem pořád posíláte odkazy na jeden web (plný reklamy AdSense). :-P“

Abych nespamoval celou konferenci, kdo si má číst věci, které tématicky nesouvisí se zaměřením konference, odepsal jsem autorovi konference soukromě. V mailu jsem se ho mimo jiné zeptal:

„Pokud se vám na jednotlivých mnou odkazovaných příspěvcích něco vyloženě nezdá, zkuste mi napsat co?“

Načež mi bylo vzápětí na mou otázku odpovězeno:

„… ty texty nejsou špatné… to nebylo předmětem mojí výtky.“

Takže, odkazovaný text, i odkazované texty v minulých příspěvcích nejsou špatné. Bohužel na ně se nehledí. Hledí se pouze na to, že přispěvatel odkazuje pouze na jediné stránky, které obsahují reklamu Google AdSense. A toto je problém, alergie na službu Google AdSense.

Navíc jsou takto alergičtí lidé nevím proč přesvědčení, že Google AdSense je jakýsi zlatý důl. Kéž by tomu tak bylo. Bohužel pro malé stránky tomu tak v žádném případě není a příjmy se pohybují řádově v halířích, či korunách za den.

Možná zde teď vyvstala otázka, proč tedy AdSense provozuji? Odpověď je snadná, touha po vědomostech a poznání toho jak AdSense funguje, jaký má vliv na stránky a jaké efekty jsou s ním svázány.

Dnes jsem díky Google AdSense objevil Google AdSense alergii. Osobně tento objev a vytvoření pojmu Google AdSense Alergie považuji z psychologického hlediska chování uživatelů internetu za přínosný, tak jsem spokojen.

Celý objev lze tedy zobecnit následovně.

Někteří uživatelé internetu si vypěstovali averzi vůči jistým elementům, které obsahují webové stránky. Tyto elementy se pak takovýmto uživatelům stávají nemalou překážkou pro návštěvu webových stránek, které tyto elementy obsahují.

Pokud jste někteří z vás dočetli až sem, je vidět že vás příspěvek zaujal, tak bych vás poprosil o váš názor k Google AdSense alergii, či k celému zobecnění. Díky.

Update:

V návaznosti na tento článek jsem pro Google alergické jedince sepsal návod na to, jak si u sebe v prohlížeči Firefox mohou Google AdSense reklamy blokovat. Příspěvek je k nalezení zde: Blokování Google AdSense v prohlížeči Firefox

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

20 komentářů k “Google AdSense alergie”

 1. Mikesh napsal:

  Navíc si spousta lidí myslí, že peníze přináší samotné zobrazení reklamy. Kdo se o to ale trochu zajímá tak ví, že na ní musí někdo kliknout :-) .

 2. mj napsal:

  Taky nesnáším adSense. A proto ho mám zablokované a tudíž jsem ho už neviděl půl roku. Takže jestli to někoho rozčiluje, první pomoc existuje.
  Jo ale spamovat konferenci odkazama, to se nedělá :)).

 3. LuFa napsal:

  mj: díky za tip na blokování Google AdSense. Už zkoumám jak na to :-). Pokud se mi to pro FF povede, písnu příspěvek pro uživatele, kteří reklamu nechtějí.

  Já sám reklamu neblokuju, nevadí mi, navíc občas je i zajímavá.

  Stejně jako letáky do schránky. Kdo je nechce dá si na schránku nápis, prosím reklamní materiály nevhazovat, nebo něco podobného. Dost lidí si ale reklamní letáky prohlíží.

  Co se týká spamování konferencí, to se skutečně nedělá. Pokud je však člověk přihlášen do konference, která je pro zasílání odlehčených věcí a odkazů na ně zřízená, navíc je účastníkem takové konference dlouho, dlouho před tím, než cokoliv poslal (tj. přihlášení do konféry není účelové), je takové zasílání jedině dobře. V tomto případě nejde tedy o spam, tj. o nevyžádaný příspěvek.

 4. Hujer napsal:

  Ach jo, vždycky se najde pár magorů, kteří by nejraději blokovali i hazlík doma… To vám je opravdu tak líto, že ten kdo třeba píše ty Vaše články, které Vy tak rádi čtete, si vydělá pár dolarů na náklady atd? Spíš to bude asi závist, nebo možná ještě něco horšího – ignoranství, stupidita a povýšenost spojená s egoismem co vás nutí říkat NE, nedám vám ani korunu – i když to nejde z mého, ale nemám „zadarmo“ já nebuš mít ty … ubohé, že?
  Hujer – http://magazin.softimage.cz

 5. Hujer napsal:

  Trocha oleje…
  můžete se přidat a trochu si zanadávat …
  http://magazin.softimage.cz/?p=188
  a nebo se trochu zamyslet. Je to na vás.

 6. LuFa napsal:

  Hujer: Osobně mi blokování reklamy od čtenářu nevadí. Zřejmě je to dané i proto, že blog pro peníze nedělám. Tvorba blogu mě baví a nějaká ta investovaná koruna mě nezabije.

  Co mě však dokaže naštvat, je přístup, kdy kdosi nehodnotí obsah příspěvků, ale má na to nadávat a spamovat stovky uživatelů konference výkřikem, že na webu je něco reklamy Google AdSense.

  P.S. Já jsem se už k vašemu článku vyjádřil :-).

 7. Nogard napsal:

  Podle mne nic nového pod sluncem. Myslím si, že to je prostě o tom že „někomu vadí reklama“. Takže na nějaký nový super objev bych to neviděl :)

 8. disizit napsal:

  Ja osobne som vďačný za google adsense (aj ho sám využívam) a pre mňa je to hlavne spôsob ako poďakovať. Keď sa mi stránka alebo článok páči a vidím tam reklamu tak na ňu rád kliknem a viem že to dokáže človeka potešiť. Spomínam si aký som bol rád, keď mi na konto u google pribudli prvé centiky. Bolo to podobné ako keby mi niekto povedal „Ďakujem, dobrá práca“ :) . Všetko závisí len od samotného človeka, keď reklamy nechce, blokuje ich. Je to prirodzené. Ale myslím si že sa ľudia tých reklám skôr boja, lebo im to je neznáme, čiže by to mohla byť aj fóbia.

 9. LuFa napsal:

  disizit: Osobně klikání na reklamy jako poděkování autorovi nepovažuji za správné.

  Ano, autorovi takové kliknutí nějaký zisk přinese, bohužel na úkor zadavatele reklamy, který se tak může a ve většině případech se i cítí poškozen.

  Na reklamy by se mělo klikat pouze tehdy, pokud návštěvníka jejich obsah zaujme.

  A jak poděkovat autorovi? Tak třeba hezkým komentářem :-).

 10. mj napsal:

  LuFa: ok, to s tou konferencí beru zpět.

  Hujer: díky za vskutku brilantní analýzu mojí osobnosti. Reklamy blokuju, protože mě obtěžují. Jestli si s nimi někdo vydělává je mi srdečně jedno…

 11. cayman napsal:

  Nechápu, co měl ten člověk za problém (asi si jeho otec vzal vlastní sestru), ty reklamy tady na webu jsou úplně v pohodě a nikoho neruší. Navíc, Google to má docela kvalitní, i když na českých webech to nemá (zatím) moc velkou relevanci.

  Kdyby ten dotyčný viděl nějaký „správný“ MFA (Made for Adsense) web, kde se to reklamou hemží neskutečně, tak by teprve čučel. Třeba stránka začíná 3 velkými reklamními bloky, pak místo menu jsou všude ty Adsense linky a jediné obrázky jsou Adsense referral – to bych i já ty autory fakt hnal bičem.

  Jinak máte dobrý web, tak ať se daří!

 12. Homer Simpson napsal:

  Ja alergiu na AdSense nemám, veď mi chodia z google šeky, tak som Ti klikol na reklamu… :)

 13. Marki napsal:

  Vy na tie reklamy klikate akoby ste tym podporovali autorov stranok z vlastneho vrecka a neuvedomujete si ze to platia zadavatelia tej reklamy (Google Adwords), ktorym uplne zbytocne minate peniaze. Potom to dopadne tak, ze na adsense network nebude nikto inzerovat (vsetci si zapnu zobrazovanie svojej reklamy iba na strankach s vysledkami vyhladavania google), lebo ROI bude skoro nulove. A potom uz nikto nezarobi nic.

 14. Pavel napsal:

  Je to nenasilna forma online reklamy, niekdo ju ma rad, niekdo si ju nevsima a niekdo ju neznasa. Je vsak medzi alternativnejsimi bytostami povazovana za produkt ala mcdonalds, jednoducho ju nemaju radi na intektualnejsich miestach… je to konzumna vec…

 15. Zayko5 napsal:

  Alergia na reklamu sa u mňa vyvinula už veľmi dávno, ešte v čase keď reklamy fičali len v TV. Neskôr táto alergia prerástla do alergie na TV spravodajstvo a TV ako takú, čo viedlo k tomu, že som sa pred 6 rokmi zbavil svojho TV prijímača a od tej doby TV nesledujem. (O platení koncesionárskych poplatkov sa tu rozpisovať radšej nebudem..)

  Reklamy a celková komercionalizácia internetu mi dlho robila ťažobu v hlave aj na srdci, ale nechcel som sa vzdať jedinej ako-tak slobodnej informačnej služby na tejto planéte a moje podvedomie si dokázalo vyvinúť IMUNITU NA REKLAMNÉ BANERY!

  JA REKLAMY NA STRÁNKE SKRÁTKA NEVIDÍM – AKOBY TAM VôBEC NEBOLI !!!

  …a nevidím ani billboardy pri dialnici keď som náhodou nútený cestovať..

  Dlhodobým úmyselným filtrovaním, prehliadaním a nevšímaním si reklám si moje zmysly a myseľ dokázali vytvoriť AUTOMATICKÝ FILTER, ktorý z môjho sveta reklamy vyradil.. skrátka NEEXISTUJÚ…

  … je to princíp všeobecný, ktorým vytvárame svoju realitu: SÚSTREDENIE POZORNOSTI NA ZMYSLUPLNÉ VECI – dá sa to naučiť, akonáhle zbadáte reklamu, odvrátťe oči a uši na niečo iné – vaša myseľ si toto časom zautomatizuje tak, ako si automatizuje všetko ostatné..

  Plakať a rozčuľovať sa nad niečim čo existuje, nepomáha, naopak tým, že niečomu venujeme pozornosť (aj keď negatívne), posilujeme to.. Paradoxne tento článok môže u mnohých ľudí spôsobiť, že si začnú viac všímať Google AdSense..

  Veľa šťastia pri programovaní svojho vnímania a vedomia Vám prajem

  8-)

 16. Ja AdSense na svojich strankach mám. Je pravda, ze clovek sa musi snazit ich zakomponovat s citom. Osobne si myslim, ze web si na seba zarabat ma, aj ked je to len konicek. Dnes zaplatit za domenu do 10 USD plus hosting nejakych 125 USD, mozno nie je na rok vela, ale ak sa mi mozu naklady vratit tak preco nie. Dolezity je i obsah stranok. Ak sa jedna len o stranky typu MFA (made for AdSense – standardne zauzivana skratka), tak na tie som vyslovene alergicky. Ak je na stranke zaujimavy obsah pre ludi, a je tam reklama ktora ma zaujme, tak na reklamu kludne kliknem s vedomim, ze pomozem majitelovi stranok s nejakou tou korunkou. Osobne pouzivam 2 prehliadace, v OPere nemam reklamu blokovanu, vo Firefoxe mam, ale to je hlavne kvoli tomu aby som nahodou ja, alebo moji rodiny prislusnici neklikali omylom na vlastne reklamy. Taketo prekliky, pokial viem su tvrdo potrestane zrusenim uctu v AdSense a tomu by som sa rad vyhol.

 17. sir.peterson napsal:

  Naco blokovat google adsense tak komplikovane? staci pridat dalsi riadok v C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts alebo /etc/hosts:

  # Google Adsense
  127.0.0.1 googlesyndication.com

  # Ine..
  127.0.0.1 dalsi.shitny-reklamny.server.com

 18. anton007 napsal:

  Google Adsense, aka reklamy Google su fajn.
  Pozrite si nieco v style e-target, ale podobne ubohosti, ked si date google, tak nemusite volat pyrotechnikov, lebo sa vam stranka chysta vybuchnut.
  Osobne reklamy neznasam, ako falsh, javu a podobne zvratenosti. Ale adsense, dokaze byt nevtieravy, a hlavne, reklamy vybera vcelku rozumne.
  Zatail som si sa Adsense neprecital nieco typu.
  Plicajti vrazdili v polonke,… a pod tym reklamu na pohrebnu sluzbu, digitalny fotoaparat a dovolenku na korzike.

 19. Bug napsal:

  Pokud si blokujete reklamy na internetu, tak ochuzujete jen sami sebe, protože mnoho zajímavých webů pak prostě skončí. Je to hloupost!

 20. robert revicky napsal:

  Sice nemam velmy dobry vztah k ad sense,lebo si zarabaju velke peniaze na ukor zadavatelov reklam,ale aj na ukor majitelov webov,ked davaju iba zlomok z prijmu za reklamu,ale bohužial žije človek iba z mizerneho prijmu invalidneho dochodku a ked chce zaplatit aspon naklady na webhosting a domenu,tak musi aj strpietšpatenie stranky reklamom kvoli par stovkam ročne

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.