DVD-RAM ideální médium pro zálohování cenných dat (fotografie, účetnictví a jiné)

Relativně často dostávám od známých otázku, na jaký typ DVD mají zálohovat svá data. Jestli na DVD +, nebo DVD mínus. K jejich překvapení jim vždy odpovím, že pro trvanlivější zálohování není vhodné +, ani -, ale z DVD pouze DVD-RAM.

dvd-ram

Proč DVD-RAM?

Navzdory životnosti mnoha desítek let, kterou uvádí výrobci DVD +/-, praxe uživatelů ukazuje něco jiného.

Na mnoha fórech, především o fotografováních a videu, jejichž účastnící zálohují velmi často, se lze v hojném počtu setkat s příspěvky, v kterých pisatelé proklínají DVD +/- ze kterých jim po pár měsících, roce, nebo dvou zmizela jejich cenná data. V závěru téměř každé takové diskuze je pak uživatelům k zálohování doporučeno právě DVD-RAM, nebo pásková média.

Životnost u DVD-RAM je garantována na více než 30 let, což je dostatečně dlouhá doba.

Další výhodou DVD-RAM pak je možnost přepisu. Uvádí se, že DVD-RAM lze přepsat až 100 000 x. Toto číslo, stejně jako dobu životnosti z praxe osobně nemohu potvrdit, faktem však je, že jsem s médii DVD-RAM neměl nikdy žádný problém.

Jako nevýhodu DVD-RAM lze považovat jeho cenu, která se dnes pohybuje zhruba na 70 Kč, za 3 rychlostní médium.

Co je k zálohování na DVD-RAM třeba

Proto abyste mohli DVD-RAM k zálohování použít, je potřeba již zmiňované médium DVD-RAM a také vypalovačka která zápis na DVD-RAM umožňuje. Ne každá vypalovačka je toho schopna a tak pokud právě teď, nebo do budoucna uvažujete nad nákupem vypalovačky, mezi své požadavky zahrňte i práci s DVD-RAM.

Pokud vám na vašich datech záleží, je DVD-RAM tím pravým prostředkem k zálohování cenných dat.

Odkazy:

DVD-RAM v linuxu

Průvodce vypalováním – Svět DVD 1. část – DVD-RAM

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

2 komentářů k “DVD-RAM ideální médium pro zálohování cenných dat (fotografie, účetnictví a jiné)”

  1. Rimmerak napsal:

    Ahoj. Mám závažný problém. Odešel mi HDD. Měl jsem tam nejduležitější věc – fotografie. Naštěstí jsem je měl na DVD-RAM. Nepoškrábaný, verbatim, jako nový. Dnes odpoledne se ujištuji, že alespon fotky mám zálohované, bezpečně na kvalitním mediu. Vše v pořádku, foto všechny na svém místě. Vyndám DVD-RAM z mechaniky. Vypnu total commander. Ted večer jsem potřeboval jednu fotku. Vezmu RAM, vyndám z krabičky, a mechanika po chroustání napíše, že jsem vložil prázny medium a jestli chi něco zapsat. Total COmmander ho vubec nenajde. Dělá to i na bratr PC, ktery ma stejnou mechaniku. Mechanika RAM podporuje, ještě odpoledne tedy podporovala. Nevíte co s tím? Děkuji. Ty fotky životně nutně potřebuju.

  2. LuFa napsal:

    2 Rimmerak: nemilá záležitost se ti stala :-(. Co se stalo s DVD-RAM, však netuším. Píšeš, že fotky po krachu HDD na DVD-RAM byly a po chvíli pak už nebyly. Neumím si ty vysvětlit. Že by se při kontrole smazaly je divné. Věřím že na DVD-RAM stále budou. Víc ale takto neporadím. Pokud na něco příjdete, dejte sem prosím vědět. Díky moc.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.