O co přichází uživatel Windows, který nepoužívá Linux?

Včera odpoledne jsem od čtenáře Jana Minárika obdržel hezký komentář k stále hojně čtenému příspěvku 10 důvodů proč používat Linux.

Ve svém příspěvku, který bez úprav přikládám níže, se Jan Minárik Linuxové komunity ptá, co mu v jeho případě, jakožto uživatele Windows chybí a o co přichází, když nepoužívá Linux.

Protože bych nerad, aby tato hezky položená otázka zapadla, rád bych se nad ní zamyslel a něco k ní napsal. Pokud i vás, uživatele Linuxu, Windows, či jiných operačních systémů k této otázce něco napadá, rád bych, kdybyste se vyjádřili také.

Nejprve zmiňovaný komentář Jana Minárika s položenou otázkou:


Já osobně používám Windows a to od verze NT4 (v tomto příspěvku mluvím o operačním systému Windows, a proto vynechme ME, 98, 95, 3.11 a podobné správce souborů). Rád bych popsal své zkušenosti a žádám Linuxáře, aby mě upozornili na to, co v mém systému chybí a o co přicházím, když používám Windows XP.

Doba života nainstalovaných Windows je omezena životností hardwaru. Nestalo se mi, že bych z musel Windows instalovat znovu z jiného důvodu, než že jsem starý počítač házel do koše. Instalace, kterou Microsoft připravil na CD, trvá cca 40 minut, instalace, kterou si pomocí např. programu nLite připravíme sami, obvykle necelých 10 minut včetně nastavení ovladačů, plochy a sítě včetně firewallu.

Mám několik desítek současně běžících aplikací a služeb, které pomocí process exploreru vidím ve stromové struktuře podle volajícího procesu. Pokud někdy něco spadne, je to v 90% případů špatně napsaným ovladačem hardwaru. Několikrát jsem zažil tzv. modrou smrt, neboli situaci, kdy chyba v ovladači s sebou strhla celý operační systém. Většinou se později ukázalo, že byl vadný hardware. Na mém současném domácím počítači ani na počítači v práci se mi to ještě nestalo.

Mám zapnuté automatické aktualizace systému. Nikdy se mi nestalo, že by po aktualizování počítače něco přestalo fungovat, že by se mi při aktualizaci do nějakých skriptů dostala chybová hlášení různých utilitek, částí systému, apod. Nepoužívám antivir. Používám firewall na routeru + Microsoft Firewall, který je ve Windows zdarma, nebrouzdám v Internet Exploreru, nespouštím podezřelé skripty a programy. Pokud nepočítám adware, nemám žádný problém.Jako textový editor u mě vyhrál PSPad + lehce modifikované klávesové zkratky trochu blíž středu klávesnice, místo exploreru používám Total Commander, který umožňuje pomocí klávesových zkratek vyhledávání, porovnání, masové přejmenování, vkládání textů do příkazové řádky, záložky pro adresáře, a sto dalších věcí. Používám GNU utility typu sed, gawk, wget, unrar, apod., ke skriptování buď WSH (Windows Scripting Host) nebo Ruby.

Jsem vášnivý fotograf a ke čtení RAW fotografií z fotoaparátu a k úpravě fotek v 16 bitových kanálech používám Picture Window Pro, který mé požadavky splňuje lépe než Adobe Photoshop a řádově lépe než The GIMP. Diplomovou práci jsem psal v TeXu, tedy v MikTeXu pro Windows, ale momentálně většinu textů píšu v OpenOffice, jelikož má nejvyšší poměr cena/výkon. Nicméně teskně vzpomínám na bývalého zaměstnavatele, kde jsem používal MS Word 2003, který svými možnostmi (pokud je člověk skutečně umí používat) válcuje všechny ostatní pokusy o totéž, bohužel za nehoráznou cenu.

Při výkonu svojí práce píšu programy v Javě a Ruby on Rails, které potom většinou běží na Linuxu a nemám s tím žádný problém. Sem tam napíšu program v Microsoft Visual C++, který bez problémů a úprav zkompiluju v gcc.

Za licenci Windows, Picture Window Pro, Microsoft Visual C++ a Total Commander dohromady jsem zaplatil cca 10000 Kč, tedy něco přes tři dny práce, pokud si licence mohu dát do nákladů.To však zdaleka každý uživatel nepotřebuje.

Nyní k tomuto můj osobní názor.

Úvodem musím říct, že za těch pár let, co doma pro osobní potřebu používám Linux, o Windows toho z administrační a technické stránky mnoho nevím. Stejně tak pomalu ztrácím přehled i o všech zajímavých a užitečných aplikací, které pod Windows existují. Víceméně mohu říct, že Windows znám pouze z práce, jako jejich uživatel.

Co se týká mého vztahu k Linuxu jakožto jeho velmi spokojeného uživatele, definoval bych ho též jako uživatelský. To znamená, dnes již kvůli rodině, povinnostem, koníčkům, nemám mnoho času se v Linuxu hrabat a ladit ho s takovou intenzitou a zájmem jako za studentských let. Jednoduše jsem rád, když k počítači sednu, zapnu ho a vše co používám a používat chci, chodí.

Nyní k tomu co se mi na Linuxu líbí především a o čem si myslím, že mi Windows jako uživateli nenabídne.

Přestože za Linux sem tam nějakou tu korunu utratím, stále mám svobodu, určit si v jaké výši mé výdaje budou. Pokud za Linuxu vydám například dva a půl tisíce, jako za OEM verzi Windows XP Home, nejsem omezen instalací pouze na jeden počítač a jeden specifický HW, ale mohu si ho doma bez problémů nainstalovat na více počítačů. Pro rodinu z více počítači vychází Windows stále podstatně dražší.

Další věc s kterou jsem u Linuxu velmi spokojen je možnost víceuživatelského přístupu. Každý v rodině máme svůj účet a na něj se hlásíme. Stejně tak pro návštěvy mám vedený samostatný účet. Takto tedy mohu ke svému počítači pustit kohokoliv, aniž bych měl strach o svá data. U Windows jsem toto takto krásně nastavené téměř u nikoho neviděl. Tím nechci říct, že by takto nádherně Windows s účty zacházet neuměli, minimálně některé verze to umět budou, ale běžně se takové nastavení v domácnostech nevidí.

Super věcí, na kterou jsem si u Linuxu zvykl je práce s více plochami a vlastnost okna vždy navrchu. Možná to jsou drobnosti, ale skutečně jsem si na toto zvykl a u Windows toto postrádám. Opět netvrdím, že na toto nejsou prográmky. Zřejmě budou, ale chybí mi už v základu.

Geniální věc, která se mi na Linuxu líbí a u Windows ji postrádám je balíčkovací systém. Psal jsem o něm v příspěvku Instalace aplikací v Linuxu, aneb snadnější to už nebude. Žádné složité vyhledávání, stahování, instalování a následné aktualizování programů. Vše jde samo na pár kliknutí.

Kapitolou samo o sobě jsou u Linuxu nejrůznější nastavení a konfigurace, u kterých není potřeba používat GUI nástroje a klikat a klikat. Kdo nezkusil asi nikdy nepozná, jak rychlé a při konfiguraci více stejných počítačů pohodlné místo složitého klikání a prokousáváním se tisíci obrazovkami je pouhé přehrání, či editace konfiguračního souboru.

Dále mi Linux dává jakožto uživateli více svobody, než by mi dávaly Windows. Pokud budu chtít, není problém si Linux jakkoliv modifikovat k obrazu svému. Toto u uzavřeného systému jaký je Windows nemohu.

Tolik nyní asi nejdůležitější body, které mě k tomuto nyní napadly. Na nějaké další zřejmě přijdu později, tak je napíši do diskuze.

Závěrem bych jen dodal, že podstatné je, aby byl člověk se svým systémem spokojený. Ideální situace pak je, pokud uživatel neví, že nějaký systém v počítači má a soustředí se jen a jen na používání aplikací. Pokud tedy člověk používá Windows a je s ním spokojený, nemá jej určitě cenu tahat na Linux a opačně.

Já osobně jsem maximálně spokojen s Linuxem a moc si neumím představit, že bych měl někdy doma přejít na Windows.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

15 komentářů k “O co přichází uživatel Windows, který nepoužívá Linux?”

 1. ivitek napsal:

  O co přichází uživatel Windows, který nepoužívá Linux?
  A) o výkon počítače, který obvykle užírá antivirus a další „security“ produkty (to bude asi za chvilku v linuxu taky, pokud se masověji rozšíří mezi BFU, snad to budou následovat i přepisy profi programů (Photoshop apod.) pro linux, které v něm profi uživatelům citelně chybějí, o hrách pro puberťáky nemluvě)
  B) o hodiny, které tráví defragmentací
  C) o jednoduchou instalaci systému a programů, výběru!!! z mnoha různých programů apod. – a stačí to při instalaci jen zaškrtnout, nemusím pak hledat a spouštet 20 instalaček…
  D) o pár tisícovek za Windows (předpokládám, že si je zaplatil :-); když jako celkem spokojený uživatel XP koukám na Vistu, tak si říkám, že tohle ani nemá cenu krást, natož za to platit :-) a další programy (TC), MSOffice se dá pro nenáročně nahradit produkty zdarma
  E) pro fajnšmekry – vyladit si svůj systém domrtě, zkompilovat si jádro nebo celý systém přesně tak jak potřebuju, ořezat na nejnutnější, přizpůsobit mašině a vymáčknout z ní maximum…
  F) nikde si tak nevyhrajete se systémem jako v linuxu – platí pro nás „věčné chlapce“ :-) co si rádi hrajeme :-)
  G) snad jsem na nic podstatného nezapoměl – krom toho trošku Vám to zvedne sebevědomí a prestiž – ty Wokna dneska používá kdekdo, ale v Linuxu moc lidí nevydrží dlouho – nemají hravého ducha, touhu překonávat překážky a objevovat tajemství systému – radši pařej hry nebo stahujou péčko…

 2. hurri napsal:

  Uznávám jen ten finanční argument, ostatní pro mě nejsou relevantní, protože jsem linux jeden čas zkoušel…
  Pokud neznám SW, který potřebuje, tak ho stejně musím hledat (google) a pokud není v distribuci, tak ho stáhnout a nainstalovat. Jestli pouštím rpm nebo exe je IMHO stejné, ale třeba se pletu ;) A jak často něco instalujete 1x za měsíc?

 3. --==[FReeZ]==-- napsal:

  Pracovne obcas uzivam M4 Windows a ihned musim poreferovat, co mi v nem schazi:
  1. logika (koho by napadlo, ze ma hledat sitove jmeno pro SMB v tento pocitac? Proc nefunguje sdileni souboru kdyz mam jinou pracovni skupinu, nez ostatni useri? (v GNU/Linux funguje) Proc se system vypina tlacitkem start (demence)? Proc v napovede neni vubec nic, krome bezcennych plku pro BFU (protoze uzivatel widli v 90% je BFU) Proc nema widle zadny manual pro zkusene administratory ci usery, jako je v NIXu man ci info? Proc je 99% knih o widlich pro BFU? Proc jsou programatorske tooly od M$ pro widle komercni? Proc wokna neustale potrebuji restartovat a rusi tim cloveka od prace? Proc chteji restartovat jen kvuli pouhe zmene konfigurace (kdyz staci manualne restartovat patricnou sluzbu) ? Proc nemaji grep, ssh, regularni vyrazy, kvalitni shell, podporu standardu?)

  2. Technicka podpora – mate-li problem s GNU/Linux, uzijete bugzillu. Mate-li problem s M$ Windows, ktery je zpusoben jejich dementnimi programatory, jste v haji, zadna podpora nebude,

  3. Aktivace – Legalni user je omezovan, nelegalni user pouzije Corporate edici s keygenem a omezovan neni.

  4. DRM – zlo

  5. DLL – problemy, protoze M$ nebundluje se svym smejdem knihovny pro visual basic, nektere verze jeho Visual C++ ci tuny dalsich knihoven, ktere si pote user musi sam doinstalovat.

  6. Microsoft Installer uziva data ulozena v jednom souboru, ten po spusteni vsechna data nakopiruje do tempu (tam je samozrejme necha hnit) a z tempu je pak dekomprimuje (nekdy opet do tempu) a odtamtud je zaverecne prekopiruje na disk. Instalace programu zabirajiciho 300MB tedy zabere cca GB mista, trva 2x dele, nez by mela a k tomu samozrejme pripisme problemy v pripade, ze user sdeletuje program manualne (je pote potreba rucne deletovat i z registru)

  7. Registry -> kdykoliv se nejak vyrazneji poskodi (treba resetem, protoze widle casto zatuhavaji), tak se musi vse preinstalovat, nejen widle, ale i vsechen SW v nich obsazeny, dale neexistuje od M$ zdarma zadna sada utilit pro jejich udrzbu, zadny FW, ktery by patril mezi nejlepsi, zadny AVG patrici mezi nejlepsi a dokonce ani zadny anti spyware, patrici mezi nejlepsi. M$ Pouze odkoupil lacine nahrazky, udelal jim marketing a nalakat tim spoustu BFU.

  Podtrzeno, secteno -> M$ Windows je OS pro hlupaky, kteri nemysli logicky, nectou manualy / napovedy, nedokazi reportovat bug (napr. crash), neznaji regularni vyrazy, nevi co je secure shell, vetsina z nich neumi programovat a kazdy s nich po ovladnuti dementniho klikani a dovednosti preinstalovat widle mysli, ze je „PC professional“, hlupak veri, ze PC = Windows a Office

  8. S jinym, nez defaultnim nastavenim (ktere bylo dobre otestovano) se setkame malokdy, proc? Protoze widle je s nim nestabilni.

  9. M$ doposud nevydal nic spolehlive funkcniho pro spravu jeho driveru a automaticke updatovani, prestoze k tomu ma dostatek vsech potrebnych podkladu si i dnes user musi zakupovat 3rd party komercni reseni, navic Zadny kvalitni tool pro zalohovani od M$ zdarma take neni. IIS je predrazeny nespolehlivy bastl, ve kterem se priplaci par tis. i za obdobu mod_rewrite. ASP je oproti PHP pouze brak. Zadnny SW od M$ neni multiplatformni, coz svedci o obrovske zaostalosti.

  10. Bite me =)

 4. boris napsal:

  vykouřit kadidlem to linuxářské plémě. linux je dílo čertovo.

 5. ds napsal:

  boris -> gratuluji k inteligentni reakci, zatleskej si widlaku, muzes u toho zacit take skakat a dupat jako tvuj cteny idol Steve Ballmer =))

 6. mj napsal:

  ds: miluju, když někdo nepozná nadsázku

 7. LuFa napsal:

  boris: můžeš být prosím konkrétnější? ;-).

  mj: nadsazku jsem poznal, přesto by mě ale Borisůvu názor na věc zajímal.

 8. boris napsal:

  na tema linux vs windows toho bylo napsano jiz mnoho. A vsechny clanky omilaji totez. Proc ma nekdo neustale potrebu to resit? Sakra pouzivejte co chcete, me je to fuk. Jen me neustale vytaci to vase sektarstvi : ja pouzivam linux, tedy jsem prozrel a musim sirit pravdu bozi psanim tisicu clanku o tom samem, jen tak budete spaseni.

 9. hurri napsal:

  boris: Já v těchto článcích vidím jediný přínos. Pokud je ten článek napsán v Linuxu, tak asi opravdu ten systém funguje a uživatel se nudí (nic nenastavuje, nekompiluje, nehledá ovladače atd.) a má čas na blbosti (blog, rodina, hospoda…) Dokud neběhají po ulicích a nemají pod tričkem s tučňákem semtex, tak ať si píšou.

 10. --==[FReeZ]==-- napsal:

  Muj predchozi komentar pravdepodobne nevyzni zrovna nejlepe, nicmene predpokladam, ze cilem tohoto Lukasova clanku bylo rozsirit obzory prave uzivatelum M$ Windows, za coz by mu tito uzivatele meli byti vdecni a nikoli zde zacit odsuzovat technicky dokonalejsi softwarove reseni.

 11. LuFa napsal:

  Přesně jak píše FReeZ, smyslem článku je nalézt dopověď na otázku, kterou ve svém komentáři položil Jan Minárik.

  Jinak si myslim, že mnoho informací, které se zde zatím ohledně tohoto oběvili, mohou pomoci jak uživatelům Windows, tak Linuxu.

 12. Huuska napsal:

  Lukasi moc hezky napsany prispevek. V podstate shrnuje zpusob, jak pracuji s PC jak v praci (MS), tak doma (Linux). Myslim, ze takovych lidi je vice…

  Podle toho, jak Jan Minarik pise o svem systemu bych rekl, ze patri do skupiny uzivatelu, kteri vi co od sveho systemu cekat a je s nim spokojen tak, jako treba ja se svym Linuxem (Ubuntu). Predpokladam, ze za vsechny komercni aplikace radne zaplatil licencni poplatky.

  Jeden muj kamarad napsal pekny clanek o linuxu tady: http://perina.blog.respekt.cz/c/2615/Linux-nezavisle-legalne.html

 13. Jan Minárik napsal:

  Jsem rád, že se moje reakce těší takovému zájmu a děkuji zejména autorovi za odpověď na otázku, kterou moje reakce obsahovala. Tou svojí otázkou jsem chtěl především docílit toho, aby se všichni zarytí odpůrci, ať už Windows nebo Linuxu, zamysleli, zda skutečně oba systémy znají natolik dobře, že je jejich kritika objektivní.

  Zatímco obhajoba Linuxu Lukáše Faltýnka se mi zdá konstruktivní, invektivy uživatele Freez mi celkem potvrdily teorii, že největší kritici jsou ti, kteří kritizovaný systém vůbec neznají.

  Vzhledem k tomu, že jsem se v reakci na Freezův komentář poměrně rozpovídal, umístil jsem ho na svém blogu, kde mám k tomu víc prostoru: http://minarik.net/zaryti-kritici-windows-dost-neznaji/

 14. Mr.Default napsal:

  4–==[FReeZ]==–: Díky za příspěvek z 18.5. a zvlášť za odstavec
  >> Podtrzeno, secteno -> M$ Windows je OS pro hlupaky, kteri nemysli logicky, nectou manualy / napovedy, nedokazi reportovat bug (napr. crash), neznaji regularni vyrazy, nevi co je secure shell, vetsina z nich neumi programovat a kazdy s nich po ovladnuti dementniho klikani a dovednosti preinstalovat widle mysli, ze je “PC professional”, hlupak veri, ze PC = Windows a Office

 15. danaketh napsal:

  po dlouhe existenci na Windows a mnoha pokusech se dostat pod kuzi Linuxu, jsem se rozhodl na nej definitivne prejit a zacal jsem v zamestnani. po par tydnech jsem si jej dal i na notebook a nakonec i na desktop doma. od te doby jsem spokojeny, klidny a problemy s OS nezatizeny uzivatel. obrovskou vyhodu vidim predevsim v otevrene komunite.

  napriklad dnes rano jsem si stahl update jedne aplikace kterou vyuzivam a objevil v ni cirou nahodou bug. nejsem zadny programatorsky guru, specializuji se na vyvoj webovych aplikaci v PHP ale diky vypisu chyby jsem dohledal kde je problem a trvalo mi cca hodinu nez jsem jej opravil (zkuseny programator by to zvladl tak za 5 minut, vcetne startu PC) a onen patch hodil na forum teto aplikace. behem nasledujicich dvou hodin tam byla k memu patchi optimalizovana verze, ktera jej zkratila cca na polovinu. tzn ze behem zhruba 3 hodin od vydani nove verze byl k dispozici patch na drobnou a nahodne objevenou chybu. v pripade Windows clovek ceka treba mesic na opravu i zavazne chyby a nakonec zjisti, ze chyba je sice fuc ale s opravou prisly dve nove.

  ono nejde rict, ze jeden system je lepsi nez druhy. kazdy ma sva pro a sva proti. Linux vyzaduje zkuseneho uzivatele nebo cloveka s velkou trpelivosti, casem a chuti se ucit necemu novemu. ze sveho okoli znam par lidi, co o Windows jen slyseli ale nikdy s nimi nepracovali. na svem PC maji od pocatku Linux :) ja si Windows zatim ponechavam na to sve obcasne zahrani her, protoze ani Cedega a Wine nejsou vsemocni. a obcas je potreba si neco otestovat pod Windows. ovsem varianta XP mi zcela postacuje :)

  s clankem tedy souhlasim a hlasuji PRO ;)

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.