Řekněme vnuceným reklamám v kině ne (otevřený dopis společnosti CineStar s.r.o.)

Tak jsme se dnes s manželkou vypravili do kina na nový film Jana a Zdeňka Svěráka Vratné lahve. Ač jsem si původně myslel, že k tomuto skvělému filmu, který se nám moc líbil, napíši po jeho zhlédnutí pár řádek, nebude tomu tak.

Celkový dojem z jinak skvělého filmu mi trošku zkazilo dvacet minut „násilně vnucené“ reklamy do času, kdy byl ohlášen začátek filmu samotného.

Protože dvacet minu reklamy se mi zdá už příliš, film místo v osm, začne v osm dvacet, rozhodl jsem se provozovatelům kina zaslat mailem otevřený dopis, ke kterému bych byl moc rád, kdyby se mi vyjádřili.

Vy se pak můžete k této problematice zařazování reklamy tam, kde podle mého být nemá, vyjádřit v komentářích taktéž.

Vždyť za zhlédnutí filmu jako divák platím nemalé peníze, tak proč ještě musím být nucen sledovat reklamu o kterou nemám zájem a tím se okrádat o cenný čas.

Otevřený dopis společnosti CineStar s.r.o.

Žádost o navrácení 20 minut, o které jste mě ve vašem kině v Hradci Králové připravili vynuceným sledováním reklam promítaných před začátkem filmu, jehož zhlédnutí jsem si zaplatil, nebo alespoň podání rozumného vysvětlení, proč k zařazení reklam dochází v čase, v kterém promítání filmu očekávám.

Vážení,

včera, dne 8. března 2007 jsem ve vámi provozovaném kině CineStar v Hradci Králové navštívil film Jana a Zdeňka Svěráka Vratné lahve. Přestože jsem s technickou kvalitou podání tohoto filmu spokojen, neumím si jako spotřebitel a váš platící zákazník (129,- Kč není za 100 minutový film málo) rozumně vysvětlit, jak je možné, že v čase anoncovaném pro začátek promítaného filmu, místo začátku filmu samotného, zařadíte z mého pohledu cca. 20 minut „bezduchých“ a „zdržujících“ reklam. Vzhledem k celkové délce promítaného filmu, která činí 100 minut, se mi osobně zdá 20 minut vámi podávané reklamy neúnosných.

Protože s takovýmto zařazením „bezobsažných“ (v rámci mého chápání) reklam jsem se ve vašem kině nesetkal poprvé (vlastně nepamatuji si promítání, které by se ve vašem kině bez vnucených reklam obešlo), a dnešních 20 minut mi opravdu chybí (resp. chybělo), rád bych vás tímto otevřeným dopisem požádal o navrácení takto ztraceného času, nebo alespoň podání rozumného vysvětlení, proč k zařazení reklam dochází v čase, kde očekávám promítání filmu, jehož zhlédnutí jsem si jako zákazník zaplatil.

Rozhodně by mi jako korektní připadalo, kdyby vámi podávaná reklama byla zařazena před oznámený čas začátku promítání samotného filmu, na který se k vám jako platící zákazník přijdu podívat, nebo až po něm a nebo alespoň byla délka zařazené reklamy u každého jednoho promítaného filmu uváděná v programu. Neděje se bohužel ani jedno a já jsem chtíc, nechtíc takto přinucen sledovat reklamu u které dopředu ani nevím o čem bude. U dětských filmu je takto zařazená reklama ještě horší, ale o tom, bude-li třeba, příště.

Zatím vás prosím a děkuji za vyjádření se k promítání reklam v čase, kde jako platící divák čekám promítání filmu, na který jsem do vašeho kina přišel. Myslím, že nejsem a nebudu jediný, komu tato nehezká praktika v současném podání vadí.

Děkuji, s pozdravem,

Lukáš Faltýnek.

Nové (Dotaz na server spotrebitel.cz)

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

40 komentářů k “Řekněme vnuceným reklamám v kině ne (otevřený dopis společnosti CineStar s.r.o.)”

 1. Lemik napsal:

  No Lukine, ja jsem taky Lukin, máš pravdu. Občas taky tady v Praglu vyrazim do kina a je to to same. 20 minut. Vstupenka 169. Jsem zvědav, co Ti napíšou. OMHO tě pošlou do… nebo Ti vůbec neodpoví….

  Jinak film byl super, ne? Ja byl na něm ve středu, na předpremiéře. Tam jsem to měl bez reklam, ale s proslovem jednoho obchodního ředitele jedné nejmenované společnosti.

 2. LuFa napsal:

  to Lemik: jo, jo, film je jinak výborný. Mě i ženě se moc líbil. Určo každému duporučuji. Pro ostatní o filmu pak více třeba zde: Jaké jsou Vratné lahve? I přes patos dobrý film

  Pouze ty reklamy, jak píšu, děs a hrůza. No, uvidíme, jak se k tomuto CinaStar vyjádří, pokud se vůbec vyjádří. Byl bych rád, kdyby ano :-).

 3. mv napsal:

  a jak si představuješ, že ti těch 20 minut pošlou? v krabičce s mašličkou?

 4. hurri napsal:

  Neměl by si započítat i čas strávený napsáním a odesláním dopisu? A co psychická újma na tvém duševním zdraví při sledování hloupých reklam? Odškodné?

 5. LuFa napsal:

  to mv: požadavek na vrácení 20 minut je myšlen s nadsázkou. Celá má žádost zní takto:

  rád bych vás tímto otevřeným dopisem požádal o navrácení takto ztraceného času, nebo alespoň podání rozumného vysvětlení, proč k zařazení reklam dochází v čase, kde očekávám promítání filmu, jehož zhlédnutí jsem si jako zákazník zaplatil.

  Co tedy především chci je vysvětlení, proč dochází k zařazení reklam do času, kdy se má dle údajů v programu promítat film, na který jsem jako platící divák došel.

 6. LuFa napsal:

  hurri: uplně by mi stačilo, kdyby se příští film, na který do CineStaru zajdu obešel bez tak dlouhého pásma reklam :-).

 7. kaspi napsal:

  Na jednu stranu máte pravdu, že reklamy v CineStaru jsou dlouhé a nudné, ale zároveň mají něco do sebe. Pokud jste si všimli někteří diváci chodí tak o 10 – 15 minut déle a přecházejí přez ty, co přišli v čas. Občas se také stane, že si někdo musí jít ještě něco koupit nebou musí na toaletu. A v těchto případech jsou ty nudné čas kradoucí reklamy docela k dobru. Protože komu z nás častých návštěvníků kina by se líbilo aby nám tito opozdilí či zapomětliví lidé chodili před zraky, když se rovna chystáme sledovat onen zaplacený film.

 8. mv napsal:

  Já to chápu, že je to nadsázka, ale když už něco takovýho píšu tak buď celý v humoru nebo celý vážně. U takhle napsanýho dopisu bych si já osobně jen řekl, co to psalo za ichtyla a hodil to do koše…

 9. LuFa napsal:

  mv: celý dopis je myšlen vážně. S nadsázkou je psán pouze požadavek na vracení 20 minut. Pokud to dokážou, ať mi je vrátí. Nebudu se v žádném případě zlobit. Pokud to ale nedokážou, spokojím se jak píšu s vysvětlením z jakého důvodu „drze“ a bez ohlášení zařazují dlouhé pásmo mě nic neříkajících reklam a cíleně mě tak o čas okrádají.

  Včera mi těch dvacet minut kolem desáté hodiny, přes kterou se projekce filmu natáhla fakt chyběl.

  Navíc se klidně může stát, že za rok se z dvacetiminutového pásma stane pásmo třicetiminutové. Je tedy vhodné k tomuto mlčet? Až se začne čas reklamy, která bude předcházet promítání filmu, za jehož zhlédnutí si jako divák zaplatím, pak bude vše v pořádku.

 10. mv napsal:

  Mně reklamy v Cinestaru taky vadí, moje připomínka se týkala jen formy, která jinak rozumnou myšlenku sráží…

  Do programu doufám čas reklam nikdy psát nezačnou. Polovina lidí by se do sálu začala hrnout až po reklamách. Dovedeš si představit, jak by to tam vypadalo? Nebo ty máš rád, když každou chvíli musíš vstávat nebo aspoň uhýbat nohama, protože někdo jde pozdě a potřebuje se před tebou protáhnout? A ještě ti v té tmě šlape po nohách?

 11. mart8 napsal:

  v nemecku byly v roce 98-00 kdy jsem tam zil 30min reklama… pricemz po 20minutach bezela reklama na nanuky, pak rozsvitili a nabehli tam hostesky a zacali prodavat nanuky… lidi hledali drobne a pod.. takze v dojclandu na film nejdrive za 30min

 12. LuFa napsal:

  kaspi,mv:

  nedomnívám se, že reklamy jsou právě to, co odbourává courání některých diváku po začátku představení.

  Jsou kina, u nás v HK třeba kino Centrál, kde před začátkem filmu nejde reklama vůbec, nebo jen velmi, velmi krátká. Protože diváci vědí, že se reklama nedává, příjdou včas a žádné courání se nekoná.

  mv: nemyslím si, že by cokoliv z toho co jsem napsal celý můj otevřený dopis společnosti CineStar nějak sráželo. Myslím, že podstatu problému vystihuje zcela přesně.

  Nechám se tedy překvapit, jak se k dopisu svým vyjádřením lidé ze společnosti CineStar postaví.

 13. LuFa napsal:

  mart8: Díky moc za info. Doufám, že nejsme s to situaci v Německu, o které píšeš, následovat.

 14. Radek Hulán napsal:

  Normální je chodit do kina o 15 minut později…

 15. hejhula napsal:

  Ještě lepší je do kina nechodit vůbec :)

  Když jsem zjistil kolik stojí lístek a že tam promítají reklamy, tak jsem se z toho posadil na zadek (a to jsem předtím ležel!)

  Takže do kina ani s ženskou, abych nebyl za blba…

 16. P.c.m.a.n napsal:

  Cože??? Reklama v kině? co je to za drzost? V kině jsem byl teda naposledy minulej rok a nic takovýho tam nebylo. A vstupenka, pokud vím nepřesáhla 90 Kč. No tak to je nářez jim to pošli za tejden znovu a znovu, pokud neodpovědí drzouni.

 17. Blanka: Faltynka Lukyho mamka napsal:

  to teda lukasi mas pravdu! ja jdu do kina ve 20h a zaradi hloupou reklamu tech 20min. a ja se pak vzbudim presne kdyz zase rozsviti ve 22.00 a tak jsem diky hloupe reklame nic nevidela a 129 kc je pryc jako vse ostatni!! a to chceme s tatkou jit na ty Vratne lahve 20.3. Pry by na ten film meli jit vsichni duchodci povinne!! posli to dal mamka A L E B E Z R E K L A M !!!

 18. Michael Angel napsal:

  Osobně bych na to šel trochu jinak: Pročetl bych si kodex reklamy, dále pak příslušné zákony a terpve potom bych žádal zadostiučinění v podobě finančního plnění (navrácením ztraceného času pouze příjemce dopisu rozesmějete). Dále bych pak naznačil hrozící trestní oznámení v případě, že nedojde k mimosoudnímu vyrovnání.

 19. kaspi napsal:

  LuFa: No vim, že ty reklamy tam jsou samozřejmě z komerčních důvodů, ale mé tvrzení, že je lepší než aby mi chodili lidi přez film tak radši budu koukat na reklamy. A jak píše Radek tak někteří lidé reklamy řeší tím že chodí o 15 min později to my přijde normální protože každý kdo tam chodí častěji ví,že v Cinestaru ty reklamy trvají dvacet minut. A myslím si, že prodej komerčního času tomu, kdo chce mít reklamu v Cinestaru je rozhodně podle zákonů. Stejně jako si myslíš,že nemá být reklama v Cinestaru neměla by být tedy ani ve veřejnosprávní televizi.

 20. Reg napsal:

  Hmm tak tahle stížnost je podle mě naprosto nesmyslná protože jestli se vám nelíbí reklamy v kině tak vás tam nikdo nenutí chodit a navíc je to kino jejich a oni si tam můžou pouštět co oni chtěj a nenutí vás se na to koukat. Navíc z jejich pohledu je to asi výhodnější nechat si zaplatit za reklamu několik milionů korun když na tom nic neprodělaj a 20 minut je prakticky zanedbatelná doba a uvědomte si, že v životě ztratíte zbytečně daleko víc času než těch 20 minut. Taky byste mohl zažalovat prodavačku v obchodě a požadovat náhradu, že tam byla fronta a musel jste čekat půl hodiny, je to podle mě to samý. Je možný, že se mnou nikdo nebude souhlasit, ale je to můj názor.

 21. LuFa napsal:

  to Radek Hulán

  > Normální je chodit do kina o 15 minut později…

  Jak jsem již psal, jsou kina, která reklamu před filmy nedávají. Velmi snadné je pak domyslet, jak je v těchto kinech nahlíženo na návštěvníky, kteří mají za normální chodit o 15 minut později. Nejen že takovýmto postojem okrádaji sebe o někdy pro vyznění filmu důležitý začátek, ale také svým chováním vyrušují ostatní kulturně se chovající návštěvníky.

 22. LuFa napsal:

  to Michael Angel

  od CineStaru mi nyní stačí vyjádření proč reklamy před začátek filmu zařazují. Pokud bude toto vyjádření rozumné a řeknu si, ano, něco na tom co píší je, nechám to plavat. Pokud mi to v rozumné míře nevysvětlí, nebo neodpoví (na mailem zaslaný dotaz asi nemusí) budu to řešit dál.

  Rozhodně o nějaké mimosoudní vyrovnávání a tak mi nejde. Pouze chci, když tuto praktiku zatím nechápu, ji pochopit, najít nějaký kompromis, nebo ji zrušit.

  Další info z hlediska mých spotřebitelských práv zatím zjišťuji.

 23. LuFa napsal:

  to Kaspi:

  v kinech kde reklamy nedávají a lidé to znají jich tak 99% chodí včas. 1% těch co pozdním příchodem ruší jsou ti, kteří mají jako normální zafixováno chodit o 15 minut později.

  Co se týká zmiňovaného příkladu s veřejnoprávní TV a reklam, tak alespoň co vím (TV sleduji minimálně) začínají pořady a filmy v ten čas, který je uveden v televizním programu. Až bude v programu uveden začátek pořadu na nějakou hodinu a místo začátku tam začnou běžet reklamy, nebo politické agitace, také z toho nebudu nadšen a budu se bránit.

  Pokud budou v CineStaru dávat reklamy před avizovaným začátkem produkce, nebo až po jeji skončení, nic namítat nebudu.

 24. LuFa napsal:

  to Reg:

  Tato stížnost nesmyslná není :-). Nakolik je 20 minut zanedbatelných je relativní. Zkuste si být třeba „zanedbatelných“ 20 minut s hlavou pod vodou :-D.

  Co se týká front v obchodě, je tak ty jsou na první pohled zcela zřetelně viditelné, takže se mohu rozhodnout, zdali půjdu jinam, nebo frontu vystojím. V Cinestaru jsem nikde nenašel jak dlouho reklama před začátkem představení trvá, takže se není na základě čeho rozhodovat. Jinak dík za váš názor.

 25. hurri napsal:

  Souhlasím s Regovým komentářem. Pokud průzkum trhu řekne Cinestaru, že mají prázdné kino, kvůli tomu, že jsou před filmem reklamy, tak se možná manažer zamyslí a ty reklamy pošle do míst, kde je skoro pořád tma… Když si poprvé stál ve frontě, tak si taky nevěděl, jak dlouho bude čekání trvat. A podruhé už si tam nešel. To samé je s kinem, pokud Ti bude líto těch dvaceti minut, tak už tam nepůjdeš – to je to tvoje rozhodnutí.

 26. LuFa napsal:

  hurri:

  o to se pravě chci pokusit, aby se manažer kina CineStar zamyslel a reklamy promítané tam, kde má být film, poslal do pryč :-). Víc k tvému příspěvku nemám co dodat, protože jsem zrovna z těch, komu reklamy v čase, v kterém si zaplatil sledování filmu vadí.

 27. Anonym napsal:

  Čau brácha,
  také se pokusím o jeden komentář k tématu:

  Základ je se ozvat, když se mi něco nelíbí, když jsem s něčím nespokojen. To jsi udělal a tak je to správné.
  Druhá věc je zjistit, jestli tvoji nespokojenost s tebou sdílí více lidí, nebo jestli jsi jen černá ovce. To je myslím smyslem tohoto tvého článku. To je také OK.
  Třetí věc je jedinečná příležitost aktivního protiútoku, což je vlastně důvod proč svůj příspěvek píšu.

  Navrhuji přímo v kině, tak maximálně po 5 minutách reklamy, začít rytmycky tleskat a skandovat: my chceme film, konec reklamám, vyměntě kotouče,… uvidíš, jestli se k tobě někdo přidá nebo ne přímo na místě v kině. Podle mě ti nemohou nic říci, protože jak píšeš, o reklamách v programu není nikde ani zmínka a tak vždy můžeš říci, že jsi jednal za účelem prospěchu kina atd., protože jsi si myslel, že k promítání reklam dochází omylem a jen jsi na to chtěl upozornit.

  Pokud bude k tomuto burcujícímu jednání docházet v kině často, manageři kina sami snadno pochopí, že není všechno v pořádku. A pokud to manageři nechají plavat, tak se dá při tom užít spousta legrace a adrenalinu, což také není k zahození.

  Š.

 28. Štěpán Faltýnek napsal:

  jsem zapomněl vyplnit tabulku:)

 29. Satai napsal:

  Hezký pokus, ale házení hrachu na stěnu dobrošovské tvrze má větší šanci na úspěch :-/

 30. mv napsal:

  to Hulán: Další pěkná ukázka tvé všeobecně známé sociální debility (toto není nadávka, toto je diagnóza).

 31. LLook napsal:

  Vysvětlení? A co na tom jako nechápeš? :-)

 32. Marek Turnovec napsal:

  Reklamy asi vadily spoustě lidí už od dob, kdy se poprvé objevily třeba na naší první komerční televizi. Jenže to pak ve svém pořad u pan ředitel vysvětloval: „Za sledování naší televize si neplatíte, pokud ty filmy máme za něco nakoupit, musíme prodávat čas inzerentům.“ Člověk to bral jako daň za to, že kouká zadarmo na televizi.

  V kinech to ale nechápu. Zvláště v Praze, kde jsou ceny šíleně nadsazené. Zaplatím si 150 Kč za shlédnutí filmu. Tak proč mám ještě koukat na reklamu? Ono by to kino jinak zkrachovalo?

  Další věc je, že na ty reklamy opravdu člověk není předem upozorněn (klamání spotřebitele?).

  Nebo to dopadne tak, že v programu budou uvedeny dva začátky filmu? Ve 20.00, s reklamami, za 150 Kč, ve 20.20, bez reklam, za 180 Kč?

 33. Radek Hulán napsal:

  >Lufa – neznám v Praz kino (multiplex), kde by nebyla alespoň prvních 15-20 minut reklama. Obrovská spousta lidí začíná (v Praze) chodit do kina později..

 34. LuFa napsal:

  to Radek Hulán: Dobře. Takže by asi neměl být velký problém, kdyby provozovatel multiplexu stanovil konstantní čas pro reklamu a tu dal zákazním znát, nebo začal délku reklamního pásma uvádět do programu.

 35. lachta napsal:

  ono se stačí podívat, kolik lidí do kina chodí. pokud nejde zrovna o premiéru, tak i na učiněný trhák dojde (odpoledne a večer) sotva třetina kina. tudíž se kloním k verzi, že se kinům hodí každá koruna. co je pravdy na tom, že i muliplexy mají státní dotace?

 36. CzechCloud napsal:

  Vazne nechapu co vam vadi na tom, ze se dvacet minut podivate na trailery na nove filmy. Kdykoliv jsem byl v kine, tak jsem videl dve komercni reklamy a potom spoustu traileru. Ja jsem rad, aspon zjistim co je (nebo bude noveho). A v nekterych extremnich pripadech to zvedne nastevnost filmu (treba v pripade traileru na Star Wars Episode I). Tak prestan chodit do kin, anebo chod do kin, kde na reklamu nenarazis. Jako je treba Aero na Ohrade.

 37. Radim Hasalík napsal:

  Reklama ovšem často pokračuje i v samotném filmu – auta, víno, potraviny nebo dokonce oblečení může být součástí další reklamní masáže (tzv. product placement). Psal jsem o tom ve svém blogu:

  http://brouzdej.cz/blogy/har/5687.html

  Jeden blogger si dal práci a spočítal všechny reklamy ve filmu Rafťáci. Vyšlo mu, že je ve filmu 105 reklamních záběrů:

  http://blog.zarohem.cz/clanek.asp?cislo=453

  Za reklamu v kině dostávají peníze provozovatelé kina. Reklama v samotném filmu slouží jako zdroj peněz pro výrobce filmu. Jinak cena lístku je mnohonásobně nasazená. Někde jsem četl, že se multikinu vyplatí promítat již od tří lidí (!!!).

 38. LuFa napsal:

  to Radim Hasalík: Díky moc za velmi podnětný komentář. Sám jsem zvědavý, jak toto vše dopadne. Zatím to chce čas a výdrž :-).

  Jinak reklama ve filmu mi nevadí. Sám si vybírám, na jaký film půjdu a za jehož zhlédnutí si zaplatím.

 39. knotek napsal:

  Přesně jak tady někteří píší: Rozhořčení autorovo je podle mě nesmyslné. Nejsem taky milovník reklam, ale jejich zařazování z komerčního hlediska samozřejmě plně chápu, navíc komu extrémě vadí, chodí do kina záměrně o 10-15 min pozděj. To byste mohl rozeslat dopisy do televizí, jakto, že je v programu začátek filmu ve 20.00 ale přitom film začne až po 10 minutách reklamy, pak taky do novin a časopisů – jak to, že jste zaplatil x kč a přitom každá pátá stránka je reklama ať vám vrátí 20% z ceny atd.
  Navíc se musím přiznat, že mi těch 15-20 minut před filmem i docela vyhovuje a to hlavně proto, že reklamy zaberou jen půlku času a ta druhá jsou trailery k novým filmům, na který se vždycky rád kouknu (tato skutečnost v článku nějak chybí, ale předpokládám, že síť multikin Cinestar si v tomto počíná stejně jako Palacecinemas).
  Pokud jde o multikina, spíše bych se pozastavil nad cenou vstupného – její výše je sice z ekonomického hlediska asi pochopitelná (za dvojnásobný komfort dvojnásobná cena a hlavně lidi za to ty peníze dají, tak proč být levnější) ale logiku to už moc nedává: Ve „starém“ kině dám 90,-Kč a film jede prakticky hned (teda myslím že jo, já už dlouho v klasickým nebyl) -> kino má zanedbatelný příjem z reklamy ale stojí skoro dvakrát míň, než multikino, které musí mít z reklamy příjmy astronomické. A vždyť nakonec i kdyby promítali zadarmo a bez reklamy, jenom to co vydělají na popcornu je musí uživit ;-)

 40. greb napsal:

  Reklama je v multikinech nutností. Redukuje cenu vstupného. V případě, že by projekce probíhaly bez reklamního bloku, zvýšila by se cena vstupného – a to za to přece nestojí.

  Reklamní blok sice zpožďuje reálný začátek filmu, Vámi zaplacená minutáž filmu však byla jistě dodržena.

  Reklamní bloky jsou nedílnou součástí m-plexů a bohužel není pravděpodobné, že by na této zkutečnosti kdokoliv cokoliv změnil.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.