Potrapte své mozkové závity V. – nalezněte řešení staré orientální hádanky

Minulou neděli jsem dostal moc hezký mail od pana Františka Kapusty s krásnou slovní hádankou. Cituji z mailu:

Asi před 25 lety jsem dostal hádanku nad kterou jsem si lámal hlavu několik let. Nikdo neznal odpověď, až jednou v jakých si novinách bylo řešení. „Neskutečně jednoduché řešení“.

Hádanka zní: Večer do oázy přijela karavana a přilákala domorodce. Lidé z karavany začali jíst a místní se jich ptaly „Co jíte?“ Z odpovědi která se jim dostala však nebyli za mák rozumní. „Jíme to co nemáme. Jelikož kdyby jsme měli to co nemáme, nevezli by jsme to co vezeme“. Otázka: Co jí, kdo jsou a co vezou?

Karavna

Víte to? Pokud ano, tak jste dobří. Pokud ne, zkuste si chvíli nad otázkou polámat hlavu, třeba na to příjdete.

Pokud tento hlavolam znáte, napište prosím do komentářů odkud. S panem Františkem Kapustou, jsem se domluvili, že by bylo zajímavé sledovat historii tohoho mozkolamu. Díky moc.

Doplňte správně chybějící písmenka do Česko-Slovenského quizu

Tato doplňovačka byla zveřejna již minule. Protože všichni jak se zdá řešili hýbací kněze a čerty, dávám ji celou ještě jednou.

Původní verzi této doplňovačky mi zaslal Hurri (pokud se s hlavolamy, hádankami, které znáte, chcete podělit s ostatními, můžete mi je zaslat, nebo o nich dát vědět :-) Těm kteří mi už nějaký hlavolam, hádanku zaslali moc děkuji). Jde o to, do nápisu, viz. níže doplnit písmenko tak, aby se dalo logicky zdůvodnit proč tam patří. U České verze je pak ještě v jednom písmenku chyba. V jakém prozrazovat nebudu.

Protože původní zaslaná doplňovačka dává smysl nejvíce obyvatelům České Republiky, udělal jsem obdobu, i pro obyvatele Slovenska. Přestože obě doplňovačky jsou na první pohled různé, logické zdůvodnění toho, jaké písmenko je potřeba doplnit je stejné.

Aby řešení nebylo tak jednoduché, nebudu prozrazovat jaká doplňovačka se týká České Republiky a jaká Slovenska.

doplnte pismenko

Šťastné doplňování.

Oficiální řešení ke knězům a čertům

Přestože převážení knězů a čertů bylo velmi jednoduché, našlo se pár řešitelů, kterým vždy čerti kněze pomlátili. Pro ty nyní uvádím, jak mají postupovat, aby se všichni, kněží i čerti dostali v pořádku, bez újmy na životě, na druhou stranu.

tam : čert, čert
zpět: čert
tam : čert, čert
zpět: čert
tam : kněz, kněz
zpět: čert, kněz
tam : kněz, kněz
zpět: čert
tam : čert, čert
zpět: čert
tam : čert, čert

Tolik z mozkolámání pro tento týden vše. Další opět za týden z neděle na pondělí.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

28 komentářů k “Potrapte své mozkové závity V. – nalezněte řešení staré orientální hádanky”

 1. Mike napsal:

  Zdravim, hadanku slysim poprve a jako prvni me napadlo nasledujici reseni – Jedi maso, samy ho nemaj – to znamena ze jsou kostlivci a vezou prave to maso, aby se najedli :))

 2. LuFa napsal:

  to Mike: tvá odpověď je velmi zajímavá (ještě teď o tom jak je myšlena přemýšlím), ne však správná. Žádné nepřirozené bytosti se v řešení nevyskytují.

 3. Peto napsal:

  No, napis mi ci sa mylim. Jedia tavy (velbloudov) a vezu postroje (na tie tavy) alebo hocico ine. Ak by totizto mali tavy (velbloudov), nemuseli by to nosit oni, ale niesli by to tie tavy (velbloudi).

 4. LuFa napsal:

  to Peto: taktéž zajímavý nápad. Díky za něj. Budu muset zapřemýšlet, jestli sedí. Jinak oficiální řešení je jiné.

 5. p.j. napsal:

  predstavujem si odpoved asi takto >> ak by nomadi jedli napr. krabie klepeta, tak by to vcelku aj sedelo :) …
  “Jíme to co nemáme(KLEPETA). Jelikož kdyby jsme měli to co nemáme(KLEPETA), nevezli by jsme to co vezeme(AK JE NIEKTO KRAB ASI NEBUDE V TEJ CHVILI NOMAD :)))”.
  Je to len uvaha, ktora moze byt obmienana hociakym zivocichom ;)

 6. LuFa napsal:

  p.j. tvé řešení se sice liší od oficiálního, ale v klidu popřemýšlím večer :-). Díky.

 7. Stanley napsal:

  Sú to farmári, ktorí jedia placky z múky. Doma majú hladomor, lebo nemajú obilie (múku), tak ho boli nakúpiť a vezú domov.
  A keďže obilie bolo drahé a nemali dosť peňazí, tak si ho „požičali“ a budú ho musieť o rok vrátiť a teda ho vlastne stále nemajú.
  Môže to teda byť akákoľvek potravina, ktorú si boli požičať a budú ju musieť vrátiť.

 8. LoLo2 napsal:

  Já bych řekla že jsou to velbloudi – protože maj zásoby ve svym hrbu ale to vlastně neni jídlo, jen tuk. Hm.. Ne, to je asi blbost..

 9. Denis napsal:

  Podla mna je to karavana ktora nic nevezie a nic neje :-)

 10. AlSt napsal:

  kontraband, pašeráci, kontraband

 11. srab napsal:

  Podle mě jedí ryby, jsou to rybáři, a nevezou nic, protože nic nechytli. Nebo neco obdobnyho.

 12. srab napsal:

  Sry, za druhý příspěvek, do dané umístění by se spíše místo rybářu hodily lovci a dále tedy místo ryb maso.

 13. Janka napsal:

  Podla mna tato hadanka nema POINTU lebo ako mozu jest nieco CO NEMAJU !!! to je jednoducho nerealne…..

 14. misa napsal:

  Jedí jídlo, jsou to obchodníci a vezou zboží.

 15. iambilko napsal:

  okey, hehehe, typci su kanibali a isli po svojho zomreteho brata niekam a vezu ho naspat domov. lenze su hladni a tak ho jedia. kedze brat je mrtvy, tak jedia to, co nemaju (nemaju v zmysle „nevlastnia“, nie nemaju v zmysle zakazu – cize nemaju ziveho brata. popripade, ak je ta hadanka originalne v slovencine alebo cestine, tak sa da uvazovat aj nad inym vyznamom slova nemaju). a ak by mali to, co nemaju (nemaju ziveho brata), tak by neviezli to, co vezu (vezu mrtveho brata). napis, ze ci to moze sediet, alebo nie. diky.

 16. LuFa napsal:

  to ALL: tak se mi ted na ICQ ozval Fenomem se spravným řešením. Gratuluji a děkuji za všechny vaše dosavadní návrhy řešení. Někteří jste blízko :-). Ještě zbývá neděle.

 17. Fenomen napsal:

  Jojo ;) to sem já ^^

 18. jinki napsal:

  jedia mozog,su to ludozruti a vezu si zasoby mozgov…keby mali mozog, nevezu si zasoby mozgov, lebo tam stretli cerstve…ale to by asi neuverejnili len tak v novinach ze..

 19. F. Kapusta napsal:

  Hádanka o karavaně je sice těžká, ale jsem rád že ji zde „LuFa“ zveřejnil. Některé odpovědi jsou však opravdu zajímavé. Je znát, že lidé ještě neváhají použít trochu volného času k přemýšlení. Mě osobně se líbí odpověď (sice špatná, ale…) kterou poslal „iambilko“. Ne lidojedi to opravdu nejsou. Přeji všem mnoho chuti do luštění dalších hádanek, které jak doufám budou následovat.

 20. jinki napsal:

  jedia to co nemaju-nemaju jedlo-cize jedia nic..su to banditi, ktori prepadli karavanu aby ziskali jedlo, ale kedze ta karavana viezla nic….vezu nic

 21. zdeněk napsal:

  Hádanka je to opravdu velmi obtížná, myslím si že není v silách „člověka dnešní doby“ přijít na řešení. Nicméně já ho znám (samozřejmě jsem to nevymyslel sám), slyšel jsem to od svého příbuzného, který to objevil někde na netu – zatím to ale neprozradím, ať si hádankáři lámou hlavy.

 22. emma napsal:

  Zdravim, louskání této hádanky jsem vzdala, ale nemohu nalézt odpověď… Špatně hledám, nebo tu ještě není?

 23. vladus napsal:

  myslím že to jsou derviši nebo jak se říká přepravcům na velbloudech a jedí převážené zboží(potraviny) protože kdyby ty potraviny měli tak je nemusí nikomu převážet.

 24. ¨lenča napsal:

  dravím . jsem na této stránce poprvé adocela mě zaujala tato hádanka. První co mě napadlo je, že jsou to kanibalové, jedí maso, a vezou otroky. I když si nejsem jista, zda by kanibalové nějaké otroky braly? možná je to něco podobnýho.

 25. LuFa napsal:

  Lenča: Tak řešení hádanky je trošku více vegetariánské :-). Kanibalové a pojídání masa nehrozí.

 26. Martin Kudík napsal:

  Jedí své varlata,jsou to eunuchové a vezou harém!

 27. Vendula Radová napsal:

  Jedí jídlo domorodců, jsou to zloději a vezou to co ukradli.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.