Proč píšu Linux místo GNU/Linux a jak to vlastně doopravdy je

V několika málo komentářích pod článkem Linux – výborný operační systém mi bylo vytknuto, že v článku pro Linux ve smyslu Linuxové distribuce (tj. Linux, jakožto Linuxové jádro a GNU komponenty) nepoužívám označení GNU/Linux. Ano označení GNU/Linux skutečně nepoužívám a komentujícím v tomto případě dávám 100% za pravdu, že by se skutečně mělo správně psát GNU/Linux.

Proč tedy, když toto vím a s náhledem na termín GNU/Linux se ztotožňuji, používám prostého termínu Linux, místo GNU/Linux? Odpověď je triviální, označení Linux prostě u většiny lidí vyvolá totožnou představu, jaká se skrývá pod termínem GNU/Linux. Zato termín GNU/Linux mnoho normálních počítačových uživatelů zmate třeba tak, že si GNU/Linux zařadí jako jednu z mnoha Linuxových distribucí.

Stejně tak v časopisech v článcích o GNU/Linuxu, používají autoři místo termínu GNU/Linux, pouze termín Linux. A termín Linux nepoužívají jen proto, že neznají GNU/Linux (znají :-) ), ale proto, aby zbytečně nezatěžovali čtenáře termínem, který jim není tak blízky, jako termín Linux.

Tolik k používání termínu Linux, místo termínu GNU/Linux. Teď k tomu, jak to s termínem GNU/Linux je.

Ve zkratce termín Linux označuje pouze Linuxové jádro, které samo o sobě není s uživatelského pohledu nijak zajímavé. Uživatelsky zajímavé se Linuxové jádro stává tehdy, kdy se k němu dodají základní systémové nástroje a další aplikace. A právě tyto aplikace byly a jsou vyvíjenými v rámci projektu GNU. Takže teprve Linuxového jádro (Linux) a GNU aplikace (GNU), pak dávají dohromady to, co je pro uživatele zajímavé a použitelné. Operační systém ze vším všudy. No a proto, aby zásluhy GNU projektu nebyli zapomenuty, mělo by se správně používat celé označení GNU/Linux. Proč se však nepoužívá, píšu výše.

Koho by zajímali další podrobnosti, mohu doporučit přečíst si o tomto třeba na Wikipedii. Odkaz zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Linux

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

4 komentářů k “Proč píšu Linux místo GNU/Linux a jak to vlastně doopravdy je”

 1. --==[FReeZ]==-- napsal:

  Prejen by bylo lepsi zachovat si spravnou terminologii a nevychovavat novou generaci BFU. Podle meho nazoru zrovna GNU/Linux neni urcen lidem, kteri ani nevedi, co to znamena a na zaklade teto hypotezy lze ocekavat od „linuxaka“ urcite vstupni znalosti.

  –nebo jinak–
  Micro$oft nedodrzuje vetsinu standardu, znamena to, ze je nebudeme dodrzovat ani my, abychom nezmatly „Micro$oftaky“ ?
  ————–

  Aha, vidim ze tyto stranky jsou nevalidni, nejste zamestnan v M$ ? =))

 2. LuFa napsal:

  Linux je především o svobodě a ne o „vyvolených“ pokročilých uživatelých s určitými vstupními znalostmi.

  Jak jsem psal a jak ještě několikrát psát určitě budu, tak Linux je skutečně pro každého. Příkazová řádka dnes již není podmínkou :-).

  Co se týká standardů, tak jsem jedoznačně pro jejich dodržovaní. Co se týká těchto stránek tak skutečně validní nejsou. Není to však tím, že bych chtěl záměrně stanndardy porušovat, ale tím, že se mi ještě jisté drobnostni ohledně validity nepodařilo vyřešit. Specialista na tvorbu webu skutečně nejsem. Díky tedy za trpělivost ;-)

 3. paxik napsal:

  A pak taky ten jednoduchý důvod: je to kratší a lépe se to skloňuje:) Stejně tak každý říká Windows a ne Microsoft Windows, ikspéčka atp.

  A hlavně, je to tvůj blog, piš to, jak chceš! Jsem u trochu alergický na lidi, kteří jenom kritizují a vědí, jak se má co dělat, ale málokdy jde o lidi, kteří něco vytvářejí (kromě dusna v diskuzích:)

 4. LuFa napsal:

  to paxik: souhlas ;-).

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.