Jak na vlastní web, aneb velmi snadno od ničeho k něčemu

S myšlenkou, založit si vlastní webovou prezentaci jsem si pohrával již delší čas. Protože jsem však pořádně nevěděl jak na to, rychle mě vždy, ke škodě věci, myšlenky na vlastní webovou prezentaci přešly. Zaprvé jsem nevěděl, jak si registrovat vlastní doménu, jak moc je to těžké a co všechno to obnáší. Zadruhé jsem pak tápal v tom, co pak, až si vlastní doménu zaregistruji. Jak je to s hostingem vlastní domény? Když jsem tyto a obdobné otázky na založení vlastního webu vznesl ve svém okolí, nikdo mi nedokázal poradit a mé otázky mi zodpovědět.

Během měsíce prosince se však situace změnila. Několik mých přátel mi začalo hlásit, že si registrují doménu a chystají se na založení vlastního webu. Jak šel čas a já se ptal, začínal jsem mít dojem, že na založení webu skutečně nic není. Že o tom nesmím jen přemýšlet a klást si otázky, které mě zbytečně vedou k nejistotě, ale že musím začít jednat. A tak jsem začal. Celé mé konání bych rozdělil do třech fází.

Fáze I. – Výběr volné domény druhého řádu

Výběr domény druhého bych označil za velmi triviální, nebýt toho, že je celkem logicky požadováná její unikátnost. Díky tomu, již spousta vhodných domén, která by se vám líbili je již zaregistrovaná. Ověření stavu domény (volná/obsazená) získáte například na stránkách www.domena.cz .

Ve svém konkrétním případe jsem měl zájem o doménu faltynek.cz, případne faltynek.org nebo lufa.cz (pseudonym složeny z LUkáš FAltýnek). Bohužel ani jedna z domén o které jsem uvažoval nebyla volná. Faltýnků je víc, než se mi na první pohled zdálo a lufa je zas rostlina, která se dá dobře zpeněžit. Nakonec jsem po dlouhých hodinách přemýšlení zvolil volnou doménu faltynek.com a nechal svého budoucího web hostitele provést rezervaci. Pokud se bojíte, nebo hrozí, že by vám mohl vaši chtěnou doménu někdo vyfouknout, můžete provést její registraci sami na sebe. Budoucímu poskytovateli pak nahlásíte potřebné údaje, které jste při registraci dostali.

Cena domény závisí na tvaru domény prvního řádu. Doména prvního řádu může být např. cz, com, eu, net, info, name, org. S DPH pak doména .cz na rok stojí něco kolem pětistovky. Ostatní z vyjmenovaných pak ke třem stovkám.

Faze II. – Výběr hostingu

Pokud je u výběru domény druhého řádu jediným požadavkem to, aby byla zvolená doména volná, je u výběru webového hostingu kritérii více. Cenou hostingu za rok to začíná, poskytovaným technickým zázemím, technologiemi a spolehlivosti to končí. Spektrum hostingových firem je široké. Já si nakonec dle zjištěných referencí zvolil hosting na www.klenot.cz, jehož nabídka je fantastická. V programu BASIC za výbornou cenu 300,- Kč s DPH na rok , který mi na začátek stačí, je zahrnuto PHP4 i PHP5, databáze MySQL, webmail, zálohování a 1GB místa na webovou prezentaci a další 1GB na mail. Pokud prgram BASIC přestane jednou stačit, dá se bez problému přejít na program STANDARD, který stoji 1000,- Kč s DPH na rok a obsahuje toho mnohem víc.
Další řádky neberte prosím reklamu na www.klenot.cz, ale jako zkušenost zákazníka.

V pondělí ráno jsem do klenotu napsal otázku, zdali je možno si u nich zřídit hosting a nechat si od nich zaregistrovat doménu. Téměř okamžitě jsem dostal odpověď, že vše je možné a že mi zdarma provedou registraci domény a vše mi zprovozní. Poslal jsem jim tedy název zvolené domény faltynek.com a do večera jsem měl v mailu fakturu na zaplacení rezervace domény. V úterý jsem doménu uhradil a ve středu dostal z klenotu mail, že je již mám již vše funkční a mohu začít s vytvářením webové prezentace. O pár dní později mi pak došla faktura na 300,- Kč s DPH na rok za hosting, kterou jsem zaplatil a doposud se raduji z funkčního domény a hostingu. Po této získané zkušenosti mi nezbývá nic jiného než hosting www.klenot.cz doporučovat dále. Rezervace domény + roční hosting za méně než 600,- Kč s DPH za rok se mi zdá výborný.

Faze III. – Tvorba webové prezentace

Tak nyní již máte funkční doménu a hosting a je jen na vás, jaký přístup tvorby stránek zvolíte. Máte-li čas a schopnosti, můžete vytvářet celou prezentaci od nuly a tak mít radost z toho, že vše co na webu máte je jen a jen vaše. A nebo můžete použít některý z volně dostupných a šiřitelných redakčních systému, které značnou část udělají za vás.

Já jsem si pro jednoduchost zvolil redakční systém WordPress, který mě svou jednoduchostí a možnostmi překvapil. Jistě jsou dalš redakční systémy, které máte na výběr a tak je jen na vás, jaký konkrétní si zvolíte. Já abych se přiznal, jiný redakční systém neznám a dokud mi WordPress nezadá příčinu, tak ani znát nebudu.

Jak je z výše napsaného vidět mít vlastní web je jednoduché. Pak zbývá už jen obsah, jehož tvorba jak se zdá, je daleko pracnější :-).

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Jeden komentář k “Jak na vlastní web, aneb velmi snadno od ničeho k něčemu”

  1. Dazdnik napsal:

    Mohli by ste mi niekto poradit ako zacat, coho sa najprv chytit… Chcel by som si vytvorit u seba webový priestor,DNS server s doménou ktoru mam registrovanu v SK-NIC, napr.: http://www.domena.sk z mailovými kontami napr.: uzivatel@domena.sk
    V podstate ide o to aby som sa dostal na uroven registratora domen,poskytovatela web priestoru, registrovaneho pod SK-NICom.
    Existuje neaka stranka kde su neake podrobnejsie technicke informacie ako nato? Dakujem za odpoved.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.