Jabber – Instant messaging bez omezení

Historie Jabberu a základní princip fungování

Instant messaging, neboli rychlá výměna textových zpráv, se za několik let od svého zrodu (1996) stal fenoménem elektronické komunikace.

Jabber - Logo

V současné době existuje několik hlavních, navzájem nekompatibilních uzavřených IM systémů, což vám jakožto uživatelům může mnohdy komplikovat život. Především v případě, že chcete vést rozhovor s uživateli, kteří využívají jiný proprietární IM systém.

Se vznikem Jabberu (1998) se situace mění výrazně k lepšímu. Jako uživatelé již nepotřebujete pro užívání každého jednoho proprietárního systému užívat jemu příslušnou klientskou aplikaci, ale vystačíte si s jediným Jabber klientem.

Pokud je vám vlastní situace, kdy okruh vašich přátel a spolupracovníků používá více proprietárních IM systémů, potýkáte se s problémy, které tato situace přináší. Nebo se jen chcete více dozvědět o Jabberu, jeho možnostech a jednom výborném Jabber klientu Psi, je tento článek určen právě pro vás.

Historie Jabberu sahá do roku 1998, kdy Američan Jeremie Miller založil projekt Jabber (do češtiny bychom slovo Jabber mohli přeložit jako brebentit, drmolit nebo štěbetat). Stalo se tak z potřeby uživatelů sjednotit různorodé IM systémy s uzavřenou architekturou (ICQ, AIM, MSN Messenger, Yahoo! Messenger a další) pod jeden systém, jehož architektura by byla otevřená a přístupná všem. Základem protokolu Jabber je XML. Část z něho je dnes standardizována jako XMPP (eXtensible Messaging and Presence Protokol). Díky transparentnosti XML si můžete velmi elegantně nad protokolem vytvořit vlastní funkce.

Architektura Jabberu velmi připomíná architekturu emailu. Jabber se skládá ze sítě distribuovaných serverů. K jednotlivým serverům se pak připojují příslušné klienty, které na nich mají zřízený účet a které jsou schopny díky distribuované síti serverů komunikovat s klienty přihlášenými na jiných Jabber serverech. Jeho nedílnou součástí jsou kvůli univerzálnosti transporty, abyste jako uživatelé nebyli omezeni v komunikaci pouze v rámci jednotlivých Jabber serverů, což si na samém začátku Miller předsevzal.

Transport můžeme charakterizovat jako speciální agent nebo službu, která zabezpečuje přenos zpráv do proprietárních systémů (ICQ, AIM, SMS brána, RSS služba atd.). Pro každý proprietární systém je potřeba jeden transport. Jednoduše nastíněno, pokud chceme z Jabber klienta zaslat zprávu uživateli do u nás stále nejoblíbenějšího ICQ, komunikuje Jabber klient s Jabber serverem prostřednictvím XMPP protokolu. Na Jabber serveru je pak zpráva předána transportu určenému ICQ, který tuto zprávu přetlumočí do protokolu pro ICQ. A obráceně.

Hlavní výhody, které Jabber dělají skutečně silným protivníkem stávajícím proprietárním IM systémům, a tím dávají uživatelům důvod používat jej, jsou následující. Protokoly, které Jabber používá, jsou otevřené, plně zdokumentované a volně k používání. Kdokoliv si může vytvořit svůj klient nebo server. Provést vlastní rozšíření nad protokoly. Protokol XMPP, který Jabber využívá, je schválen organizací IETF (Internet Engineering Task Force) jako internetový standard. Nad protokoly XMPP se dále využívají rozšířené protokoly JEP (Jabber Enhancement Proposals). Systém je decentralizovaný. Každý si může spustit svůj vlastní server. A dokonce ho může v rámci svého uzavřeného prostředí, například firmy, provozovat lokálně.

Komunikace v systému je vysoce bezpečná, a to díky přímé podpoře šifrování prostřednictvím bezpečnostních protokolů SASL (Simple Authentication nad Security Layer), nebo TLS (Transport Layer Security), které jsou zapracovány do základu XMPP specifikací. Flexibilita Jabberu je vysoká. Kromě oblasti IM Jabber zvládá network management, sdílení souborů, monitoring vzdálených systémů, hry a jistě i mnoho dalšího. Jabber mohou taktéž používat klienty skryté za firewallem nebo proxy. Jabber obvykle komunikuje na portu 5222, nebo 5223, ale podporuje i HTTP tunneling. Poslední výhodou, kterou si uvedeme, je podpora Unicode. Komunikovat tedy můžeme v nejrůznějších jazycích.

Psi – výborný klient pro Jabber

Abyste mohli Jabber začít používat, musíte si ze všeho nejdříve zvolit a nainstalovat IM klienta, který Jabber podporuje. Protože se Jabber klienti počítají řádově na stovky, není jednoduché vybrat si ten nejlepší z možných existujících. Zvlášť když se s Jabberem teprve seznamujete. Za sebe mohu k vyzkoušení kromě Psi doporučit ještě Gajim , který se dnes mezi Jabber uživateli těší značné oblibě.

Psi - roster

Domovskou stránku klienta Psi naleznete na adrese http://psi.affinix.com . Psi je multiplatformní klient pro platformy Linux, Microsoft Windows a Apple Mac OS X. Jak se na domovských stránkách píše, cílem projektu Psi je vytvořit silný, ale uživatelsky přívětivý Jabber/XMPP klient, který se přísně drží XMPP a JEP. To znamená, že Psi do sebe v žádném případě neimplementuje vlastnosti, které nejsou akceptovány Jabber komunitou. A zabezpečuje, že Psi bude vždy kompatibilní, stabilní a předvídatelný jak pro uživatele tak pro vývojáře.

Současná verze Psi je 0.10 a ke stažení je dostupná na domovských stránkách projektu v sekci Download. Klient je zcela počeštěný, takže neanglicky mluvící uživatelé z něho nemusí mít vůbec žádné obavy.

Nyní zde popíší pár základů, týkajících se založení Jabber účtu, které vám umožní Psi používat. Po stáhnutí, nainstalování a spuštění Psi se vám na obrazovce objeví formulář vyzývající k otevření profilu. Profil umožňuje, aby Psi mohlo používat více různých uživatelů, například členů domácnosti. Každý uživatel má svůj unikátní profil s unikátním nastavením. Pokud Psi spouštíte poprvé, musíte si nejprve profil založit.

V profilu si pak musíte vytvořit účet (nebo se připojit k již existujícímu). Na rozdíl od účtů jiných IM systému se JID skládá ze dvou částí. První část tvoří jméno uživatele. Druhou část pak adresa serveru. První a druhá část se stejně jako u emailové adresy odděluje znakem @. Celé JID pak vypadá následovně: username@server.com . Uživatelské jméno si zvolte libovolně. Adresu veřejného serveru pak musíte znát. Ze zkušenosti vám mohu doporučit zaregistrovat se k českému serveru njs.netlab.cz. Skutečné JID pak může vypadat následovně: lukas74@njs.netlab.cz . Poté už jen stačí vyplnit a potvrdit heslo, případně nastavit proxy a stisknout tlačítko „Registrace“.


PSI - registrační formulář

Teď, když jste registrovaní, můžete začít Psi a samozřejmě Jabber konečně využívat. Protože další popis uživatelského ovládání Psi je už nad rámec tohoto článku, mohu doporučit originální uživatelský manuál dostupný na stránkách projektu. Pokud však používáte, nebo jste někdy používali ICQ klient, nebude pro vás ovládaní Psi nijak složité. To proto, že ovládání a vzhled Psi má s ICQ mnoho společného. Záměr autorů. I když s nějakými nuancemi. Např. seznam uživatelů (contact list) používaný v ICQ, se v Psi (Jabber obecně) nazývá roster.

Jak jsem na začátku článku zmínil, díky Jabberu můžete z klientů psát nejenom zprávy dalším uživatelům, ale i zasílat a přijímat emaily. Odesílat SMS zprávy. Využívat RSS kanály. Odebírat televizní program. Dostávat zprávy o počasí a mnoho dalšího. Na závěr si tedy ukážeme jak na to, abyste nemuseli dlouze tápat, ale hned od začátku mohli tyto služby začít využívat. Proto, abyste mohli jakoukoliv výše popsanou službu využívat, je potřeba si ze všeho nejdřív vybrat a následně zaregistrovat transport, který vám to umožní. Protože používáte Psi, který má velice dobře propracované zjišťovaní služeb (service discovery), není to nic složitého. Klikněte do spodního rohu základního okna Psi a vyberte položku „Procházet službami“. Objeví se vám formulář, který pro daný Jabber server ukazuje dostupné služby. Jméno serveru, pro který chcete dané služby zobrazit, napište do textového pole „Adresa“. Na požadovanou službu pak už jen klikněte a zaregistrujte ji. Registrace každé služby může být velmi individuální, proto se ji zde nebudu podrobně zabývat. Místo toho vám představím několik konkrétních služeb a jejich možností.

S výjimkou RSS se všechny nyní popisované služby týkají serveru njs.netlab.cz. Pro zaslání zprávy na email vám stačí poslat zprávu „Nová prázdná zpráva“ ve tvaru user%server@smtp-t.netlab.cz . Pokud tedy chceme poslat zprávu na email jan.novak@seznam.cz , napište do sekce „Pro“ jan.novak%seznam@smtp-t.netlab.cz . Pokud vám uživatel emailu odpoví, jeho mail se vám objeví v rosteru.

Pro psaní SMS je nutné abyste si výše popsaným způsobem zaregistrovali transport sms.netlab.cz a pak k tomuto transportu přiřadili uživatele (telefonní čísla, na která chcete SMS zasílat). Prostřednictvím tohoto transportu můžete zasílat SMS do sítě Eurotel a Oskar. Zprávy o počasí můžete pravidelně dostávat prostřednictvím transportu weather.netlab.cz. Zde si jen stačí zaregistrovat lokalitu, která vás zajímá. Ne všechny lokality, které byste si přáli, jsou bohužel dostupné. Poslední zajímavou službou, o níž se zmíním, je RSS. Přidat se dá jako kontakt, jehož JID je jabrss@cmeerw.net. Popis této zajímavé služby naleznete na stránce http://cmeerw.org/dev/book/view/30 . Vše další je teď na vás. Příjemné „šepotání“!


Článek vyšel původně v časopisu LinuxEXPRES. Autor článku Lukáš Faltýnek.

Článek je uveřejněn s GNU FDL licencí (anglicky).

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

6 komentářů k “Jabber – Instant messaging bez omezení”

 1. pavlix napsal:

  začal jsem trochu sesbírávat odkazy na blogposty na http://www.xmpp.cz

 2. LuFa napsal:

  to pavlix: hezký začátek. V budoucnu z toho může být výborný rozcestník pro Jabber a XMPP. Budu držet v hlavě a pokud budu o Jabberu psát, budu se na tento rozcestník odkazovat.

 3. pavlix napsal:

  LuFa: díky za uznání… kdybys měl nějaký zajímavý nápady nebo se chtěl nějak podílet… vlastně teďka vůbec nestíhám :)

  Jo, fakt je to teprve začátek :D ale snad se podaří… jinak, přemýšlím nad tím jak sesbírávat ty zajímavý odkazy, přes feedy, teda hlavně jak zařazovat feedy, ze kterých to bude brát.

 4. LuFa napsal:

  to pavlix: určo popřemýšlím. Co se týká volného času na další aktivity, tak ho také moc nemám :-(. To ale asi nikdo.

  Tobě především přeji, abys ve svém xmpp projektu vydržel.

 5. pavlix napsal:

  no uvidíme, snad se zadaří… časem

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.