Před lety téměř nepředstavitelné, dnes realita, webový operační systém, který vám bude z jakéhokoliv počítače vždy dostupný. Nezáleží na tom, zdali se se právě nacházíte u počítače s Linuxem, OS X, BSD, Windows, … dostupné vám musí být pouze rychlejší internetové připojení a webový prohlížeč.
Nevěříte? Můžete si takový systém sami vyzkoušet, nebo rovnou začít používat.
Jedním z představitelů webových operačních systému je G.ho.st – Globální Hostovaný Operačí SysTém (angl. Global Hosted Operating SysTem). G.ho.st spustíte z webové adresy http://g.ho.st . Pokud máte v prohlížeči blokovaná vyskakovací okná, pro g.ho.st si je povolte.
V závislosti na rychlosti internetového spojení se vám za chvíli v novém okně prohlížeče objeví červená obrazovka, jakou vidíte na obrázku.
Nyní máte dvě možnosti, systém si můžete pouze vyzkoušet, nebo se zaregistrovat a získat tak svů operační systém.
K pouhému vyzkoušení systému stiskněte tlačítko Guest Account.
K získání svého trvalého systému stiskněte tlačítko Register Here a vyplněním všech požadovaných políček se zaregistrujte. Já osobně jsem se do G.ho.stu zaregistroval a plánuji systém používat.
Po přihlášení se vám do prohlížeče načte plocha se vším co k operačnímu systému patří. Viz. obrázek. (již jsem si změnil pozadí :-) )
Kromě základních aplikací, jakými jsou například jednoduchý textový editor, poštovní klient, hudební přehrávač, prohlížeč obrázků, webový prohlížeč, jednoduché flashové hry …. získáte svůj snadno přístupný diskový prostor o kapacitě 3 GB.
No, vyzkoušejte si vše sami a pak se o své pocity třeba podělte.
Pokud byste se chtěli o webových operačních systémech dozvědět více, doporučuji k přetčtení článeček Web operating system z Wikipedie.
Odkaz:
Webový operační systém Ghost – http://g.ho.st
Linkuju
zaujimave ale myslím že neptrakticke. myslim ze to bude dost pomale a vsetko sa musi postupne nahravat. nejako v tom nevydim zmysel to pouzivat. btw ten komentar nadomnou co znamena :)
Já myslím, že se to někdy může hodit. Ale záleží. Otázka je, co na takovém OS mohu provádět. Pokud bych chtěl mít svá data neustále pohromadě a neměl bych notebook a připojoval bych se například v zaměstnání, škole či v internetové kavárně, pak se může hodit, že něco budu mít na jednom místě a se snadnou manipulací s daty mohu operovat. Dovedu si to představit jako prostor pro uložení médií. Přijdu ke kamarádovi, nahraje mi nějaké filmy, hudbu, jiné soubory na můj OS a doma se na ně podívám. Na druhou stranu, pokud není rozhranní mezi desktop OS a web OS, tak mi to bude na nic. Další otázka je, jak je systém bezpečný a jaká data o uživateli ukládá. A internetový prohlížeč? Nevím, zda mi k něčemu bude, když už mám v internetovém prohlížeči spuštěný tento OS. Vím, že trendy tak trochu směřují k tomu, že jednou bude OS pouhým rozhranním a budeme si stahovat (možná) příslušné aplikace na vyžádání, ale zatím nevím jak to využít. Asi jsem moc krátkozraký.
pozrel som par tychto softov…tento bol svojou filozofiou pre mna uplne naprd…ked nenajdem ani po minute polozku Contacts tak som asi debil…no mozte sa navazat
chtěla bych prostě visvětlit co to je webový operační systém
jak si ho mam dát do počítače atd……
jak si mam nainstalovat ?
klarka: Webový operační systém se neinstaluje, ale běží přímo ve webovém prohlížeci. Důležité je především rychlé připojení k internetu. Poté nainstalované doplňky jako například Flash, či Java.