G.ho.st – povedený webový operační systém

Před lety téměř nepředstavitelné, dnes realita, webový operační systém, který vám bude z jakéhokoliv počítače vždy dostupný. Nezáleží na tom, zdali se se právě nacházíte u počítače s Linuxem, OS X, BSD, Windows, … dostupné vám musí být pouze rychlejší internetové připojení a webový prohlížeč.

Nevěříte? Můžete si takový systém sami vyzkoušet, nebo rovnou začít používat.

Jedním z představitelů webových operačních systému je G.ho.st – Globální Hostovaný Operačí SysTém (angl. Global Hosted Operating SysTem). G.ho.st spustíte z webové adresy http://g.ho.st . Pokud máte v prohlížeči blokovaná vyskakovací okná, pro g.ho.st si je povolte.

V závislosti na rychlosti internetového spojení se vám za chvíli v novém okně prohlížeče objeví červená obrazovka, jakou vidíte na obrázku.

ghost prihlaseni

Nyní máte dvě možnosti, systém si můžete pouze vyzkoušet, nebo se zaregistrovat a získat tak svů operační systém.

K pouhému vyzkoušení systému stiskněte tlačítko Guest Account.

K získání svého trvalého systému stiskněte tlačítko Register Here a vyplněním všech požadovaných políček se zaregistrujte. Já osobně jsem se do G.ho.stu zaregistroval a plánuji systém používat.

Po přihlášení se vám do prohlížeče načte plocha se vším co k operačnímu systému patří. Viz. obrázek. (již jsem si změnil pozadí :-) )

ghost desktop

Kromě základních aplikací, jakými jsou například jednoduchý textový editor, poštovní klient, hudební přehrávač, prohlížeč obrázků, webový prohlížeč, jednoduché flashové hry …. získáte svůj snadno přístupný diskový prostor o kapacitě 3 GB.

No, vyzkoušejte si vše sami a pak se o své pocity třeba podělte.

Pokud byste se chtěli o webových operačních systémech dozvědět více, doporučuji k přetčtení článeček Web operating system z Wikipedie.

Odkaz:

Webový operační systém Ghost – http://g.ho.st

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

7 komentářů k “G.ho.st – povedený webový operační systém”

 1. FAKAM napsal:

  zaujimave ale myslím že neptrakticke. myslim ze to bude dost pomale a vsetko sa musi postupne nahravat. nejako v tom nevydim zmysel to pouzivat. btw ten komentar nadomnou co znamena :)

 2. Já myslím, že se to někdy může hodit. Ale záleží. Otázka je, co na takovém OS mohu provádět. Pokud bych chtěl mít svá data neustále pohromadě a neměl bych notebook a připojoval bych se například v zaměstnání, škole či v internetové kavárně, pak se může hodit, že něco budu mít na jednom místě a se snadnou manipulací s daty mohu operovat. Dovedu si to představit jako prostor pro uložení médií. Přijdu ke kamarádovi, nahraje mi nějaké filmy, hudbu, jiné soubory na můj OS a doma se na ně podívám. Na druhou stranu, pokud není rozhranní mezi desktop OS a web OS, tak mi to bude na nic. Další otázka je, jak je systém bezpečný a jaká data o uživateli ukládá. A internetový prohlížeč? Nevím, zda mi k něčemu bude, když už mám v internetovém prohlížeči spuštěný tento OS. Vím, že trendy tak trochu směřují k tomu, že jednou bude OS pouhým rozhranním a budeme si stahovat (možná) příslušné aplikace na vyžádání, ale zatím nevím jak to využít. Asi jsem moc krátkozraký.

 3. factor napsal:

  pozrel som par tychto softov…tento bol svojou filozofiou pre mna uplne naprd…ked nenajdem ani po minute polozku Contacts tak som asi debil…no mozte sa navazat

 4. klarka napsal:

  chtěla bych prostě visvětlit co to je webový operační systém
  jak si ho mam dát do počítače atd……

 5. klarka napsal:

  jak si mam nainstalovat ?

 6. LuFa napsal:

  klarka: Webový operační systém se neinstaluje, ale běží přímo ve webovém prohlížeci. Důležité je především rychlé připojení k internetu. Poté nainstalované doplňky jako například Flash, či Java.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.