„Tatínku, půjdeš si se mnou hrát do školky?“ Ptal se mě s jistou dávkou nadšení Davídek o víkendu. „Ukážu ti vesmírnou hru.“
„Jasně Dádo, že půjdu, neboj“ reagoval jsem hned, aniž jsem tušil jak to myslí. Dovysvětlila mi to Gabča. V rámci akce „Táto, mámo pojď si hrát“ je v první polovině tohoto týdne rodičům umožněno strávit s dětmi delší čas ve školce a tak více poznat prostředí školky, hry a hračky, s kterými si děti hrají.
Davídek se ze všeho nejvíc těšil, až mi ukáže vesmírnou počítačovou hru, kterou hrají kluci z třetí třídy a kterou jako klučina z druhé třídy velmi obdivuje, ale zatím má málo příležitostí si ji ve školce pro nával třeťáků zahrát.
Protože čas od času Dáda o této vesmírné hře mluvil, těšil jsem se i já, že konečně poznám o jakou hru jde. Na otázky, zdali mu takovou hru taky seženu, jsem vždy odpovídal, že asi ne, protože my doma máme počítač s tučňákem a oni ve školce mají počítač s okny.
Dnes nastal Den „D“ a já odpoledne do školky skutečně přišel. Počítač byl vypnutý, takže jsme požádali paní učitelku, zdali by nám počítač pustila.
Po tom, co se tak stalo, mé překvapení nebralo konce. Na monitoru se po chvíli v levém horním rohu objevil tučňák a začal nabíhat Linux (Gentoo). Takže žádná okna. Z tohoto zjištění jsem byl skutečně velmi nadšený a překvapený.
„Vidíš tatínku? Tučňák.“ Komentoval Davídek nabíhání systému. „Tučňák jako doma a ty máš tučňáka tatínku rád“.
K počítači se pomalu začali scházet další děti.
Po naběhnutí systému, se na monitoru objevilo pracovní prostředí KDE. Nyní už jen stačilo zadat heslo a systém se plně rozběhl.
Zatím co jsem nadšeně systém sledoval a Dáda stál u mě, k počítači si přisedly starší děti a chopily se myši. Nijak jsem jim do obsluhy počítače nemluvil a jen je sledoval.
Děti si z odkazu na ploše pustily Firefox, jehož úvodní stránka byla nastavena na adresu http://alik.idnes.cz/. Po této stránce se pak dovedně pohybovali a pouštěli si hry.
Dáda, ač se k počítači pro přítomnost starších dětí nedostal, mi nadšeně sděloval, že toto jsou ty hry, o kterých mi doma mluví a jestli je prý také máme? Odpovědí, že mu toto večer doma pustím byl víc než nadšen.
Já však byl z Linuxu ve školce a malých dětí, kteří pod ním tak obratně pracují, nadšen ještě víc. Pokud se dítě setkává s Linuxem od malička je to jedině dobře. A pokud dítko doma rodičům říká, že by chtěl na počítači tučňáka, pak je to výborné.
Tak ono je to podle mého názoru spíše v zařízeních typu škola/školka mínus. Každý bude dřív nebo později konfrontován s Windows, v lepším případě právě ve škole, v horším třeba až v zaměstnání. Oba systémy jsou přitom pro středně pokročilého člověka velmi odlišné a může s tím být problém.
Taky nechápu vehementní prosazování tučňáků, já mám Windows, někdo zase Linux. No a? To je stejné jako tričko Adidas a Nike. Já si zaplatím za možnost používat DX10, hrát veškeré PC hry a používat veškerý dostupný software. Někdo si nezaplatí a raději se omezí na několik opengl her a opensource software. Je to jeho volba, stejně jako značka trička… (tohle není myšleno přímo na tvůj článek, ale tak celkově, 2% uživatelů Linuxu dělají větší humbuk, než 97% uživatelů Windows)
Vyborny clanek, to jsem opravdu necekal =) Uzivatel OS GNU/Linux dokaze vzdy pracovat s M$ Windows, pokud k tomu bude donucen. Obracene to vsak nefunguje.
to je hezký…:) ale Bash by se jim určitě líbil víc…
Machi: Nedomnívám se, že by používání Linuxu, případně i jiných OS ve vzdělávacích zařízení bylo mínusem. Především si je totiž nutno uvědomit, že člověk je bytost myslící a tak jde ve výuce především o princip, jak věci fungují, než o nabiflovaní se přesných postupů.
Pokud tedy uživatel pochopí, jak věci fungují, přejít například z Linuxu na Windosws a opačně, žádný velký problém nebude. Zde mám na mysli především uživatele. Administrátoři a správci to budou mít o něco těžší, to přiznávám, ale k takové to úrovni se děti ve školce, nebo na základce těžko dostanou :-).
Jako důvod, proč například v mateřské školce používat Linux, spatřuji především úsporu financí. Proč by měla školka zakupovat operační systém, když stejné možnosti ji přinese operační systém, který se dá získat zdarma?
Co se týká hraní PC her, osobně toto neřeším. Na nějaké větší hry nemám teď bohužel čas a tak mi bohatě stačí párminutové flashové hry. Dětem pak pod Linuxem bohatě stačí Baltík, Gcompris a flashove hry :-). Do budoucna pak plánuji koupit konzoli (teď se mi dost líbí Nintendo WII), takže PC hry zas půjdou mimo nás.
LuFa: Jo, máš pravdu. Hlavním plusem je bezpochyby úspora, a to značná úspora… V současné době navíc začíná být čím dál tím znatelnější rozlišení pc – práce, konzole – hry, takže zde se asi taky eliminuje největší mínus Linuxu :)
–==[FReeZ]==–: Neřekl bych, že máš pravdu. Když je někdo od opravdu malého věku zvyklý na systém balíčků v Linuxech, bude se velmi těžce učit komerčnímu chápání ve světě Windows. Naopak to podle mě zase tolik neplatí. I uživatel Windows může být inteligentní a myslící člověk (považuji se za něj a přitom jsem k Linuxu nikdy nějak nepřilnul). A podle mě takový myslící uživatel mnohem rychleji pochopí ideu linuxu, ideu svobodného světa software atd…
Nádhera. Zajímalo by mě jestli by děcka nějak rozlišovala, kdybys jim vedle postavil mašinu s Win. To by byl jasny test ergonomičnosti KDE a Exploreru.
Machi: fungovani HW i operacnich systemu nelze s ciste klikacim OS, ktery *chrani* uzivatele pred tim, co skutecne prave odehrava nelze pochopit. Uzivatel M$ Windows nevi jak to chodi pod kapotou, nezna memory managery, task schedulery, TCP/IP, netusi k cemu jsou preruseni (hardwarova / softwarova), nezna ani podporovane VESA mody sve graficke karty, prostredky potrebne napriklad pro zvukovou kartu (base, irq, dma, channels, output freqvency), nezna soucasti kernelu, cinnost sitovych sluzeb, ktere kazdodenne uziva, jak funguji privilegia a ani nema povedomi o nejpouzivanejsich sitovych protokolech -> programech -> konfiguraci site, dokonce nedovede nakonfigurovat pripojeni k internetu, kdyz zjisti, ze jej v GNU/Linux nenaklika – nerozumi ani zakladnim harwarovym / softwarovym pojmum -> je negramotny. Vyjimky samozrejme i v tomto pripade existuji a imho prechazeji na GNU/Linux ci *BSD, Solaris a jine platformy urcene tem, kteri maji opravdovy zajem o nejvyspelejsi techniku soucasne doby.
PS: GNU/Linux bezpotizi dokaze dvakrat kliknout na soubor setup.exe a nekolikrat znovu tupe kliknout na Next.
Mozna jsem se v prechozim komentari vyjadril prilis nejasne, ale rad bych tedy uvedl, ze GNU/Linux neni svobodny pro nic za nic, ale proto, aby jeho uzivatel mohl do detailu zjistit, jak to funguje – tweakovat, fixovat, programovat nove casti, atp. To je hlavni myslenka, mit od vseho zdrojove kody, zjistovat funkcnost a upravovat si co se mi zachce – ClosedSource mi nikdy nenabidne tyto moznosti.
GNU/Linux je system primarne urcen pro vylozene technicke nadsence, kteri chteji mit to nejlepsi a jsou ochotni obetovat spoustu sveho castu pro pochopeni nejruznejsich triku (existujicich uz v cistem UNIXu), ohromneho mnozstvi technickych detailu, mnoha nejruznejsich filesystemu vcetne sitovych, obcas neco debugovat, kompilovat, konfigurovat, patchovat, reportovat bugy, cist manualy, zvazovat mezi tisicem spickovych nastroju, z nich kazdy umi totez, ale dela to trochu jinak (popr. se jinak ovlada)…
Pro 90% uzivatelu to neni nic, nez alternativni klikani, kde se vse jmenuje a provadi jinak, nez v M$. Nechapou, ze GNU/Linux neni alternativa k M$ Windows, je to totiz alternativa k UNIX, ktery pro 90% uzivatelu (BFU) neznamena absolutne nic, radeji si budou koleno vrtat, nez aby se ucili zachazet s SW / HW.
Podle mě je používání tak tvrdě komerčního SW jako MS Windows barbarské! Už od puberty(aspoň tak to je u mě) do vás začnou cpát PowerPointy, Wordy, Excely a další… Účinný a užitečný SW, který dokonce velký Bill pro studentstvo zlevňuje, ale vždyť takový OpenOffice a jejich Impresy, Writery, Calcy a další nejsou o nic horší(no pokud má dotyčný přístup na internet, tak ještě lepší – časté upgrady, spousta témat, OH MY!). A k tomu ještě, když je vyučující dobrý programátor, tak si(/svým studentům) je dokáže přizpůsobit. Viva la Pavel L(in)ux, no jmenuje se Lux, no… On aspoň dává jasně na výběr, mě nechá při hodinách nabootovat kubuntu a jet! Jsem asi 2x až 3x dřív hotov, než ti nešťastníci se všema MS hračičkama…
BTW Freez, kecáš kraviny. Záleží pochopitelně na distribuci, ale na těch moderních(mladších než 2 roky) je na většinu zvukovejch/grafickejch/síťovejch karet driver. Na Win si musíš vytahovat na všechno CD a instalovat a instalovat… Fakt nechápu, co to tu, s prominutím, bleješ!
Frantisek Navrkal: Nevim zda je ti 16, ci jen 15, ale mel by ses bud naucit vyjadrovat *slusne*, nebo se nevyjadrovat *vubec*.
Pro tvou informaci: na distribuci absolutne nelazi, drivery jsou obsazeny primo v kernelu, ktery bude fungovat i s distribuci starou 10 let, zbytek (predevsim proprietarni kousky) byvaji na webu vyrobce, musi se stahnout, nakonfigurovat a zkompilovat – v M$ jsou primo na CD (s vyjimkou RAID, SATA a nekterych lowendovych zarizeni). V GNU/Linux muze trvat napriklad obycejne zprovozneni multifunkcniho zarizeni i cely den, proto tvrdim, ze jeho uzivatel k tomuto musi mit vyssi technicke znalosti.
František Navrkal: Nechci flamovat, ale Calc je podle mně blaf, jediná slabá součást Oo.org…
2Machi: Heh? Já mám Windows taky placený (OEM k notebooku) a stejně používám Linux, Windows mám jen nainsalované ve VMWARE server, kdybych byl náhodou někde na cestách a někdo něco potřeboval a já nevěděl jak na to pod WIN. Linux je můj prioritní operační systém a ne kvůli jeho ceně! Je prioritní, kvůli tomu, že mi vyhovuje styl práce, možnosti jednoduchého nakonfigurování a taky komunita..
Týý vole, to už vymývaj mozky aj malým dětem?…. vidět vás Gates, tak by vás stáhnul z kůže za živa a pověsil za genitálie do okna! Jako fakt pjeknej článeček, ale tohle, to mě dostalo… na vzdory tomu, že jsem zaslouženej Windowsák tak tohle je pjekny… tučˇbáku , štveš mě, ale tohle se ti povedlo… ALE STEJNĚ linux sux!
Rybnix: spíše tvoje čeština sux .. kolik ti je ? 12 ? Jak se pozná zaslouženej windowsák ? To slyším prvně.
Rybnix: Pokud mám být upřímný, vzal jsem tvůj komentář s nadhledem a dobře jsem se pobavil.
Jinak můj názor na věc, Linux jednoznačně do školek a škol. Pro používání Windows mnoho důvodů nevidím.
ahoj