Neználek v Kamenném městě – nový díl výborné dětské trilogie

Malíček Neználek, slavný cestovatel a „neuměl“ s křiklavě modrým podivně špičatým kloboukem. Kdo by ho z naší generace neznal? Poprvé jsem se s knihou Neználka setkal ve školce, kde nám z ní vždy před pravidelným poledním spaním bylo předčítáno. Ač jsem z něho tehdy mnoho nechápal, dodnes si pamatuji na jeho kouzelnou hůlku, kterou v díle Neználek ve Slunečním městě dostal od kouzelníka za vykonané tři dobré skutky.

Mé druhé setkání s Neználkem se odehrálo ve druhé třídě základní školy, kdy jsme si při hodinách čtení četly z knihy Neználkovy příhody. Možná byl i krátký úryvek Neználka v čítance. Týkal se veršování, slunce – žblunce, pamatujete? Toto však nevím přesně. Každopádně co si vybavuji byla modrá kniha, nádherné obrázky a příběh o cestě balónem, ztroskotání v Zelení, městě plném malenek a návštěvě Dračína, městečka plného malíčků. V hlavě mi pak utkvěla jména malíčků. Mimo Neználka, Všeználek, Šroubek, Vroubek, Buchtík, Čiperka, Cárek, Pilulkin, Sirupčík. A nádherné ilustrace Jaromíra Zápala.

Třetí setkání s Neználkem proběhlo v osmé třídě, kdy jsem si všechny tři díly půjčil v knihovně a následně přečetl. Neználkovy příhody jsem rychle proletěl, ostatně děj jsem si z druhé třídy zhruba pamatoval. Neználkem ve Slunečním městě jsem se prokousával celkem těžce, dokonalé společenské zřízení mě unavovalo. V druhé polovině knihy jsem si ho pak nevědomky začal přiřazovat ke komunistické společnosti. Zcela jasně se v knize odráželo toliko proklamované heslo: „Každému podle jeho potřeb.“ Což mě od čtení tehdy poslední knihy Neználek na Měsíci mírně odrazovalo. Nakonce jsem se do ní pustil a udělal dobře.

Neználek na Měsíci je výbornou akční knihou, zobrazující kapitalismus v celé jeho „kráse“. Nechybí lupiči, šejdíři, vykutálení kapitalisté, zkorumpovaní policisté. Malé čtenáře pak kniha seznámí s základy podnikání. Dá lekci marketingu a ukáže lesk a bídu akciových společností. Pokud jste Neználka nikdy nečetli. Alespoň tuto třetí knihu k přečtení doporučuji.

Poslední setkání s Neználkem prožívám nyní, kdy celou trilogii čtu po kapitolách před spaním dětem. Děti jsou knihami nadšené, ideologický podtext nevnímají. Pokud svým dětem čtete, Neználka jako četbu doporučuji. Bude se dětem líbit.

Protože s Neználkem na Měsící pomalu končíme, schválně jsem se na internetu podíval, zdali mimo třech mě známých dílů neexistují ještě další. Na Wikipedii, kde jsem pátral jako první o dalších dílech neználka nic – Wikipedie: heslo Neználek. Zkusil jsem tedy ještě ještě vyhledávání obecně a ejhle, Neználek v Kamenném městě. (dobrovolníkům z Wikipedie doporučuji heslo o novou knihu Neználek v Kamenném měste rozšířit).

Co jsem ohledně Neználka v Kamenném městě zapátral dál, již nepochází z pera Nikolaje Nikolajeviče Nosova, ale napsal ho jeho vnuk Igor Nosov. Ilustrace v knize již nekreslil Jaromír Zápal, ale velmi dokonale jeho styl napodobili kreslíři Marcela a Luboš Walterovi.

O knize vydavatel píše:

Po dlouhé odmlce znovu přichází neposedný Neználek i všichni jeho kamarádi – Šroubek s Vroubkem, Čiperka, Všeználek, doktor Pilulkin i malenka Knoflenka. Tentokrát se vydávají na dobrodružnou výpravu na vorech po Okurkové řece. Po dlouhé plavbě se před nimi ve vyprahlé pustině objeví Kamenné město. Jejich obyvatelé návštěvníky zprvu považují za mimozemšťany, ale když se ukáže, že to jsou prachobyčejní malíčkové, přátelsky je přivítají a pozvou je, aby strávili nějaký čas u nich. Malíčci z Kvítečkova se nestačí divit – Kamenné město je vystavěno z oceli, skla a betonu, jídla nemají jména, ale čísla, místní jsou zcela ovládáni módními návrháři a muzea jsou plná zvláštního, „pastraktního“ umění. Přesto se však zdá, že obyvatelům Kamenného města cosi chybí.

S přihlédnutím k nostalgii, kterou knihy o Neználkovi u většiny dospělých vyvolávají je hodnocení knihy velmi kladné. Dětem Neználka v Kamenném městě rozhodně koupím a přečtu.

V ceně 197,- korun na www.arara.cz stojí jako jeden a půl lístku do kina.

Na Neználka v Kamenném městě se těším. Po něm mám v plánu přečíst dětem Těžký život záškoláka. Za předpokladu, že knihu najdu u rodičů. Zatím se tak nestalo. Nebo ji seženu v bazaru. Koupit se dnes nedá, což je škoda.

Můžete nechat komentář, nebo trackback z vaši webové stránky.

4 komentářů k “Neználek v Kamenném městě – nový díl výborné dětské trilogie”

 1. Petr Šimek napsal:

  Lukáši, pokud bys chtěl, můžu ti ji půjčit. Dostal jsem ji z recese od mámy k narozeninám :-) a ještě jsem neměl čas si ji přečíst (a dítě mám na tuhle knížku ještě malé).

 2. Merencin napsal:

  Těším se, až na Neználkovi na Měsíci budu dětem vysvětlovat, jak hezky se dají vrážet klíny do hlavy. Ne, s Neználkem do slunečního města ani na Měsíc mé děti nepolezou.

 3. LuFa napsal:

  Díky Petře, jen co dočteme Neználka na měsíci, rád si knížku půjčím. Ozvu se.

 4. Pavel napsal:

  Krásná knížka při které jsem vyrostl já i moje děti. Jen bych chtěl dodat, že se nikde nemluví o vydání Neználek na cestách, kde jsou 2 díly (Neználkovi příhody a Neználek ve slunečním městě) Bylo i vydání Neználka na měsíci, kterou ilustroval Jaroslav Malák

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.