Jak to vypadá na horách?

Pokud se rozhodnete vyrazit na pár dní na hory, Harrachov a okolí dokáže nabídnout mnoho jak pro aktivní sportovce, tak pro ty občasné sportovce. Pokud nemáte potřební vybavení na zimní sporty, v Harrachově si můžete veškeré vybavení vypůjčit. „Lyže, běžky, snowboard, sáňky. Ubytování se dá nalézt jak v luxusních hotelech, penzionech, a nebo i chaloupkách, kde si budete sami topit v krbových kamnech.

Do Harrachova se dostanete klasicky autem, dokonce i autobusem, nebo vlakem. Harrachov je rozdělen na několik „čtvrtí“, lépe řečeno bývalých osad, na zimní dovolenou se hodí všechny lokality, protože lyžaře i běžkaře rozváží skibus.


Sjezdovky

Harrachovskou dominantou je Čertova hora, na jejíž svahu ční skokanské můstky. Vedle nich jsou dvě lanovky. Sjezdovat se dá buď směrem do Harrachova, nebo na Rýžoviště, které je trošku stranou a má mírnější sjezdové tratě. U obou lanovek jsou zároveň kratší vleky pro méně zkušené lyžaře. Po celém areálu je dostatek kiosků na občerstvení. Spolu s pernamentkou dostanete i poukázku na čaj nebo kávu ve vybraných kioscích na sjezdovkách. Půjčovny lyží jsou buď ihned pod sjezdovkou, kde je to sice o pár korun dražší, ale pohodlnější. V případě že si půjčíte výbavu na více dní, bezplatně vám to tam každý den schovají a ráno zase vydají. Půjčovné za set (lyže, boty, hůlky) se pohybuje okolo 300 kč na den.
V areálů je taky mnoho lyžařských školiček, s malými svahy a vleky – lany. Učitelé učí jak děti, tak dospělé, jak snowboard, tak sjezdovky.


Běžkování bez hranic

Jelikož Harrachov leží na hranici s Polskem, i zde se otevření hranic velmi pozitivně promítlo do rozšíření možností sportovního vyžití. Pro běžkaře, kteří dávají přednost mírnému terénu a dobře udržovaných tratí je zde možnost v polských Jakuszycích. Ráno v 10 hodin tam běžkaře odváží skibus. Další možností je i auto, tratě jsou vzdáleny 4 km a míst k parkování je dostatek. Další možností je vlak, jehož provoz byl nedávno obnoven. Vlak jede až do Sklářské Poreby. Díky zprovoznění trati se v areálu objevilo více českých běžkařů.

Ve středisku doporučuji stavit se v informačním centru, nabrat si mapky běžeckých tratí, případně se vyptat. Tratě jsou upraveny jak pro bruslaře, tak pro klasiku. Většina z nich se nachází ve velmi mírném terénu, proto se na nich prohání jak malé děti, tak starší sportovci.

K občerstvení a odpočinku je hojně doporučována restaurace v Orle, kde mají krbová kamna, dobré pivo, klobásy a koláče. Platit se dá jak zlotými, tak korunami. Z Orle vede trať na českou Jizerku. Tratě na osadě Jizerka jsou taktéž ve velmi mírném terénu, s možností občerstvení jak na Smědavě, tak na Jizerce.

Pro běžkaře, kteří si naopak užívají náročný terén a hřebenové tůry, je možnost nechat se vyvézt lanovkou na Čertovu horu a vydat se například na Dvoračky. V případě hezkého počasí jsou odměnou za namáhavější výkon krásné výhledy na Krkonoše. V opačném případě může být na hřebenech velmi větrno a nevlídno.

Zimní radovánky
I pro zarputilé nelyžaře je zde mnoho možností. Areálu se nachází sáňkařská dráha a speciální svah s dráhou pro sáňkaře amatéry. Pokud se vám do auta nevešly boby, sáňky a sedáky, v Harrachově se dají tyto propriety pro zimní radovánky pořídit. Již druhým rokem se v Harrachově usídlil rod Harrachštejnů, který má pod skokanskými můstky své rozsáhlé sněhové sídlo. Hrad střeží obří socha rytíře, v hradu se nachází jedenáctimetrový tunel, spousta nádvoří, schodišť a vstupních bran. Během února se na něm budou střídat šermířské skupiny z okolí nebo pohádková odpoledne. Program vyvrcholí 26. února velkým dobýváním hradu.


Relaxace
Harrachov nabízí i možnosti zábavy pro případ nepřízně počasí, či případného zranění. Nachází se zde sklářské a hutnické muzeum. Součástí komplexu je i minipivovar, pivní lázně a hotel s restaurací. Pokud se rozhodnete muzem skla navštívit, čeká vás okruh, jak s expozicí, tak s návštěvou hutí, výroby, brusírny. Pro unavené tělo je ideální návštěva pivních lázní, které zde fungují již čtvrtým rokem. K proceduře patří i harrachovské kvasnicové pivo František. V městečku je i spousta nabídek služeb masáží, vířivek, kosmetiky.
V místním kostele Sv. Václava se konají koncerty vážné hudby, většinou ve středu.
Přímo v Harrachově se nachází několik prodejen potravin, drogerie, lékárna. V mnoha restauracích a hotelech je možnost připojení k internetu pomocí wifi.
Harrachov žije i v noci, je zde spousta barů, kafé a restaurací kde se konají diskotéky, zde si můžete oprášit své znalosti ruštiny a němčiny.

http://www.harrachov.cz/

http://www.jakuszyce.info.pl

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Jeden komentář k “Jak to vypadá na horách?”

  1. Karlos napsal:

    Koukám, že Harachov je v zimě naprostej Ráj.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.