Barevná sklizeň – almanach povídek – pohodové čtení na večer

Vyklopím to rovnou, útlou, do barev podzimu obalem laděnou sbírku povídek Barevná sklizeň mi pár dní před Vánoci darovala Klárka. Autorka výborných fejetonů, postřehů ze života a cestopisných článků a hádanek na tomto blogu.

Udělala mi radost a to hned dvakrát. Za prvé knihou samotnou. Povídky mám moc rád. Na rozdíl od románů, například v minulosti zde doporučované skvělé trilogie Milénium Stiega Larssona, čtení povídek nemusíte věnovat tolik času, abyste se dozvěděli pointu. Za druhé pak faktem, že jednou z autorek zařazených děl je Klárka. Gratuluji.

Autorsky tvoří obsah almanachu díla deseti prozaiček. Žádný tvůrčí muž se nevměstnal. Každé z autorek je v knize věnovaný delší či kratší souvislý blok s jednou, nebo více povídkami. Jedinou výjimku tvoří závěrečná blok Gabriely Oaklandové, která se představuje básní. Některé z autorek se na začátku svého bloku představí akrostichem, jehož obsahem je jméno autorky. Nejvíce se mi líbil akrostich Kateřiny Borkové.

Žánr povídek není jednotný, což rozhodně nepovažuji za mínus. Sbírka je tak rozmanitější. Nejvíce povídek je ze života. Tématicky jsou tak blízké většině čtenářům. Najde se však i hezká detektivní povídka, či scifi. Zde musím podotknout, že se mi velmi líbila tří stránková scifi mini povídka Rajnalka v matrixu od Gabriely Krčmařový. Pokud si knížku koupíte, jsem zvědavý, jaká dílka zapůsobila na vás.

Abych Barevnou sklizeň jen nechválil, při četbě jsem narazil na jedno celkem veliké mínus. Chybějící medailonky autorek. Když už jsem si povídku přečetl a moc se mi líbila, vyvstala touha, dozvědět se o autorce více. Jedná se o začínající autorku, nebo již toho napsala víc? Je možno si někde něco více od autorky přečíst. Alespoň pár řádků by stačilo. Takto pro čtenáře autorky zůstávají v naprosté anonymitě. Možná to byl záměr, nevím, chybí mi to.

Pokud máte rádi povídky, Barevnou sklizeň vám mohu jen a jen doporučit. Za 98,- Kč si sbírku můžete objednat v internetovém knihkupectví November.cz zde: http://www.november.cz/product/338722.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Jeden komentář k “Barevná sklizeň – almanach povídek – pohodové čtení na večer”

  1. zdena Domotorova Viska72 napsal:

    Je tam ajchudoba -byda ale ne všude
    Krajina Krasna Vyc-je takych Krajin obdivujem te Lukaš-že si tam jel jak se vratiš napišeš knyhu vic otom

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.