S Lonely planet na cestách – dokonalý průvodce, s kterým se neztratíte a navíc ušetříte

„Lukáši, co ti mohu do Vietnamu doporučit je rozhodně průvodce Lonely Planet,“ poradil mi v neděli kamarád Roman. „S Lenkou jsme ho na cestách dost používali. Není jen o památkách. Najdeš v něm, kde se levně ubytuješ, kde se dobře a levně najíš. Jak a jakým spojem se kam dostaneš. Kde se pobavit. Na co si dát pozor. Prostě vše, co jako nezávislý cestovatel budeš potřebovat.“

Souhlasně jsem přikyvoval, průvodce Lonely Planet znám a za hranicemi Evropy jsem ho zatím vždy používal. V Evropě pouze občas, naposledy v Amsterdamu, ale i tam se vyplatil. Část věnovaná proslulým coffee shopum, nebo uličkám s červenými lucernami byla fajn. Pro svou nadcházející cestu po Asii koupi průvodce Lonely Planet opět zvažuji (alternativou je průvodce z nakladatelství Rough Guides) a protože věřím, že ne každý tyto průvodce zná, rád bych jim pár řádků věnoval i zde.

Úvodem si pamatujte, pokud se neorganizovaně chystáte kamkoliv dál, nepražští klidně i do Prahy, průvodce Lonely Planet (Prague – pro anglicky mluvící) mějte vždy s sebou. Dozvíte se, věci, které se jinde nedozvíte a to skutečně.

Průvodci Lonely Planet nejsou psány od stolu v teplém pokoji mimo zemi, o které pojednávají. Nepíší je vědci a srdcoví milovníci památek. Naopak, píší je skuteční cestovatelé (knihu tvoří většinou více lidí), přítomni vždy na místě, o kterém se zmiňují. Jedině tak se do průvodců dostane spousta v praxi užitečných informací.

Často jsem se na cestách dostal do situace, kdy jsem někam na neznámé místo přijel v noci a hledal hotel. Nic mě pak nepotěšilo víc, než když jsem si v průvodci našel levný hotel, který skutečně existoval a v kterém mě za cenu uvedenou v průvodci ubytovali. Nemít průvodce, svěřit se v danou situaci do péče nahaněče, ubytování seženu, ale několikrát dražší. Stejně tak se hodí i tipy ohledně dopravních prostředků. Nejen že se dozvíte, odkud kam a jak se dostanete, ale získáte přehled i o ceně.

Struktura Lonely Planet průvodců je vždy víceméně stejná, popíši ji ještě níže. Jejich podrobnost se pak liší územním rozsahem o kterém pojednávají. Jsou knihy, které se věnují pouze městům – mimo již výše zmiňované Prahy naleznete města jako Víděň, Paříž, Budapešť, Londýn, Řím, Barcelona. Další knihy se pak věnují státům. Například Rakousko, Maďarsko, Švédsko a tak dále. Další knihy pak obsahují více míst, měst, států najednou. Brusel, Bruggy, Antverpy a Gent do kapsy, Skandinávie a baltské státy, Jihovýchodní Asie Pevnina a tak dále. Myslím, že rozličnost záběru chápete. Pojedete-li na víkend do Paříže, je zbytečné abyste koupili knihu o Francii. Raději se ptejte rovnou po Paříži.

Co se členění obsahu týká, dodržují průvodci celkem jednotnou strukturu. Na začátku vás průvodce seznámí s fakty o místě, kterému se věnuje. Nejprve z pohledu zeměpisného a sociologického (historie, počasí, životní prostředí, vláda, populace, umění, náboženství, …… ). Potom z pohledu cestování (plánování cesty, víza, zdraví, nebezpečí, která vám mohou hrozit, kulturní akce, …. ).

V další kapitole se dozvíte o kultuře daného místa. Samostatná krátká kapitola je pak věnována informacím, jak se do místa dopravíte (po zemi, letecky, pokud to jde lodí, atd.) Když se už na dané místo dostanete, zajímá vás, jak se v něm budete pohybovat. I na toto myslí autoři v samostatné, velmi užitečné kapitole. Dále se pak kniha už jen podrobně věnuje informacím z města, státu, krajině, o které pojednává. Tyto informace jsou podávány po logických celcích. Pokud je průvodce zaměřen na město, informace jsou podávány po čtvrtích. Pokud se zaměřuje na celý stát, pak po územních celcích.

Pokud je potřeba, průvodce obsahuje i jednoduchý praktický slovník. Dle přísloví, tonoucí se stébla chytá, občas se hodí.

Více si myslím, že nemá k průvodci cenu psát. Z mého pohledu se jedná o velmi dokonalého průvodce s maximální využitelností a tak ho mohu každému jen a jen doporučit, stejně, jako mi ho v neděli doporučil kamarád.

Průvodci jsou u nás dnes k dostání jak v české, tak v anglické verzi. Pokud vám nedělá angličtina problémy, berte klidně průvodce v angličtině. Pokud s angličtino problémy máte, dívejte se po české verzi. Zde jen doporučím dívat se při nákupu na rok vydání. K dostání je na jedno místo většinou více různých vydání. Berte tedy to nejnovější možné.

Z prodejních míst bych k nákupu doporučil před časem zmiňovaný internetový obchod November.cz. Ceny knih jsou v porovnání s okolními eshopy nízké. Při platbě předem je i rozumné dopravné. 59,- Kč, přičemž je jedno, kolik knih v objednávce bude.

Máte-li zde někdo s původci Lonely Planet jakékoliv zkušenosti, věřím jen, že ty dobré, můžete je přidat v komentářích. Díky.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

6 komentářů k “S Lonely planet na cestách – dokonalý průvodce, s kterým se neztratíte a navíc ušetříte”

 1. Mike napsal:

  Lonely Planet nejsou špatné, ale dost mi tam chybí slušné mapky a fotografie, aby si člověk alespoň letmo představil, zda daná zajímavost stojí za to. V poslední době se mi osvědčily průvodce National Geographic. Na turistiku mi jako nejlepší přijdou malé červené Rother. Mají přehledovou mapku, popis trasy, fotky a detailní mapku. Samozřejmě info o tom, kde se ubytovat, kde začít atd.

 2. Lenka H. napsal:

  Lonely Planet sjme v thajsku používali každý den několikrát – hledali sjme v něm plánky měst, doporučené ubytování, jídelny i místní cestovky.

  Do ciziny jsem ještě průvodce Rother neviděla, ale měli jsme Rother na cestu do Mariánek a tipy na výlety v této knížce téměř nikdy nezklamaly! Navíc je tam hodně fotek a člověk si může udělat představu, co by ho lákalo a co ne…

 3. Lenka H. napsal:

  jediný, co je trošku problém, že pokud chcete Lonely Planet v češtině, je o několik let méně aktuální než anglická verze. ale to hlavní většinou pořád platí.

 4. LuFa napsal:

  Lenka H. V mnoha případech je LP v Češtině o jedno vydání za originální verzí. Někdy jsou však v poslední verzi obě vydání. Např. průvodce Vietnamem (který co nevidět vyjde) – fotografie v článku.

 5. Lenka H. napsal:

  Tak to je Lukáši dobrá zpráva… i když my teď asi chvíli nikam nepojedem. Tak možná zas k těm Mariánkám:)

 6. Young Gardner napsal:

  Lonely Planet nejsou špatné, ale dost mi tam chybí slušné mapky a fotografie, aby si člověk alespoň letmo představil, zda daná zajímavost stojí za to. V poslední době se mi osvědčily průvodce National Geographic. Na turistiku mi jako nejlepší přijdou malé červené Rother. Mají přehledovou mapku, popis trasy, fotky a detailní mapku. Samozřejmě info o tom, kde se ubytovat, kde začít atd.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.