Nový Prostor – překvapivě dobrý časopis

Prodejce časopisu Nový Prostor, kteří se rekrutují z řad bezdomovců stižených ranami osudu, potkávám již několik let a to velmi často. Před supermarkety, na ulici, u nádraží. Většinou trpělivě stojí, časopis drží před sebou a čekají, zdali si ho někdo koupí. Jen zřídka kdy ke mě natáhli ruku a snažili se mi časopis aktivně prodat. Ač tak, či tak, nikdy jsem si od nich žádný nekoupil. Na čtení toho mám stále víc než dost a s vědomím, že z utržených peněz prodejce uvidí pouze 50%, se mi do koupi nechtěl. Proč zbylých 50% ceny časopisu dávat za něco co nepřečtu a vyhodím? Jednoduše řečeno, v kvalitu Nového Prostoru jsem nevěřil.

Minulý týden se však u nás doma Nový Prostor objevil, koupila ho žena a já se konečně dostal k tomu, abych si ho prolistoval.

Po stručném seznámením se s obsahem jsem s překvapením shledal, že články v Novém Prostoru nejsou vůbec nudné a minimálně tři čtvrtě z nich mě zajímá a rád si je přečtu. Fejetony, kultura, politika, sociologie.

Nyní se Novým Prostorem pomalu prokousávám a upřímně řečeno, mít si teď nějaké čtení koupit do vlaku, volím právě jej. Ne ani tak kvůli finanční podpoře jeho prodejců, ale obsahu. I když, podpora ranami osudu stižených prodejců také potěší.

Pokud jste do časopisu Nový Prostor ještě nikdy nenahlédli, schválně to zkuste. Třeba i vás svým obsahem překvapí.

Webovou prezentaci časopisu naleznete na adrese: http://www.novyprostor.cz

Prodejní místa zde: http://www.novyprostor.cz/prodejni-mista.html

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

10 komentářů k “Nový Prostor – překvapivě dobrý časopis”

 1. trpaslik napsal:

  Díky za tip, asi zkusím. Časopisy už dávno nečtu, od té doby, co zanikla (ta prává) Cinema. Snad jen jednou za čas Epocha a dvouměsíčník Cinepur. Tak asi zkusím něco nového:)

 2. rionka napsal:

  yep. s nadpisem souhlasim. prisla jsem k tomu pred lety taky vicemene nahodne a dodnes ho semtam koupim. jsou tam inteligentni texty a je to pro dobrou vec, coz jsou dve hodnoty, ktere dnes vetsina casopisu naplnuje jen stezi.

 3. LuFa napsal:

  Trpaslík: Já si ještě před pár lety čas od času kupoval Reflex. Pak se mi nějak přestal nějak líbit obsah, tak jsem ho kupovat přestal. Z papírových časopisů teď pravidelně nekupuji žádný. Dokud mě NP bude bavit, budu ho kupovat.

 4. LuFa napsal:

  rionka: Souhlas. Ještě jsem zapomněl napsat, že NP na své čtenáře neútočí vtíravou a nadměrnou reklamou. I to je v dnešní době plus. Teď co si vzpomínám, u Reflexu, který jsem zmiňoval v předchozím komentáři mi dost vadila změna grafiky a reklama.

 5. kobliha napsal:

  Já Reflex kupuju hlavně do metra – ale souhlasím, už to není, co to bývalo. Taky čtu Respekt :) Nový prostor jsem už hooodně let nekoupila, takže díky za tip!

 6. LuFa napsal:

  Tak jsem byl včera ještě upozorněn, že NP lze stáhnout i jako .pdf. Takže pokud se vám nechci kupovat a chcete do něj nahlédnout, je zde i tato možnost.

  Kobliha: Respekt jsem už delší dobu neviděl, díky za připomenutí jeho existence.

 7. Stepan Tympan napsal:

  Ahoj brácha,
  dík za netovou stránku. Nový prostor znám, ale nekupuju. Nějak mě ten obsah nezaujal a na netu si mohu ověřit, jak se to vyvíjí a jestli si jej také nezačít kupovat,až se tam objeví něco, co mě zajímá. Všiml jsem si ale kontaktu z HK. Neznáme náhodou toho Přému z našich silvestrů?

  Š.

  Azylový dům Matky Terezy

 8. LuFa napsal:

  Přému známe ;-). Kontaktu jsem si všiml až po dopsání příspěvku.

 9. Lenka H. napsal:

  Musím uznat, že si někdy Nový prostor taky koupíme.
  Dřív se nedal vůbec číst (kupovali jsme jen jednou za čas, když tam bratranec kreslil komiksy), ale teď je to hodně o kulturních tématech a bývá to zajímavé.

  Co máme mrňouska ale zase nekupuji – trochu mi vadí představa, že pan bezdomovec mohl šahat třeba na odpadky a pak bych šahala do kočáru…

 10. Přemek Bis napsal:

  Zaznělo tu mé jméno a s potěšením kvituji, že zde Lufa a nejenom on chválí streetpaper NP. Tenhle časopis má za sebou velmi zajímavou historii. Novému Postoru vdechla život paní Dagmar Kocmánková z Prahy, vrátila se z pobytu v Anglii a chtěla něco udělat pro lidi kolem. Zatím se jí to dokonale daří a vězte, že nás všechny kolem NP těší, že časopis jede a funguje.

  Obsah časopisu je stále lepší a to proto, že v něm zaznívají názory a pohledy na svět poměrně svobodně, NP nemusí jít na ruku vlastníkovi ani zadavatelům reklamy, to už dnes v Česku bohužel běžné není. Pan Alexandr Budka nebo „pan Fejeton“ Jan Jirák, vás rozhodně nemůžou zklamat. Jsou to profíci a jejich novinářský jazyk skousne nejenom intoš :).

  V Hradci dokonce občas lze potkat jednoho z prvních prodejců NP vůbec, tehdy se časopis prodával ještě pod názvem Patron, tento prodejce měl velmi zajímavé reg. číslo a to 007.

  Byznysová část tohoto sociálně rehabilitačního projektu (moderní slovo soc. rehabilitace má vyjadřovat úsilí a snahu o začleňování lidí v nouzi a sociálně vyloučené zpět do společnosti státní správou i neziskovými organizacemi) skutečně zkouší stavět na nohy lidi, kteří nesnadno nebo zcela vůbec nemohou najít práci. Všichni víme, že bez práce nejsou koláče a bez peněz se nikdo na nohy nepostaví. Půlka z ceny časopisu jde na chod redakce a na realizaci, druhá půlka skutečně zůstává prodejci a tvoří jeho příjem.

  PS Stát venku a kamelotit je od prodejců mnohdy veliké hrdinství, včera třeba – to byla ta vánice :).

  Takže za Nový Prostor moc děkuji tobě LuFo za pozitivní a upřímný PR a Vám ostatním za čtenářskou přízeň a podporu našich prodejců

  Přemek Bis
  Oblast. charita Hradec Králové

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.