17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii – jak ho vnímáte?

17. listopad, pro některé jen den, kdy nemusí do práce. Pro jiné den, kdy se ve svých myšlenkách obrací do minula a srovnávají je s současností. Pro další pak den, kdy si uvědomují, že boj za svobodu jedince neskončil a je třeba v něm pokračovat. Každý ať si tento den prožije po svém. Nic neděláním a válením se, výletováním, demonstrováním, vzpomínám, nadáváním, kutěním bojových plánů a kdo ví čeho.

Pokud se mám krátce vyjádřit k 17. listopadu, v jeho kontextu rozlišuji dvě období. Období před rokem 1989 (před sametovou revolucí) a období po roce 1989 (po sametové revoluci). Listopad 1939 jsem naštěstí nezažil, mohou se vyjádřit starší mezi námi.

První předrevoluční období jsem prožil jako dítě a upřímně musím napsat že skvěle. Zde patří velký dík mým rodičům a vesnickému prostředí. Komunistická ideologie a nalejvárna, o které jsem se dozvěděl až zpětně, nás na vesnici míjela. Místo zabývání se komunismem a sněním o lepších zítřcích jsme lítali po venku, hráli fotbal a hokej, sbírali starý papír, chodili do kina, jezdili na výlety, tábory, k moři. Nemám si na co stěžovat.

Druhé porevoluční období jsem prožil jako puberťák, vysokoškolák a pracující. Ani zde si nemohu stěžovat. Stále se mám dobře, lidi na vesnici, kde stále žiji zůstali stejní a fajn. Za mě dobrá.

Pokud však podívám kolem sebe, nejsem si jist, zdali to tak růžově prožívá každý. Obecně jsem vypozoroval, že ti, kteří se měli dobře před revolucí, mají se dobře i po ní. Ti kdo se dobře neměli, jsou na tom stejně. A možná bez ztráty sociálních jistot i hůř. Bohužel, takových lidí je mnoho.

Situace ve společnosti nebude nikdy ideální, vždy budou spokojení a nespokojení. Spokojených bude méně, nespokojených pak více. Takový je už život.

Z tohoto pohledu, vnímám 17.listopad, jako den, kdy nemusím do práce a mohu odpočívat. Nic víc, nic méně. Člověk se nemění, zůstává stejný.

Jak 17. listopad vnímáte vy?

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

16 komentářů k “17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii – jak ho vnímáte?”

 1. hospodynka napsal:

  Před listopadem jsem měla práci. Teď ji nemám.

 2. spectrum napsal:

  No já pracoval téměř jako každý jiný den jen s tím rozdílem, že nemusím být v práci. :-) Jen by mě zajímalo kdo ví co to je ta svoboda a demokracie o které se mluví? To co se tu děje za těch posledních 20 let mi denně leží v žaludku. ;-)

 3. kobliha napsal:

  Myslím, že v lecčems to bylo před listopadem jednodušší. Asi bych se nemusela tak starat, být před rokem 89 sama se třemi dětmi. Dostala bych byt, práci, nějaké přídavky… teď se musím ohánět. Ale zase můžu dělat, co se mi zachce. Třeba sbalit kufr, vzít děti a odjet na rok do Ameriky. Nebo do Ruska :)

 4. Mikesh napsal:

  Myslím, že na tohle nostlgické vzpomínání je dobrý film „Občanský průkaz“, který právě teď dávají v kině. Ono vás to vzpomínání jenom na to dobré přejde :-))) .

 5. Klara napsal:

  Občanský průzkaz taky doporučuji.
  Já jen vzpomínám, myslím, že stejně jako Lukášovy vzpomínky i mé budou dobré a to možná proto, že šlo o dětství. Osobně si myslím, že nás – ani Lukáše, ta komunistická nalejvárna nemíjela, hlavně rodiče a prarodiče ne.
  PS.Je dobré, že se tento den nemusí do práce:-) ale zas dle prvního komentu, co by za to jiný dal…

 6. LuFa napsal:

  Hospodynka: Bez práce si člověk svátek ani pořádně neužije. Přeji rychlé nalezení nové.

  Spectrum: Demokracie je iluze, kdy se prostý lid domnívá, že se spolupodílí na vládnutí. Svoboda, je zase iluze, kdy se prostý lid domnívá, že má stejné mantinely, jako bohatí.

  Kobliha: Ano, sociální jistoty byly větší. A do Ruska, tam se také mohlo ;-).

  Mikesh, Klárka: Bezva, o Občanským průkazu jsem zatím toho mnoho neslyšel, díky za doporučení.

  Klárka: Nechceš na OP napsat recenzi? Komunistická nalejvárna mě v předmětech jako občanská nauka skutečně neminula. O VŘSR, Marxovi, Pionýru, Lidových Milicích, 1.Máji jsme se samozřejmě učili,ale nebylo to nijak dramatické. Dnes když se klukovi dívám do Prvouky a vidím tam vlajku EU a další, přijde mi to svou podstatou podobné.

 7. ohněta napsal:

  Hospodynka: před listopadem měl práci každý, napadá mě ted otázka. Bylo to dobře, nebo špatně? Každopádně ti přeji, abys ji měla i teď

 8. LuFa napsal:

  Ohněta: Myslím, že před listopadem 89 dokonce každý práci mít musel. S ohledem na sociální jistoty to bylo pro mnoho lidí dobré.

 9. Jsme na tom podobně, přelom přišel když mi bylo čerstvých 15 let. Já už jsem typický produkt kapitalismu. Pracovních příležitostí je habakuk, pokud umíš něco víc, než zatloukat hřebíky, bohužel jsem ve stavu kdy odmítám nové zákazníky, protože bych prostě už na práci pro ně neměl čas. Kapitalismus je spousta příležitostí, k nimž by za centrálního hospodářství neexistoval přístup, je to o rychlém rozhodování a ne o čekání až bude centrálně naplánované, že právě na této příležitostí, jež je mezitím pasé, se bude pracovat.
  Demokracie není jen iluze, pokud chceš můžeš ovlivnit své lokální dění na úrovni obce, kandidovat do místních zastupitelstev, pokud seženeš podporu tak i výše, a být zvolen. Demokracie pro mě znamená svobodu i po projevu a možnost získávat a šířit informace bez posvěcení zezhora. Demokraticie je to nejméně špatné zřízení ze všech, optimální společenské zřízení neexistuje.
  Svoboda vyžaduje používání mozku a to zdaleka všichni nepochopili. Svoboda znamená jak práva, tak povinnosti. Protože u nás je povědomí o povinnostech notně ochablé, musíme mít na každé pšouknutí zákon, či vyhlášku. Bohužel ty sami sebe popírají.
  Socialismus i kapitalismus mají klady i zápory. Pro mě je kapitalismus spousta příležitostí a zda je využiji, nebo ne, je jen na mě. Buď se na správném místě ohnu, abych zvedl příležitost ze země, nebo mohu jen nadávat, že v socialismu se někdo postaral abych se alespoň k základním potřebám dostal. Socialismus se položil ekonomicky, míra totality se u nás nedala porovnat s jinými státy východního bloku, byť v otázce znárodnění se to roce 1948 dostalo nepoměrně dále, než v někdejším SSSR.
  BTW: Sorry za fakt dlouhý komentář.

 10. hurri napsal:

  Bylo mi asi 10 když padnul režim, ale že nejsou komouši OK (v mým věku představovaný ponýrem, Husákem a Jakešem) mi bylo jasný.

 11. Robert napsal:

  Mi rodice bohuzel nepatrili ke stastne delnicke tride, co mohla jezdit k mori. Jednoho dedu mi zavreli za to, ze bojoval za svobodu na Zapadu, druhy musel nasilne vstoupit do JZD a odevzdat veskery majetek. A mi rodice prirozene ze nemohli vystudovat. Namisto k mori jsme jeli trabantem k Balatonu. Na detstvi si nemuzu stezovat, o bezstarostne zazitky nebyla nouze, jen pozdeji jsem pochopil, ze socialismus tak jako treba fasismus jsou zrudne ideologie. A den 17.listopadu, tak jako 8.kveten je treba si pripominat, i kdyz k pomniku nas chodi velmi malo.

 12. Omlouvám se za self-promotion, ale Tvůj článek mi nedal a reagoval jsem na něj na svém blogu. Trochu jsem rozvinul komentář, který jsem napsal výše.

 13. Lenka H. napsal:

  Pro mě bylo dětství taky celkem bezstarostné, to ale neznamená, že komunisti netrápili moje rodiče a prarodiče.

  Je pravda, že měli všichni zaměstnání (práce je trochu něco jinýho:).

  Taky by se ale mělo říkat, že komunisti vraždili lidi. A to se myslím dneska trochu zapomíná… osobně moc nechápu, proč se pronásledujou stoupenci dělnických stran a komouši seděj na všech možných postech…?

 14. tlampač napsal:

  Přečetl jsem si všechno co se tady k tomu řeklo. Za komunistů žádné jistoty nebyly jako nejsou dnes. V padesátých letech několik milionů lidí v ČSR spatřovalo jistotu třeba v našetřených úsporách a ejhle stát spustil měnovou reformu, vlastní občany okradl a bylo po jistotě. Nebo jinak, pokud byste nedej bože ochrnuli po nehodě za socialismu, nebyla už nikdy nikde pro vás žádná jistota. Tak mizerný život mrzáka si neumíte poředstavit! Nebylo snadné sehnat takové, na západě zcela běžné hovadinky typu: invalidní vozík, jednorázové pleny, bezbariérový byt a podobně. Nebo jinak, pokud někdo tehdy posral, co mohl a přišel o práci, jeho status sociální se mohl propadnout až na ulici. Ano, skutečně i za komoušů byly bezdomovci a lidé velmi nuzní. Dokonce mám známé, kterým komunisti sebrali obrovské množství parcel u Prahy, dnes v tom mají miliony, a někdejší movití lidé byli odejiti do Orlických hor, kde se museli naučit životu v chalupě a žít skromně. Zodpovědně říkám, že si na to zvykli a byli tam v té chalupě šťastni až do nedávné své smrti. Člověk neměl tehdá žádnou jistotu a nemá ji ani dnes. Slovo jistota je vlastně nesmysl. Narodili jste se, ne z vlastní vůle, a dál už vám nikdo nic neslibuje.

  Ke čtení doporučuji knihu úvod do sociologie od pana doktora Kellera …

 15. Anonym napsal:

  byla svoboda,poctivost,kvalita,…

 16. Johna127 napsal:

  I usually do not drop a comment, but I read a few feeabkagdfbc

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.