Volím stranu svobodných občanů

Dlouho jsem si lámal hlava jakou stranu zítra ve volbách podpořím. Ze současných velkým stran mě neoslovila žádná. ODS, ČSSD, KDU-ČSL, TOP09, KSČM, Věci veřejné, Zelení, děkuji nechci. Pokud mi už vyhovuje jejich program, nevěřím jim.

Postavit se do role nevoliče se u voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR nechci, tak jsem se porozhlédl po menších stranách. Jako nejlepší mi vychází Strana svobodných občanů, kterou již delší čas sleduji a s jejich myšlenkami se ve větší míře ztotožňuji. I když to vypadá, že se do poslanecké sněmovny nyní nedostanou, připadá mi jako velmi dobré jejich snažení a existenci do budoucna podpořit.

Pokud ještě nyní nevíte koho volit, zkuste nad Svobodnými zauvažovat.

Vše o nich naleznete na jejich webu: http://www.svobodni.cz.

Politickou filozofii Svobodných převzatou z webu svobodných pak i zde:

Politická filosofie Svobodných je základem existence naší politické strany. Je určující pro všechny členy, protože je nedílnou součástí Stanov

Poslání a základní programové cíle

Strana svobodných občanů vychází z iniciativy občanů České republiky, kteří si přejí žít ve svobodné a suverénní zemi, spravované státem, který chová úctu ke svým občanům, k jejich životu, majetku, svobodě a osobní odpovědnosti. Své cíle strana prosazuje férovým způsobem na základě svobodné diskuse demokratickými metodami při respektování platných právních předpisů.

1) Svoboda a odpovědnost

a) Za nejcennější hodnoty, které chce podporovat a rozvíjet, považuje svobodu jednotlivce, svobodnou vůli člověka, jeho schopnost odpovědně se rozhodovat a volit lepší variantu z více možných, lidskou kreativitu a iniciativu. Respekt ke svobodě pro Stranu svobodných občanů znamená respekt k tradičním hodnotám, toleranci etnickou i náboženskou.

b) Od respektu ke svobodě se odvíjí politické rozhodování Strany svobodných občanů a mírou svobody se poměřují dosažené výsledky. Za neodmyslitelnou součást ochrany svobody považují Svobodní ochranu vlastnictví.

c) Základem politického systému je pro Svobodné spravedlivá a svobodná soutěž osobností, myšlenek, iniciativ a projektů při respektování morálních a etických zásad.

d) Nadřazenost principu osobní svobody a odpovědnosti nad jinými cíli vede Svobodné k zásadnímu odmítání myšlenkových směrů a hnutí, které ohrožují práva a svobody druhých.

e) Součástí svobody je odpovědnost.

2) Tradice

Strana svobodných občanů se hlásí k duchovnímu, kulturnímu a politickému dědictví západní civilizace, navazuje na tradice české státnosti a na vytrvalé úsilí o získání svobody reprezentované Františkem Palackým, Karlem Havlíčkem Borovským, Tomášem G. Masarykem a dalšími.

3) Pravidla, principy, právo

a) Svoboda muže být zachována jedině sledováním principů, je ničena sledováním prospěchářství.

b) Ke ctnostem politické a zákonodárné činnosti patří střídmost při vydávání regulací.

c) Právo nemá a nemůže nahradit morální hodnotový systém.

d) Strana svobodných občanů usiluje o návrat k předsocialistickým právním tradicím a o reformu právní filosofie.

4) Stát

a) Státní moc má sklon rozhodovat za občany a tím ohrožuje jejich svobodu, proto musí být omezena a kontrolována.

b) Ve snaze pro každého vymezit a zabezpečit svobodný prostor chráněný proti zásahům veřejné moci, považujeme za nepřijatelné úsilí prosadit neomezenou vládu většiny v evropském prostoru. Strana svobodných občanů usiluje o Evropu rovnoprávných a suverénních demokratických států bez ohledu na jejich velikost.

c) Dlouhodobé tolerování institucí poznamenaných demokratickým deficitem zákonitě vede k omezování práv a svobod jednotlivců a k nespravedlnostem, jež nelze vyvážit žádným jiným přínosem.

d) Suverenita České republiky je základní podmínkou zachování skutečné demokracie, ve které hlas voliče má ve volbách smysl.

e) Uniformita není politickým cílem.

f) Úctu ke svobodnému rozhodování státu považuje Strana svobodných občanů za analogii úcty ke svobodě člověka.

5) Volný trh

a) Svoboda ekonomické iniciativy a spravedlivá soutěž volného trhu umožňuje nejlépe každému jednotlivci dosahovat svých osobních cílů. Blahobyt není ani politickým cílem, ani politickou filosofií. Pokud se stane míra blahobytu jediným kriteriem politického rozhodování, je politický systém vystaven enormním rizikům a nestabilitě, protože ne vždy je možné blahobyt zaručit a protože existují hodnoty, kterým je třeba dát přednost před blahobytem. To platí jak pro českou domácí politiku, tak pro současnou evropskou integraci. Hospodářská spolupráce států nevyžaduje politickou integraci. Největší překážkou hospodářské spolupráce je politické zasahování do svobodného rozhodování podnikatelských subjektů.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

6 komentářů k “Volím stranu svobodných občanů”

 1. chip napsal:

  Pro nerozhodne je existuje nekolik variant jak se rozhodnout asi nejlepe spracovana je http://kohovolit.eu/ ci9 jednodussi diagram Volební rozhodovací strom;)

 2. blanka napsal:

  lamal hlava… tata taky toto asi zvoli pa mamka

 3. Lenka H. napsal:

  Jejich program mi nějak proti srsti není, ale jít volit stranu, u které je skoro jisté, že se do sněmovny nedostane, je podle mě ztracený hlas…

 4. LuFa napsal:

  Lenka H: Doufám, že jim za můj hlas dorazí alespoň 100,- Kč. Pokud ano, pak to ztracený hlas nebyl.

 5. Lenka H. napsal:

  V tomhle smyslu možná ztracený nebyl a tu stovku bych jim přála, proč ne.
  Z mýho pohledu ale ztracený byl, protože se v konečný bilanci ten hlas nikde neprojeví.
  …teda vlastně jo – jestli to dobře chápu, ty mandáty za hlasy připadlý stranám, co se do sněmovny nedostanou, si vpodstatě rozdělej v poměru ty strany, co dostaly nejvíc hlasů. Což ale vůbec nemusej bejt ty, který bys chtěl volit :))

 6. FilipS napsal:

  2 Lenka H.: Milá Lenko, to co zde tvrdíš je promiň mi to čistý alibismus. Pokud ti opravdu něco vadí, máš několik možností, jak s tím něco udělat. První je vstoupit do politiky a aktivně měnit chod dějin, druhou možností je vybrat za sebe zástupce, který bude tvoje myšlenky plnit za tebe.
  Pokud však nevíš, koho za sebe poslat a jako alternativu zmiňuješ jen ono dokola obehrané „malé strany se tam nedostanou a velké si to přerozdělí“, pak když si toto řekne i milion dalších, tak se opravdu nic nezmění. Lukáše si cením za jeho odvahu dát důvěru malé demokratické straně (po předchozím nadšení vůči ČSSD a s. Drymlovi je to velký posun), protože to je podle mne hned po vlastním vstupu do politiky ten nejlepší možný způsob, jak v této zemi cokoli změnit.
  Volit přebarvené politické starousedlíky s vazbami na podsvětí řešením není. Naopak. A nevolit je stejně nesmyslný počin. Bez využití možnosti volit jsme jen stádo tupých zvířat, co nemá právo na nic než jen poslouchat něčí příkazy. Nevím jak ty, já ale rozhodně poslušná ovečka být nehodlám.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.