3D je dnes všude kolem nás, tak proč ne i ve vašich fotografií. Jak se v následujících řádcích dozvíte, ve 3D můžete téměř bleskově fotit i vy. Bohužel zatím jen statické, tj. bez pohybu. Mimo jakéhokoliv foťáku i toho nejobyčejnějšího třeba v mobilu a jakéhokoliv počítače k tomu nic víc nepotřebujete (k prohlížení jsou pak potřeba 3D brýle nejčastěji s červenou a azurovou fólií, sklem). Skutečně. Takže s chutí do toho.
Menší motivační odbočka ;-)
Máte-li po ruce 3D brýle s červeno-azurovým filtrem, můžete pro motivaci shlédnout několik mích prvních 3D fotek: První 3D Foto – Lukáš Faltýnek- duben 2010.
Dále jsem pak k 3D focení zřídil skupinu na Facebooku Fotíme ve 3D – vše o 3D (anaglyph) fotografování do které se můžete přidat, sledovat ji a přispívat svými zkušenostmi.
Nejprve trochu teorie
Česká Wikipedie popisuje Anaglyph následovně:
Anaglyph je jednou ze stereoskopických technik, která umožňuje uživateli prostorově vnímat obrazy, fotografie, grafy, filmy a podobná grafická díla. Tato poměrně dlouho známá metoda využívá rozložení obrazů pro levé a pravé oko na barevné složky (obvykle modrozelenou a červenou).
Pro vytvoření anaglyphu je třeba mít k dispozici dva záběry jedné scény – pohled levým okem a pohled pravým okem a odpovídající software nebo hardware. Pro vytváření anaglyphových kreseb stačí použít vhodné techniky deskriptivní geometrie.
Citováno z: Wikipedie – Anaglyf
K prohlížení pak potřebujete „speciální brýle“, na nichž toho zas tak moc speciálního, krom daného zbarvení skel, není.
Já používám tyto obyčejné:
Nemáte-li doma žádné brýle, za pár „šlupek“ si je zcela bezpečně můžete objednat zde na: 3D brýle na Dealextreme. Osobní zkušenost s tímto výborným shopem jsem popsal zde: Osobní zkušenost s internetovým nákupem z Číny – DealExtreme.
Pokud se při koupi chcete drřžet domácích vod, brýle seženete například zde: 3D brýle u Tridakta, i když s porovnáním s mým velmi oblíbeným Dealextrem zbytečně o dost dráž.
Pořízení fotografií
Jak již bylo zmíněno výše, k vytvoření 3D fotografie potřebujete dva záběry jedné scény – pohled levým okem a pohled pravým okem. To je vše. Jak prosté. Kdo by to řekl.
Takže jednoduchá větička rozepsaná do šesti bodů:
1) Vyhlídněte si vhodný objekt, scénu (vyhlédl jsem si schody), kterou byste měli rádi ve 3D. (Ne vše je pro 3D vhodné, budete-li fotit obrázek na zdi, těžko jakéhokoliv 3D efektu dostáhnete.)
2) Na vhodnou scénu se nyní dívejte skrze hledáček fotoaparátu, či displej. Na fotografované scéně si najděte nějaký vzdálený, zapamatovatelný bod a k němu si pamatujte polohu v hledáčku. Já si zatím takovýto vzdálený zapamatovatelný bod vždy centroval na střed hledáčku.
3) Stiskněte spoušť a pořiďte první fotografii.
4) Fotoaparát nyní vodorovně posuňte cca. o 7 cm (měla by být vzdálenost mezi očima).
5) Vzdálený bod, který jste si zapamatovali z kroku 2 nyní pootočením foťáku dostaňte do polohy, kde byl v bodu 2.
6) Stiskněte spoušť a pořiďte druhou fotografii.
Óóóóó jak snadné, focení je za námi.
Zpracování fotografií
Na tomto místě bych se nyní mohl rozepsat o super mastném software, který nyní k zpracování výsledné 3D fotografie budete potřebovat a myslím, že bych i uspěl. No, budu ale hodný a stejně jako u pořizování fotografií vám řeknu, že na jejich zpracování také nic není.
Celé kouzlo zpracování 3D fotografií spočívá ve vynásobení každé jedné pořízené fotografie barevnou plochou (vrstvou) v barvě filtru našich brýlí. V případě brýlí s červeno azurovým filtrem, červenou a azurovou. A to je vše přátelé.
Použití výborného programu GIMP – pro pokročilé
Jednoduše celé toto uděláte například v grafickém programu Gimp. Pro zautomatizování celé práce pak doporučuji použít tento bezvadný script: script-fu-make-anaglyph.scm.
Použití jednoúčelového programu Anaglyph Maker – pro začátečníky a pokročilé
Pokud předchozímu s Gimpem nerozumíte, Gimp neznáte, rozhodně Vám doporučuji se s ním naučit, při práci s fotografiemi použijete nesčetně krát. Pro teď však nezoufejte a k zpracování použijte jednoúčelový program Anaglyph Maker, který najdete na adrese: http://www.stereoeye.jp/software/index_e.html.
Mimo OS Windows program bez problému spustíte pod Wine v Linuxu.
Práce s programem je velmi jednoduchá.
Stiskem tlačítka Load Left Image vložíte foto pořízenou pro levé oko.
Stiskem tlačítka Load Right Image vložíte foto pořízenou pro pravé oko.
Vyberete výslednou podobu fotografie – pro barevno fotku pro brýle s červeným a azurovým filtrem volba Anaglyph Color (Red-Cyan).
Nakonec pak stisknete tlačítko Make 3D image.
Pro uložení zpracované fotografie tlačítko Save 3D image.
Tolik vše, nyní máte svou první 3D fotku a můžete dělat další.
Závěrečné odkazy
Přidejte se na Facebook do skupiny: Fotíme ve 3D – vše o 3D (anaglyph) fotografování
Něco mých prvních fotek ve 3D: První 3D Foto – Lukáš Faltýnek- duben 2010.
luky dnes jsem v badu vsude chtela koupit ty bryle 3D nemeli.ale byli jsme na vystave 3D televizi supe medved v ni plaval jak zivy v akvariu
za4tis euro i s brylema a hrali tam fotbal a hrac se kutalel az na kraj televize lekla jsem se ze vypadne
nemohlů bys mi prosim sehnat uplne obyč papirove 3D bryle
??
blanka: Ahoj, obyčejné papírové brýle budu mít.
luky mam obyc papirove za 1.50 euro aloe vubec ten treti obrazek s nimi 3D nevidim jak to?
Jako zajímavost dobré, ale jinak asi celkem k ničemu (že bych si chtěla prohlížet nějaké rozsáhlejší galerie 3D fotek, to určitě ne…)
Ale poslední fotku trojrozměrně vidím.
Návod výborný, jak ale vytvořím 3D foto, pokud mám jen jeden zdrojový snímek (např fotku staženou z webu)?
robi:chces rict jak?nejde to!
Zajimave ze google to v streetview umi
Máte někdo zkušenosti s Fuji Finepix 3D W3 a se zobrazováním s jím pořízených fotek např na počítači?? Tedy bez 3D televizoru.
Díky !!
Bohumil
Dobry den ja jsem zkousel udelat 3D fotku kamarakovy a slami chtel bych jestli byste mi neporadil je li to dobre nebo ne. Bude to na mem blogu http://www.StandaMichalek.blog.cz
Děkuji David Jarsa
Email a blog je brachy
Výbornééé:D
Jak se mate??
Lukynekk