Jak na Nový rok tak po celý rok

Co máte na programu na Nový rok? Podle toho se bude odvíjet váš celý nový rok?
Pokud by to tak mělo být, vypadal by svět úplně jinak.
Na serveru Lupa kdysi jeden redaktor psal, že na Nový rok je velice málo přístupů na jeho webzin, málo jeho kamarádů je on line na ICQ. S tím souvisí i fakt, že se provede velmi malé množství internetových obchodů, patrně i klasických nákupů. V tomto případě bychom si asi nepřáli aby pořekadlo bylo pravdivé.

Na Nový rok většina lidí spí déle, tedy přesněji řečeno spí kratší dobu, vstává později. Mnohým je špatně, mnozí ani nejsou doma. Zde se asi bude lišit osoba od osoby, kdo by si to takto přál po celý rok.

Lidé nejsou většinou v práci, rodinky vyrážejí na novoroční vycházky, či rodinné obědy. Lidé mají více času na sebe i své blízké. Pokud se tak na Nový rok opravdu děje, asi by si lidé přáli, aby to tak bylo po celý rok.

Mnohá města jsou plná odpadků, lidé odpalují zbylé dělobuchy, někde jsou idokonce novoroční ohňostroje organizované – placeny z peněz daňových poplatníků (Ti pak třeba zavřou oči, zacpou uši a čekají až to přejde). Magistrát asi nemyslí na to, že jen zlomek lidí se na to rád dívá, ostatní čekají až rány přejdou, čekají až to magistrátní uklizeči uklidí, čekají na klid, protože jak na Nový rok….

V jedné internetové diskusi náctiletý píše, že bude souložit se svou mladou celý den, protože jak na Nový rok…Těžko říci, kolik lidí bude tento den schopno souložit, kolik z nich na to bude mít chu’t a kolik z nich bude bolet hlava. Podle toho si asi budeme nebo nebudeme přát jak na Nový rok…

Z jiného soudku
Dle tradic bychom tento den měli vynést všechny koše, uklidit, povléci peřiny, vyprat a vyžehlit.
To by pak ale hospodyňky po celý rok nečekalo nic jiného. Myslím, že tyto tradice jsou opravdu starodávné:-)

Co znamená Silvestr?
Na Silvestra umřel papež Silvestr I. Svátek se dříve vůbec neslavil tak jako dnes. Nový rok začínal totiž porůznu. (rozdílné kalendáře.) Až v 16.století se ujal gregoriánský kalendář a za začátek nového roku se začal považovat 1. leden. Svátky pro svůj pohanský původ přesto nebyly nijak v oblibě. To se stalo až v devatnáctén století a dalo by se to označit za počínající globalizaci. Lidé se měli dobře, bylo období hospodářského růstu, tak proč toho nevyužít? Obchodníci a podnikatelé měli žně, stejně jako dnes.

Tak uvidíme co ten nový rok přinese, zda se vůbec bude slavit Silvestr v roce 2010.
Jak to vidí „odborníci“?

A protože se říká jak na Nový rok, tak po celý rok, napsala jsem dnes tento příspěvěk pro tento blog, aby v roce 2010 ještě existoval a přinášel potěšení i rozhořčení jako doposud.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

3 komentářů k “Jak na Nový rok tak po celý rok”

 1. LuFa napsal:

  Díky Klárko za novoroční příspěvek. Něco z popisovaného jsme dokonce doma stihli ;-). Něco ne.

  Blogu přeji vše nej a doufám, že nezanikne.

  Vám milí čtenáři taktéž. Ať se Vám vše v roce 2010 daří.

 2. Hospodynka napsal:

  Eh, u mě to platí – strávila jsem spoustu času u sporáku, jako každý jiný den. Navíc byl jen výlet s manželem, považuji ho za začátek nové tradice u nás.

 3. Lenka H. napsal:

  Dík za informaci o vzniku silvestrovského svátku.
  Něco jsme na Silvestra a prvního taky stihli, dokonce i ten městskej ohňostroj.

  Přijde mi lepší jeden půlhodinovej ohňostroj pro absolutně plný náměstí (navíc začal téměř přesně, takže lidi mohli zařídit, aby to jejich pejsci neslyšeli), než magoři, co už od dvacátýho prosince házej rachejtle na sídlištích lidem pod nohy…

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.