Koledakoledaštěpáne…šup do hospody

Aneb Svatý Štěpán trochu jinak:

Štěpán byl považován za mnohem „veselejší“ svátek než ty předchozí. Záleželo na úhlu pohledu. Ten den totiž dostali otroci svobodu.
„Na Svatého Štěpána není pána.“

Což se mnohým hodí i v dnešních časech. Vymanit se z kruhu rodinného, navštívit přátelé, známé, kamarády. Dnes už se může.

Tahle se o Štěpánovi píše na www.revprirody.cz

Konečně se mohlo začít chodit po sousedech a navštěvovat známé, a také se toho hojně využívalo. Čeledínům končila smlouva, odcházeli ze služby a na cestu ještě dostávali výslužku. Ti kdo se dohodli na nové smlouvě, pravidelně v tuto dobu dostávali od hospodářů týdenní dovolenou. Mladí chlapci zase odcházeli s výslužkou ke svým dědečkům, aby se jim nabídli symbolicky do služby. V kostelech se světil oves, neboť Štěpán je patronem koní, děti zase chodily po svých kmotrech koledovat.
Významnou součástí tohoto dne byla oslava konce adventu. Na Moravě se Štěpán slavil jako den svobody mužů podle zásady „Na Štěpána každý sobě za pána“. Už od rána byli muži středem pozornosti. Děvčata je přicházela oholit a vyleštit jim boty, holilo se třískou, leštilo kolomazí, a když napadl sníh, došlo i na mytí sněhem. Každý muž se ten den musel objevit v hospodě, i kdyby se v ní za celý minulý rok neukázal. Když se pak všichni vraceli notně rozjaření domů, manželky se na ně ani příliš nezlobily. Svoboda mužů končila až 31. prosince. Často však také končila i skutečná svoboda mládenců, neboť nyní již opět z kazatelen zaznívala jména těch, kdo chtěli vstoupit do svazku manželského. Leden a únor se pak vyznačovaly nejvyššími počty svateb ze všech měsíců.

My máme dnes Štěpána spojeného hlavně s koledou. I dnes jsou ještě místa v Čechách, kde se chodí na koledu. Například ve Studenci se po mši vydalo cca 50 koledníků, obcházet domy. Koledu věnují na dobročinné účely.

Další koledování přichází hned v lednu, na Tři krále, koleda se taktéž věnuje dobročinným účelům. Otázkou je, jak hodně se mohou lidé rozdat, když je koleda tak často. Většina lidí totiž přispívá na charitu ke konci roku. At už příspěvky na adventních koncertech, nákupy výrobků z chráněných dílen, příspěvky firem na Vánoce v dětských domovech, sponzoting zs účelem snížení daní,….

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.