Neslyším a nevidím

Už dlouho přemýšlím o tom jak to napsat, aby to nebylo jednostranné, někoho napadající ale abych se dozvěděla, zda se jedná jen o mé vlastní pospojování souvislostí, nebo jestli to tak opravdu je.

Jezdím tramvají. Denně. Ráno bývají sedadla obsazena. Všichni cestující se snaží a jsou co nejvíce nepřítomni. Dívají se ven, tak aby neviděli něco jiného, třeba že někdo nastupuje, nebo paní s kočárkem vystupuje. Hlavně nemít žádný oční kontakt. Obrana před lidmi co nastupují a vystupují jsou taky sluchátka, když vám náhodou někdo řekne: “ Pane, pustil byste mne sednout….Pane, pomůžete mi s kočárkem…“ Tak aby to říkal marně, ale zárověň jsem já nebyl vinen, protože já ji přece ani neslyším ani nevidím.

V ranní tramvaji dost sedících spí, čte noviny co jsou zadarmo, hraje
si s krabičkami a nebo kouká ven. Ráno je velká pravděpodnost, že když nastoupíte s holí, že vás nikdo nepustí sednout, tedy pustí, těhotná žena. Hormony na ni působí, je přectilivělá a naměkko. Když to vidím, ohlížím se po voze a ejhle, sedí samí chlapi. Dámy stojí, možná proto, že kdyby seděly, tak by si pomačkaly róbu.

V neděli to není jiné, slyším hlas staré paní, stále opakuje: „Prosím Vás“ a přidává na síle hlasu. Otočím se dozadu, co se dějě
e. Paní stojí nad klukem, je nad ním nahnutá, on se dívá z okna, ale stejně ji vidět musí, není mezi jejich pohledy ani pravý úhel. Mladík má sluchátka a očividně spoléhá na to, že ho to omlouvá. Stará paní spoléhá na to, že mu to bude trapné, je jí také jasné, že ji vidí. No a nebo spoléhá na to, že to nevydrží někdo z cestujících. Nevydržela jsem to. Vstala jsem a taky jsem to napsala.

A určitě tomu asociálnímu hochovi platíme školu, či podporu, z našich daní, nehledě na to, že takoví týpci jezdívají načerno. Kdo mohl tohle porodit? Řekla jsem si na závěr a politovala neznámou matku. Asi má a bude mít krušné časy.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

8 komentářů k “Neslyším a nevidím”

 1. LuFa napsal:

  Přecpaným prostředků MHD se vyhýbám. Občas však do některého takového musím nastoupit a pak mám problém přesně opačný. Někteří cestující si prostě bojí sednout. Situace je pak taková, že se lidé mačkají v uličce a na schodech. Kdyby si někteří ze stojících cestujících sedli, uvolní místa k stání, což je někdy důležité.

  Jinak jak jsem již psal v minulém příspěvku, cestu v MHD se snažím trávit alespoň nějakou činností, na kterou se mi doma dostává méně času. V MHD si čtu, dívám se na filmy, nebo si zahraji nějakou hru. Co se děje kolem mne většinou moc nevnímám. Oční kontakt ani nepotřebuji navazovat ;-).

 2. blanka napsal:

  Luky ,ale v pripade potreby i bez ocniho kontaktu pustis berlaře(ku) sednout?doufam…jako ja kdyz jsem byla tehotna v lete 7mes. chci si sednout .Lavice obsazena- rikam 14l klukovi, jestli me nepusti sednout ,protoze tebe pulroicniho jsem měla na břise v náruči a jeste tašku v ruce.Kluk se posunul, ale na 10 cm se nevejdu.Matka vedle nej mu řika vstaň a on: proč já?a nechtel se postavit ,tak mu mama dala lepanec a on ji vratil facku zpet!!! Me se udelalo z toho spatne. Hezky nedelni vecer přeje Blanka. Klaro,jak je pokracovani óperky v Anglii?Uz jsem dlouho nic necetla…

 3. jaja napsal:

  jj, příklady táhnou, už dlouho jsem neviděl nějakýho cool ranaře jak se v TV reklamě dojemně zajímá o své okolí a pouští stařešinu sednout. Jako s politikou, máme jen takové děti a politiky jaké si vychováme… Ti(my) lidé jsou jen z našeho středu. Vždyť to není IN se vo někoho pořád starat, sakra vždyť my na to Fšecko na tom světě přece máme Právo ne? Pěkně být mladý, krásný a zdravý až do 95 a pořádně si to Užít. Tak vo co go? Zní to divně? A že to nezní divně před volbama…?

 4. Gaucman napsal:

  Nic není černobílé, jak Kláro popisuješ. Je hromada důchodců, kteří si o místo neumí slušně říct. Pokud slušně požádají, nemám problém jim vyhovět a nechám je sednout, ale moje manželka, kterážto je v poslední fázi třetího trimestru, má zkušenosti takový, že v místní MHD jsou tito postarší pasažéři tak neurvalí, že ji rýpou klouby do žeber, mlátí kolem sebe hůlkama a musí být všude první – třeba při vystupování. Nemůžou počkat, až ostatní vystoupí, derou se dopředu, jako by místo řidiče seděl automat a nepočkal jim chviličku. A když se žena ohradí, že je těhotná, tak mají ještě hromadu blbých keců.

 5. hurri napsal:

  Je mnoho důvodů, proč nejezdit sockou a toto je jeden z nich. Já občas pět zastávek přetrpím a mladé krásné slečny s patřičným vybavením a velkým výstřihem sednout pustím.

 6. Merencin napsal:

  Také jezdím ráno MHD. A potkávám podobné situace. Mladí sedí staří stojí a naopak. Chápu, že glosa měla vyjádřit pocity autorky, ale takto černobílý svět opravdu není.

  Jinak já už nepouštím. Upřesním: Nepouštím bez požádání. Je-li dotyčná osoba evidentně potřebná, rád místo nabídnu. Jinak čekám na vyzvání. Slušnost totiž má být na obou stranách.

  BTW: Mou těhotnou ženu kdysi pustili sednout v metru fanoušci hokejové Plzně. S úsměvem a lichotkami. A jindy ji s kočárkem málem vyhodil z autobusu nadávající důchodce, kterému pilně přidávám na nezasloužený důchod.

 7. klara napsal:

  Gaucman: souhlasím, zápas duchodci vs.tehotné, to vídám taky často, bohužel těhotné jsou vždy až moc slušné, pomalu reagují a nechají se prostě holema nebo slovama umlátit.

 8. Gabča napsal:

  jsou lidé, kterým když nabídnete místo řeknou s díkem, že si sednout nechtějí, protože vystupují už brzy, ale pokud jde o evidentně staršího člověka nebo nastávající maminku, není dle mého názoru marné místo nabídnout, jako těhotná s druhým dítětem a zároveň mající v kočáře 18měsíční dítě, jsem zažila i situace, kdy mně nabídi pomoc i jindy tak zatracovaní důchodci a nebo kluci, co jim bylo sotva 10let a naopak jsem prosila skupinku kluků kolem 20let, aby mi pomohli a oni nic, tak jsem prosbu zopakovala a až jsem dodala, že vím, že nejsou cizinci, ale Češi a že by mě mohl pomoci, tak se jeden přece jen odvážil mi pomoct

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.