Sklípkování

Jak tak Lufa twittuje ze sklípku, řekla jsem si že napíšu o sklípku. Hodně lidí tam jezdí pravidelně, tedy tradičně jednou za rok. Někdy to vyjde i dvakrát. Jenže není sklípek jako sklípek. Když přijedete do vinné oblasti, je všude plno vinařství, sklípků a ubytování. Poslední dobou sklÍpkařům hodně pomohly vinné cyklostezky, které přivedou turisty do sklípků i v létě.

Nejlepší je návštěva sklípku na podzim, nejen kvůli burčákU, ale i kvůli prohlídce vinice, ochutnávCE hroznů a možnosti účastnit se vinobraní.

Ale už jsem zase u toho, záleží na koho narazíte. Na Moravě, pokud nemluvíte po jejich, ale přesto vám rozumí, dostanete nálepku PRAŽÁKA. Je potřeba najít sklípek, kde mají vína jen červená a bílá a ne „ta pro pražáky“.

P1010647

Jezdím několik let na jedno místo, do vinařství dvou bratrů, do Blatničky. Jen jednou jsme byli jinde, ani nevím kde, ale tam nás měli za pražáky. Ochutnávka, jídlo, víno a najednou:“ Co vypijete po dvanácté platíte…“

Ubytování sice v budově, ale několik dvoUpatrových postelí narovnaných v místnosTi bez oken. Umíte si asi představit, jak lidé v noci lezou ze sklípku přímo na palandu. Ubytování, kde není k dispozici sprcha, což asi je i nelegální. Panmáma to završila tím, že v 9:00 ráno všechny vyhnala z pokojů. A konec. Chudáky řidiče posadila nevystřízlivělé do aut a vypadněte.
Paní to opravdu brala jako byznys, a to ještě pro Pražáky.

Bratři Minaříci, to je jiný kafe. Popovídají si s hosty, většinou s nimi tráví celý večer, i ráno. Platí se paušálně za večer. Moc dobře ví, že se jim to vyplatí. Ráno si od nich spokojení hosté nakoupí přepravky vín a za rok přijedou zas. Ubytování je taktéž ve stejné budově jako sklípek a sprcha se vyskytuje:-)

Co je risk, kdo s vámi bude sdílet sklípek a kdo bude spát s vámi v domě. Za ta léta máme vypozorováno, že se hosté velice rychle rozjednou už kolem 18h a po 21h už je pomalu vynášejí nahoru, do hajan. V tomto případě máte bratry a sklípek většinu času pro sebe.
Druhá varianta, že přijedou opravdu „prasata“, která vše poblijou, rozbijou zrcadla a dveře, poházej po zemi co se dá, porvou se a nad ránem neví, kam se uložit a kde bydlí, proto obejdou všechny dveře se slovy:“Otevři, píčo, to jsem já.“

Ráno je všude cítit kyselý zápach, hlavně kolem toalet a koupelen. Bratři jsou taktéž přejetí a snaží se vyučtovat hostům nejen za jídlo, pití a ubytování, ale i za škody. To pak je samý:“ Já to nebyl, nebyli to náhodou voni?“ Ukazují ke klidné rodině, která právě snídá.

V tu chvíli vás fakt zamrzí že jste „pražák“, protože mluvíte česky.

Pokud pijete normálně, nebude vás bolet hlava, k vínu se většinou podává velké množství vody a jídla. Pokud pijete jako „pražáci“ – míchat burčák s vínem a kolou, pak se nedivte, že vám nějaké to zrcadlo vstoupí do cesty a že ho prostě ZAPLATÍTE.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

2 komentářů k “Sklípkování”

 1. klara napsal:

  Co tak čtu na twitteru, tak LuFa je právě typický pražák, viz. jeho příspěvek a vynález z lonska:
  http://lukas.faltynek.com/2008/10/06/vyzkousejte-kolabu-osvezujici-stredne-alkoholicky-napoj/

 2. Hello! I could have sworn I’ve been to this website before but
  after browsing through some of the post I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m definitely delighted I founnd it and I’ll be
  book-marking and checking back often!

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.