Kočičí matky

Od dob našich babiček se změnilo hodně. Možná dobře, že se již nedožily současných trendů. Pokud se dožily slýcháte:“ To za nás nebylo, já v tvých letech už měla 5 dětí a to jsem se musela jinak votáčet, žádný kino, žádnej eternit. Ani jsem se nezastavila, uvařit, naklidit, o hospodářství se postarat…….“

Bývalo zvykem, že se v neděli v poledne celá rodina sešla, z rádia poslouchala zvony z Říma, jedla poctivou hovězí polévku a maso. Vypadalo to jako jakýsi malý svátek.

Dnes v poledne u stolu sedí málokterá rodina, a když tak nemá pravou hovězí polévku a možná ani maso.

Velkou část mladých rodin potkáte někde v terénu, třeba na slavnostech města, na vinobraní, na dožínkách. I přesto, že je tam velký mumraj potkáte tam hodně lidí s kočárky, prodírajíce se davem, za sebou táhnouce další dítě a někdy i psa. Ve všech očích vidíte zděšení z mumraje a přání být už doma. Jen maminka a možná tatínek nadšeně jezdí od stánku ke stánku, kupujíce tu pivo, tu klobásu, tu sýr a tu burčáček. Hlad mají postupně všichni, ale co těm dětem dát? Klobásu? Langoše? Trdelník? K nedělnímu obědu?

Pokud jsou lidé bez kočárků i po třicítce, přece jen se něco mění. Třeba – rozhodli se pořídit si kočku. Hlavně dámy tedy. Kamkoli přijdu, všude jsou doma koťata, kočky a kocourci. Místo mimin chovají kočky a to do slova a do písmene. Kočky je mají rády, dokáží být pár dní samy doma, bez nepřetržité péče. Nadruhou stranu, pokud to paničku chytne, dokáže si kočka hrát na miminko. Místo plenek může s jinou podobně zainteresovanou „matkou“ probírat kočkolit, existuje i literatura zajímající se hrami pro kočky, dá se probrat i kvalita granulí, konzerv, očkování…..Prostě hovor je naprosto stejný jako když se baví dvě náruživé matky s miminky na klíně. Jen se vymění pár klíčových slov.

A proč si tedy pořizují koťata? Jednoduše proto:-)

Poslední dobou mi chodí sms typu: přijd se podívat na nové kotě. Fotky koťátek v posteli mi chodí do mejlu. A důvod, proč kolegyně spěchá z práce domů je prostý, aby tam kotě nebylo tak dlouho samo.

Pokud jdete na návštěvu, ba poprvé se podívat na kotě, je zvykem něco přinést. Místo dupaček vemte hračku, masovou kapsičku nebo granule. Určitě byste si měli kočičí mimino pochovat, nebo alespon pohladit, abyste neurazili. Měli byste pochválit jeho srst, krásné oči a milou povahu.

Přišla krize. Skončil babyboom, začal kočkobům. Prý je to přece jen levnější, i když ….kdo ví.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

9 komentářů k “Kočičí matky”

 1. Lenka H. napsal:

  Klárka dneska přeskakovala mezi tématy jako kočka, ale nakonec jsem to usledovala:) Některý postřehy byly zajímavý.
  1. k těm babičkám: je jasný, že měly brzo děti, když antikoncepce nebyla dostupná. A navíc, jak prohlásila jedna známá, mohly bejt buď na dvorku a nebo na dvorku s dětma:)
  Moje babička tvrdí, že dnešní doba je perfektní, když je tolik možností.
  2. Správné matky vyráží na akce až po jídle a nebo mají s sebou zdravé svačinky…
  3. Já bych do bytu kočku nechtěla ani za nic – smrděj, škrábou jak prdlý a schazujou věci z polic, protože se v bytě nuděj. Kamarádka kočku má, ale nemusíme ji chválit ani jí nic nosit. Teď si ke kočce pořídili miminko a to jí ráda pochválim!

 2. blanka napsal:

  Klaro,bud spisovatelkou.Legracni pisanky pises.To je to ,co me rozesmeje.Hlavne ta babicka s eternitem.Ja taky,zde v SRN ,mam babicku,ktere je 97 let a eurum/€/ rika era/s carkou nad e/.A ma pravdu litaji z penezenky jako opravdicka aera.Hezky den Blanka
  Kocky mam rada jsou to tisi spolecnici a radostne predou a maji hebkou srst.Jsou proste bezva.Ale jen z dalky.

 3. Klárka napsal:

  Lenka H.: pokud snížíš svou dávku léků, lehce text usleduješ. Stále nechápu, proč se neživíš psaním a profesionální kritikou, protože to je to co tě baví. Škoda jen že jsi nikdy nic nenapsala a jen povídáš fantasy příběhy, v každém komentu píšeš o své známé (nemáš dokonce i schizofrenii?(. Popisuješ místa kde jsi nebyla (Janské lázně nemají náměstí), trošku si říkám, zda to není nějaká nemoc. Zkus někde někoho oslovit a publikuj – otisknou ti to?. Pokud se budeš hlásit na kritičku, musíš někdy i něco pochválit, viz tvé komenty na filmy, které jsou celosvětově uznávané a pro tebe to jsou filmy takové, že horší si ani neviděla. Všechny do jednoho.

  Už vidím tebe, jak máš sebou vždy zdravou svačinku: hranolky s kečupem a pepřem to jistí, pak si lupneš prášek, abys Tě pepř nesvědil a jdeš na komentovat na blog. Pak to tak vypadá.

  Některý kočky smrděj, některý lidi smrděj taky. Každýmu taky smrdí něco jiného, někomu práce. Když kočka škrábe, neznamená to že je prdlá (protahuje se a má na to mít škrabátko), když uvidí kočka tebe tak si taky říká, že seš prdlá, protože tukáš do klávesnice

  Vem si příklad z Hurriho, taky občas něco pochválí, něco zkritizuje, on je pro nás kapacita!

 4. Lenka H. napsal:

  Kláře:

  Klári, neber to tak vážně, nic hroznýho jsem nenapsala, je to tak trochu kočkování:)

  Žádný léky teď neberu, takže nemám jak snižovat dávky. Teda pokud si nemyslíš, že mou mysl tak zázračně ovlivňuje vitamín C.

  Ty tvý řeči jak jsem nikdy nic nenapsala a nevytvořila jsou vrdloužení, napsala jsem něco do časopisů a kronik, vyhrála jednu básnickou soutěž a v zimě u Garamonu vyšla kniha, která obsahovala i vícero mýho textu. I díky mýmu povídání a jedný fotce měla vědárna zájem o padesát kusů, tak to asi tak strašný nebylo.

  Jestli sis toho všimla, tak jsem tady na blogu i chválila. Třeba tvoje fotky, Haruki Murakamiho, Lufovu geo-minci, Náprstkovo muzeum, filmový festival ve Varech a další… Ale podle Tebe se zřejmě smí jenom chválit, protože jak se někde vyrojej nějaký kritiky, je u Tebe oheň na střeše.
  Ty mě taky taky kritizuješ a já ti to nezakazuju:))

  I některý filmy se mi líbily, v poslední době třeba Útěk do divočiny, Až na krev, Milionář z chatrče a Všude dobře, tak co doma. Na ČSFD jsem jim dala vysoký hodnocení. A že se mi film nelíbí, s tim nic neudělám, i kdyby ho chválilo 9 žen z 10ti a potvrzovala to Lékařská komora:)

  Psala jsem, že SPRÁVNÉ MATKY dělají dětem zdravé svačinky. A protože ještě nejsem správná matka, můžu si jíst klidně utopence. Dětem je nedávám.

  Že se mi nezdaj kočky v bytě je prostě můj názor a taky jsem větu uvozovala slovy „JÁ bych do bytu kočku nechtěla ani za nic“. Proti kočkám obecně nic nemám, ale podle mě patřej na vesnici nebo k baráku, ne do bytu. Protože tam nemaj dost prostoru a myší k chytání, tak holt potom škrábou lidi. A pokud jsem od takovýhle domácí kočky měla jizvu po škrábanci ještě tři měsíce, tak podle mě škrábe jako prdlá.
  Tu moji známou znáš, viděla´s ji, můžu ti do mailu poslat její jméno.

  Z Hurriho si příklad neberu, píšu to, co napadne mě.
  Lenka

 5. LuFa napsal:

  Moc hezká úvaha Klárko. Nastolený trend domácích mazlíčků, který jsi popsala potvrzuji, ale v žádném případě s ním nesouhlasím. Není dobré, když si člověk začíná stavět zvířata na svoji úroveň. Pro mě zatím je a doufám, že i bude, zvíře zvířetem a člověk člověkem.

  Dost drsné jsou také investice, které západní člověk do svých domácích mazlíčků vráží. Mnohdy více, než do bližního svého. Pak se lehce stane, že si zvíře žije jako dobře zaopatřený člověk a člověk živoří jak zvíře.

  Na závěr bych v souvislosti s tímto článkem odkázal ještě na jeden kočičí, rovněž od Klárky: Někdy je lepší se neptat – http://lukas.faltynek.com/2007/12/05/nekdy-je-lepsi-se-neptat/

 6. hurri napsal:

  Děvčata, nehádejte se!
  Kočka v bytě je v pohodě, pokud se jedná o kočku gaučovou, jinak není nad to tuto svobodnou a nezávislou bytost vypustit do divočiny.
  Symbióza veterinářů a domácích mazlíčků je prospěšná celé ekonomice! Na to nezapoměňte.
  Způsob trávení volného času na víkendových akcích typu „vinobraní,dožínky,svatořečení čehokoliv“ je dost zoufalý, neb podobnou akci jsem po letech navštívil tuto neděli a zjistil jsem, že to bylo ještě horší než jsem čekal. Jsou mnohem lepší způsoby jak trávit volný čas, než stát frontu na cokoliv a za trochu gumy s heliem vyhodit 50 kč (cca 2 piva)
  A ano, mám ohromnou kapacitu, to vám potvrdí každý, kdo mě zná, jen mě trochu záráží, že jste si toho všimli až teď…

 7. mj napsal:

  Co to proboha je za šílený agresivní výlev ze strany Klárky? Nevidím v komentáři Lenky H. nic, kvůli čemu by měla takhle hystericky vyvádět…

  Leda že by svoji dávku léků někdo jiný vynechal.

  (A pokud si vyřizujete účty odjinud, zvažte, jestli to je vhodné, vzhledem k ostatním čtenářům.)

 8. mv napsal:

  Ona Klára má vůbec „trochu“ problém s tím, když ji někdo nepochválí. Už nám to paní / slečna absolventka kurzů tvůrčího psaní předvedla:

  http://lukas.faltynek.com/2008/04/22/ze-zivota-naseho-verneho-ctenare-mv/

  Možná by jí neškodil nějaký kurz argumentace, protože ta ad hominem není ve slušné společnosti úplně v kurzu.

 9. mf napsal:

  Ona ale opravdu kritika má mít dvě části, pozitivní a negativní. To je jako když jdeš za šéfem a chceš si stěžovat, v zápětí musíš říci co navrhuješ, jak bys to vyřešil, co proto uděláš.
  Jenže tenhle blog a internet vůbec je pro masu, tzn. nemůžeme předpokládat, že lidi jsou sofistikovaní, vyrovnaní a vědí jak se píše kritika. Pokud by blog sledovala určitá odborná skupina, bylo by to něco jiného, pak by to měl admin i korigovat a vychovávat je.

  Jedna teze z učebnice marketingu, stať o reklamě zní: Základní předpoklad je, že lidé jsou hloupí.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.