Stopem v Anglii…

Předchozí příspěvek – XIII.
Vlak v Anglii je pěkně drahý, to jsem věděla už když jsem tam jela, tak jsem dostala od kámoškyjakousi „zákaznickou kartu“, která byla bez fotky, tedy pro čecháčky přenosná. Znamenalo to 30 procent slevu, ale i tak….Před odjezdem jsem předala další kolegyni.

Co funguje dobře jsou zpáteční slevy, pokud je jednosměrná jízdenka za 10 Liber, zpáteční je cca za 11,50 Liber, tedy vyplatí se hodně. K tomu, pokus jedete do Londýna, máte zdarma pohyb městskou hromadnou na všech 5 zon, což jinak je tak za 5 Liber.

Jenže au pair dostává týdně tak 40 – 80 Liber, proto co studentíky nenapadlo, stopování.

Stejně jako v Čechách narazíte na podivíny, a právě podivíni nejvíce staví. Umělci, vyhulenci a bohémové. Rádi si pokecají a dovezou vás kam chcete.

Další skupinou jsou starší manželé a důchodci. Ti si myslí, že stopujete proto, že potřebujete pomoci. Mají o vás strach, když řeknete, že jste z Čech, vědí, že se tam válčí a že utíkáte před válkou. Když vás vyhodí na okrají Londýna chtějí vám dát ještě peníze na metro. Celý rozhovor je v tonu lítosti, jací že to jsme my Češi chudáci.

Pokud někoho z Čech znají tak je to Václav Havel, nebo nějací přiblblí čutalisti. Současný prezident, poloha, hlavní město, to jim nic neříká. Občas taky znají Kunderu, který tam je snad známější než u nás, díky Unbearable lightnes of being.

První stop byl zoufalý, stáli jsme na silnici přes hodinu, což byl pro mě šok, v Čechách jsem stála vždy chvíli. Postupně se stop zlepšoval, vyplatilo se stopovat hlavně u výjezdů z benzínek a odpočívadel. Špatná není ani cedule s kouzelným slovíčkem please.

Britové jsou hrdý národ, často vám násilně změní cíl cesty, protože oni jedou právě tam, kde to musíte poznat, protože to je nej místo v Anglii, tak skončíte v odlehlých countryside or seeside resorts. I tam, když se zeptáte na cestu a zrovna prší, se může stát, že se vás ujmou místní věřící a udělají dobrý skutek. Nechají vás přespat na místní faře a ještě přinesou večeři.

Stopování je super průprava v jazyce a jeho nářečích a reáliích. Je to náramně inspirativní a možná vám nakonec dá více než prázdninový au pair pobyt, který se chýlí ke konci.

Hola hola škola volá, ale já ještě nebyla ve Skotsku, a když už jsem v Anglii, no nejeďte tam……

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

4 komentářů k “Stopem v Anglii…”

 1. Mám nyní cca 0,5 promile Alc. in the dech a musím říct, že v Čechách na mě coby stopaře čučejí coby na exotic man. Nějak se míň jezdí, páč máme všichni tuze hodně kačen(korun). A tak teda výhoda Kláry jsou a budou při stopu právě druhotné pohlavní znaky …

 2. blanka napsal:

  I ja jsem Klaro v SRN 1x stopovala v 60letech asi 40km …nestihala jsem do prace na odpolko. Zastavil mi nahodou nejaky farar a zdesil se ze stopuju v tomhle veku.prave mel v radiu latinský otcenas a modlil se ,tak jsem se k nemu pridala a divil se ze to umim i latinsky. A zavezl me primo az k nemocnici i kdyz si 10km zajel.Přede mnou /tak 10let zpet/stopoval tady Lukas a toho nahodou tež svezl farar./ale jiny/. Asi zde jen farari zastavuji.Jinak jsem v SRN videla velice malo stoparu. V Anglii je jich hodne? Diky za prispevek Blanka…. pis dal

 3. Lenka H. napsal:

  V Anglii se právě stopuje málo, takže jsme byli za exoty. A když jsme na stopu potkali další stopaře, většinou to byli Češi nebo Slováci:)
  zážitků jsme ale taky měli hodně, člověk potká zajímavý lidí. Kromě Havla a sportovců znali ještě někteří Anglaní a Skoti Prahu a moc rádi na ní vzpomínali…

 4. Nemecko? napsal:

  Ja myslel, ze v Nemecku snad ani nikdo jiny nez Deutsche Fahrer zastavit nemuze…

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.