Krušné časy cizinců u nás

Nedávno mi zazvonil telefon, volala jedná dávná bývalá kolegyně, která pracuje na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Kdysi jsem ji požádala o radu v oblasti problematiky cizinců a teď se na mě hezky diskriminačně vyřádila, jako správná úřednice:

„Hele, to neděláte dobře, že tu pomáháte hledat práci cizincům, vždyť je spousta Čechů co nemaj práci. Víš jak nám stoupaj náklady na nezaměstnanost? Ať si jdou domů….
Vláda to vůbec nepodporuje a pokud vy budete pokračovat, tak vás systematicky oddělá…“

Já:“ Kdo mě oddělá?“

„Nová vláda, už dnes nikdo nesnáší cizince, teď o to víc, dělají bordel a navíc berou práci, ty to nechápeš? Přestaňte s tím….

Už na mě skoro řvala. Na to že jsme spolu nemluvily dva roky do mě začala dost hodně šít a nechtěla nic slyšet. V jednu chvíli jsem přemýšlela, jestli třeba není pod vlivem, protože mi strašně nadávala. Jako zaměstnanci státní správy se mi vůbec nepodařilo jí vysvětlit, že já vůbec nic neovlivním a že nechápu proč mi volá. Že by za to dostala nějaké body od socanů? (Nedával bych práci lidem z jiných kultur)


Od nového roku naše ministerstvo přestalo dávat pracovní povolení občanům některých zemí (Ukrajina, Vietnam, Thajsko, Mongolsko,…). Prý proto, že to jsou občané, do kterých stát investoval a platil jim cestu do vlasti, když ztratili práci.

Jenže to bylo trochu krátkozraké. Zapomnělo se, třeba na to, že se nejen v Praze vyrojilo strašně masážních salonů s Thajskými masérkami uvnitř. Majitel takového centra musí dát na pracák na 30 dní vývěsku a až pokud nikoho z našinců nenajde, může v některých případech žádat o Zelenou kartu. Takže to asi masážní salony budou moc brzy zabalit, protože thajská masáž, prováděna Frantou z pracáku, to asi nebude ono.

To samé je i u jiných profesí. Například v zemědělství, dnes si udělá každý maturitu a chce být manager. Myslíte, že se najde dostatek lidí, kteří budou okopovát řepu, sbírat brambory a cibuli? Ani v době krize ne. Občané výše jmenovaných zemí jsou mnohdy záchranou pro zemědělce. Opět, by jim mohl nastat problém.

Třetí příklad je v IT, jsou specializace tak vzácné, že se osvědčili programátoři z Ukrajiny a to z důvodů většich zkušeností a zároveň za nižší cenu. Na některé pozice prostě Čecha nenajdeš.

Takže si v době krize přivodíme další problémy. Nezávidím cizincům, žijícím u nás, předpokládám, že se mohou v dnešních dnech více potkávat s urážkami a nadávkami, hlavně Ti co to na nich je vidět, že nejsou „naši“. Minimálně může nevraživost očekávat od aktivních státních úředníků, kteří opět dávají svou energii jinam, než by měli.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Jeden komentář k “Krušné časy cizinců u nás”

  1. Gaucman napsal:

    Cizinci často zalepují díry na pracovním trhu a to tam, kde naši lidi budou raději na podpoře, než aby hnuli zadkem. Ještě nemáme takovou nouzi, aby naši lidi šli pracovat i za nižší plat. Často od (českých) lidí slyším větu „Berou nám práci“, ale když zjistí, co ti vietnamci/mongolci dělají za práci, tak řeknou: „To bych nedělal“. A o tom to je.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.