Pozdrav z Varů – aneb jak na to

Prázdniny začínají buď vysvědčením, nebo festivaly Rock for people či Filmovým festivalem v Karlových Varech. Jak pro koho. Vysvědčení dopadlo dobře. Rock for people je furt stejný. Karlovy Vary jsou pro mě hlavně lázeňské město, o kterém se hodně píše v učebnicích němčiny. Taktéž při mém pobytu v Německu, byla první asociace na Českou republiku Praha, pak pivo nebo Karlsbad. Hmm, tam jsem nikdy v životě nebyla, povídala jsem jim.

P1010396

Letos jsem se mohla připojit ke skupině filmových nadšenců, kterým startují takto prázdniny každoročně. Lidi reagují různě, někteří nedají na Vary dopustit, druzí „na to nejsou“.

„Je to voničem, je to snobárna, stejně jsme se na žádný filmy nedostali, nebyly lístky. Všechno tam je tak drahý….“ Slyšela jsem komenty.

Jet či nejet?

Jet.

Do Varů jsem dorazila hned první festivalový den, odpoledne. Ubytování v penzionu, tedy v domě nahoře na kopci nad městem, kde majitelé část domu upravili tak, aby tam mohli ubytovávat, nejen v době festivalu. Dalšími možnostmi jsou hotely, internáty a stanové městečko – ale pozor ve Varech vždycky prší.

Nejprve jsem se musela zorientovat ve městě a v systému vstupů na ty které akce. Centrum dění, informací a pokladem je komunistické monstrum – hotel Termal. V pátek odpoledne byly všechny filmy na pátek a sobotu vyprodány. Na ostatní dny se ještě neprodávalo. Studenti u pokladen ale pohotově nabízí možnosti a varianty.

P1010400

Nejlepší je, si po příjezdu koupit festival pass. Kartička na krk, na kterou vás pustí skoro všude, nebo na ní dostane slevu (například v bazénu hotelu Termal). Kolik kartička stojí? Na den 200 Kč/studenti 150 Kč. Varianty jsou ještě vícedenní. V ceně jsou vstupenky na tři filmy na den, plus vstupy na ostatní filmy vrámci tzv. 5 minut před. Což je vpuštění do sálu, na místa, na která nedorazily diváci, případně na zem, na schody.

Uměním je sehnat ale právě ty tři vstupenky, na které máte nárok. Jak jsem psala, jsou vyprodány. Prodávají se vždy den předem, od 8 hodin na pokladně – 60% lístků. Zbytek se prodá přes sms, od 7h ráno. V sobotu ráno to vypadalo tak, že si všichni dali budíka a sms poslali. Kdo to stihl do 7:01, alespoň jeden lístek chytil. Poté bylo vše booklé. Je to k podivu, protože městem lidé korzují téměř celou noc, filmy končí nad ránem, kolem druhé hodiny a přesto se tak rychle v sedm ráno lístky prodají.

P1010405

I v tuto chvíli je většina lidí tedy bez lístků. Jsou možnosti jak se na film dostat. Nejjistější je již zmíněná „5 minut před“. Obsadit místa těch, co nedorazili. Fronta se u sálů stojí (leží) taktéž 1 hodinu, až dvě předem. Občas se před filmem objeví někdo, kdo už lístek nechce, tedy dá nebo prodá dalším.

“ Mně už dva depresivní filmy stačily, tenhle bude to samý, kdo chce lístek…“ Mával hned v pátek mladík lístkem před davem lidí, čekajících bez lístků.

Letos je hlavním sponzorem ČEZ, všude létají oranžové balonky. Na kraji Varů byl v sobotu energy fest – tedy malý rockový festival. Vystupovali Support Lesbiens, Aneta Langerová, Chinaski, Míša David a další. Déšt večer začal a dá se říci, že přestal až před půlnocí. Hudební vystoupení sledoval dav v oranžových pláštěnkách nebo s deštníky nad hlavou. I tento festivalový koncert byl na festival pass.

Stravovat se dá jak v restauracích, tak u stánků, či doma. Myslím tedy nakoupit pečivo, paštiky a najíst se doma, či v parku. Lidé hojně využívají všechny varianty. Návštěvníci totiž jak celebrity, tak dospělí s dětmi, studenti i pár důchodců.

P1010399

Doplňovat tekutiny lze lázeňskými prameny, či jinými místními nápoji, či u stánku s pivem, vínem, vodou, colou.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Jeden komentář k “Pozdrav z Varů – aneb jak na to”

  1. Lenka H. napsal:

    Taky doporučuju jet..
    Loni se ale daly sehnat lístky i na tentýž den.
    Snobárna to není, nás ceny naopak příjemně překvapily(film za 65, oběd okolo 70 korun v centru).

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.