Botanická v centru Prahy

Hodně lidí zná Botanickou a zoo zahradu v Troji, ale možná méně z nich ví, že je ještě jedna botanická v centru Prahy, kousek od Karláku. Je to rozsáhlý terasovitý park, plný stromů a keřů. Součástí jsou i staré skleníky, kde bývají výstavy kaktusů, akvarijních rybek, masožravek atd.

p1010274

Univerzitní zahrada byla založena před 230 lety, r. 1775 v Praze na Smíchově. Kolem r. 1840 se v ní pěstovalo téměř 13 000 druhů a odrůd domácích i cizokrajných rostlin. Pro časté záplavy byla zahrada přemístěna na pozemek odkoupený od „Společnosti pro zvelebování zahrad“, podporované mj. knížetem Rohanem. Na současném místě byla otevřena spolu s novými botanickými ústavy české i německé univerzity v roce 1898 (budovy Benátská 2 a Viničná 5). Sbírky rostlin ze Smíchova byly rozděleny mezi obě univerzity rovným dílem. Převzaty byly rovněž sbírky ze skleníků „Společnosti“; část z nich se dochovala dodnes, proto je stáří některých palem, cykasů a dalších rostlin odhadováno na více než 130 let. Při náletu 14.2.1945 byly silně poškozeny a později strženy skleníky německé univerzity. Po osvobození převzala obě části zahrady jako celek Univerzita Karlova. Do osmdesátých let minulého století byla zahrada formálně propojena s katedrou botaniky, od té doby je samostatnou správní jednotkou.

p1010276

p1010287

Vstup do zahrady je volný, do skleníků a na výstavy samozřejmě za vstupné. V parku je spousty laviček, kde v horkých dnech nachází klid a stín nejen důchodci, ale i studenti, či lidé, co si chtějí odfrknout např. od zácpy, která v důsledku přestavby tramvajových kolejí na Újezdě, ucpává Palackého náměstí i Karlák.

p1010289

Více info najdete na Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

2 komentářů k “Botanická v centru Prahy”

  1. JiM napsal:

    alespoň co jsem zjistil já, tak tu v Troji zná méně lidí než tu Na Slupi…

  2. Kobliha napsal:

    Mám stejné zkušenosti jako JiM – skoro každý zná botanickou na Karláku, skoro každý se diví, že je další v Troji :)

    My chodili na Karlák se školou poměrně pravidelně – ale je pravda, že už jsem tam strašně dlouho nebyla. Takže díky za připomenutí :)

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.