Seš tlustej? Tak pěkně zaplatíš!

Společnost Rynanair zvažuje zavedení tzv. tukového poplatku. Vede je k tomu průzkum zákazníků, většina se domnívá, že nadměrní pasažéři mají platit více.

United Airlines, Delta air a JetBlue už tento poplatek zavedli. ČSA nic takového nezvažuje, jakýkoli pasažer si může dokoupit extra seat dle tarifu. Patrně jim je jedno, jak trpí zákazník vedle nadměrného pasažéra, který sice zaplatil za jedno, ale přesahuje do více sedadel.

Proč jsou ještě poplatky rozumné?

Nejde jen o utlačování pasažérů, ale i o váhu letadla. Každý cestující má možnost učité váhy zavazadla. Co kdyby člověk do určité váhy mohl mít 5 kg zavazadel více, naopak nadměrný méně? Je to diskriminace?

Poplatky i jinde

A co městská hromadná doprava? V tramvajích, které mají řadu sedatel vedle sebe, taktéž rozměrný člověk zabírá více. I když stojí, zabírá více a přitom platí stejně jako „bežný“ cestující. Je to už delší dobu, kdy jsem zaslechla diskuzi, inspirovaným obézním cestujícím rozteklým na sedačkách tak, že ostatní cestující opustili svá místa:
“ Ať platí víc, aspon ho to donutí něco ze sebou dělat!“ Ozvalo se z úst muže, otáčím se a vidím dospělého střízlíka, 164 cm, nohy č. 4 držíce se madla aby ho průvan neodfoukl. Ano, hubení hlasují pro znevýhodnění tlustých, tlustí budou argumentovat, že za to nemohou. Tak by to asi vypadalo, kdyby se to řešilo zde.


Kdo by návrh podporoval?

Určitě by se přidaly zdravotní pojištovny, obezní lidé jsou pro ně vyšší finanční zátěží, proto by měli platit více. Stejně tak životní pojištění by pro tyto osoby mohlo být dražší, pravděpobnost, že přečasně zemře je taky vyšší.
Přidali by se i zaměstnavatelé, z takových zaměstnanců asi dokáží dostat méně, než z „bežných“, taktéž bývají více v pracovní neschopnosti a je pravděpodonější že je klepne, a v neposlední řadě, zabírají více pracovního prostoru, než ostatní:-)

Co myslíte vy? Můžeme takovou diskriminaci očekávat? Jen nevím, zda by to bylo bráno jako pozitivní nebo negativní forma diskriminace:-)

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

5 komentářů k “Seš tlustej? Tak pěkně zaplatíš!”

 1. LuFa napsal:

  Pokud začne tlusté z hlediska prostoru „znevýhodňovat“ soukromý sektor, nic proti tomu nemám. Nařizovat ale něco zákony by se mi nelíbilo.

  Na druhou stranu, až bude tlustých většina, dohodnou se a začnou „znevýhodňovat“ hubené, jsem Klárko zvědavý, jak se k tomuto postavíš.

 2. Zdeněk Burda napsal:

  V MHD se ve starých autobusech a tramvajích mlátím do hlavy a sedat si se ani nesnažím protože to nemá cenu – můžu si sednout jen na pár místech v buse (u dveří pokud tam není výplň a na samostatné sedačce s tím, že vystrčím nohy do prostoru). V nových autobusech se sice nemlátím do hlavy o světla, ale zase nemá cenu si sedat nikam – asi jsou dělaný pro asiaty.

  V letadle mi v turistické třídě zbývá před koleny zhruba 3mm když si sednu absolutně nepohodlně do sedadla až dozadu a rovně jak pravítko. Jenže to si pak ani nemůžu opřít hlavu – sedadlo končí přesně za krkem. Když si pán předemnou zkusil sklopit sedačku tak mi udělal modřiny na kolenou a nechtěl pochopit, že prostě není víc místa.

  Oblečení si koupím ve dvou obchodech v ČR – v jednom v Pardubicích kde paní objednává a nechává šít velké věci a v druhém si koupím jedině kraťasy, opasek a klobouk. Oblek nenosím a nemám, musel bych ho nechat ušít na míru. Obuv koupím pouze v jednom obchodě – na Žižkově v Praze. Dřív to šlo ještě v Adidasu, vždy tam měli jeden pár pro mě schovaný, ale dnes už tak velké boty nevyrábějí.

  V pražské ZOO nemůžu na lanovku – má malou nosnost :-) (ale to mi nevadí, existuje pohodlnější alternativa – jít pěšky).

  Stoly jsou nízko a skoro u každého se hrbím. Postele dělají krátké – musel jsem si nechat udělat na zakázku delší.

  Všechno co kupuji je dražší než pro průměrné lidi, ale za práci dostanu stejně peněz jako průměrní lidé.

  Co když je člověk prostě větší než průměr? Pevná hranice v kg je nesmysl, BMI také u některých lidí nic neznamená. Jako velký se cítím diskriminován. Vlastně to píšu špatně. Jako normální se cítím diskriminován. Všichni ostatní jsou totiž prckové.

 3. hurri napsal:

  Nejdřív definuj obézního člověka a pak se můžeme bavit. ;)

 4. Lenka H. napsal:

  Obézní člověk by se dal definovat třeba procentem tuku v těle…
  Já proti připlácení za nadváhu nic nemám, a to i přesto, že by se mě to mohlo týkat:-) Třeba v letadle to logiku má.

 5. klárka napsal:

  V letadle by to mohlo fungovat i tak, že před odletem zhubneme, stejně jako když si balíme věci a vážíme a zvažujeme.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.