Výrok Tomáše Bati k hospodářské krizi – publikováno 1932

Včera večer mi kamarádka ze Slovenka poslala citaci slov Tomáše Bati k hospodářské krizi ve třicátých letech minulého století.

Příčinou krize je především morální bída. Přelom hospodářské krize? Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe. To, čemu jsme si zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu. Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek. V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku. Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující , dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy, pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a čestnější než lenošení a mrhání. Máte pravdu, je třeba překonat krizi důvěry, technickými zásahy, finančními a úvěrovými ji však překonat nelze, důvěra je věc osobní a důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem.

Zdroj odkud citace pochází jsem zatím nedohledal. I tak se ale domnívám, že tato slova v době minulé krize zazněla a bylo by velmi rozumné se jimi řídit i dnes.

To je: Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, pracovat a šetřit.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

4 komentářů k “Výrok Tomáše Bati k hospodářské krizi – publikováno 1932”

 1. klárka napsal:

  Moc pěkný, škoda že nejsou žádní Baťové a Masaryci.

 2. hurri napsal:

  Možná by si mohl solidárně pomoci spoluobčanům s dluhy. Tím by se situace alespoň o malinko zlepšila. Kdyby si nevěděl komu pomoci, tak já rád poradím.

 3. Jirka napsal:

  Díky za odkaz do aktualni minulosti!

  Proč a-socialní stát musí zkrachovat?

  http://jiritomas.blog.idnes.cz/c/139078/Proc-a-socialni-stat-musi-zkrachovat.html

 4. jan napsal:

  když budou všichni šetřit, ekonomika se zastaví

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.