Je to vážně ta západní demokracie, po které tolik lidí prahne?

Dnes ráno a dopoledne jsem byl při čtení denního internetového zpravodajství doslova šokován. Nejprve šílený střelec v americké Alabamě, hned potom vraždící maniak poblíž německého Stuttgartu.

Před několika dny zas další pomatenec zastřeli v Americe pastora přímo v kostele. Smrťák se nevyhnul ani Severnímu Irsku a v našich končinách kdosi rozesel smrt na Karvinsku.

Abych pravdu řekl, není mi z toho dobře. Pomalu abych se bál děti posílat do školy, nebo vyjít na ulici, posedět v restauraci, nebo se jinak věnovat veřejnému životu. Svoboda s sebou nese i jisté povinnosti, zodpovědnost a tolerantnost vůči druhým. Jako by se na toto pro samou demokracii a svobodu jednotlivce zapomnělo. K tomu pan povedená demokratická zelená Liška pochybuje o smyslu známek z chování. Vskutku lišácký nápad.

S přihlédnutím ke všem těm hrůzám co se v poslední době udály se ptám je to vážně ta západní demokracie, po které tolik lidí prahne? Bohužel, myslím, že stále ano.

Když jsem před lety sám cestoval po jižních a východních zemích vzdálených naši západní demokracii, nikdy jsem se necítil nebezpečně. To až v západní Evropě jsem narazil na nebezpečně opitá idividua a jiné existence z kterých šel strach.

Jak tento problém řešit? Rozhodně nechci návrat, nebo přívrat k jakýmkoliv totalitním režimům. Taky nechci předat svou svobodu volného pohybu a vyjadřování policejním složkám. Kde bych začal by bylo právě navrácení jistých výchovných prostředků učitelům a vychovatelům. Není přeci možné, aby si dítě od školky myslelo, že je pánem nad učitelem. Jak dnes svoboda dětí vypadá můžeme vidět už jen letmou návštěvou youtube po zadání klíčového slova učitel.

Pokud nedáme dětem poznat mantinely slušného chování a úctu k druhým, kde ji mají získat?

Další část řešení bych viděl v odklonu od pasivní zábavy k aktivním činnostem. Příliš mnoho zábavy škodí. Ztrácí se v ní jakýkoliv smysl života a cíl, život se přelévá v jednu velkou nudu, z které nevede jiných dveří, než těch s extrémním šílenstvím s extrémními skutky.

Nevím co se musí stát, aby si toto všechno lidé uvědomili a začali se chovat zodpovědně ke svým blízkým a svému okolí. Rozhodně dnešní svoboda jedince a konzumní styl života není řešením.

Jaký je váš názor na hrozivé události posledních dnů? A kde vidíte možná řešení?

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

12 komentářů k “Je to vážně ta západní demokracie, po které tolik lidí prahne?”

 1. Martin napsal:

  Že bychom založili nějaký ten PreKrim (Minority Report)?

  Bohužel, výchova selhává ve chvíli, kdy ty nejagresivnější děti ve škole mají nachází u svých rodičů (také hulvátů) jen podpodporu místo usměrnění.

 2. klárka napsal:

  To je ta z……a globalizace, to je ten život jakej žijem, když jsem to četla ja, říkala jsem si že dnes to bude v ČR. Já to naprosto chápu a počítám s tím. Vždyt to vidíte kolem sebe, jak jsou všichni nervozni, protivní, spěchaj, strkaj do sebe, lžou, podvaděj se, tak proč by se nevraždili?

 3. LuFa napsal:

  Klárka: Ale já s tím nechci počítat.

  Martin: Bohužel „Minority Report“ je snad ještě zvrácenější.

 4. hurri napsal:

  Silence! I kill you!

 5. blanka napsal:

  Nezacina to uz u pohadek?!!! babka chtela snist jenicka a marenku a ti ji nakonec sami posadi na lopatu a sup do pece s babou!!!nebo myslivec rozparal vlkovi bricho aby karkulka vyskocila … pamatujes luky jak ses me jako 4lety ptal na kolik stehu byla ta jizva– kdyz vlka zasil??A tak je to i s baladami od K.J.Erbena Pani Vodnikova neposlechla prikazu vodnika,tak on vecer rozctvrtil dite a pohodil ji ho na zaprazi, kdyz se nechtela vratit zpatky do vodni rise?Vnoucatum vypravim jak se radeji pani vodnikova vratila vecer k vodnikovi domu…a bylo vse v poradku.a tak se muzes dal podivat do pohadek. Hezky paradni a klidny a laskovy den preje vesela mamka.

 6. LuFa napsal:

  blanka: u pohádek pro děti to určitě nezačíná.

  hurri: Shut up!

 7. blanka napsal:

  luky tak uvidis reakci gabci az detem budu pohadky podle pravdy povidat.mamka

 8. Forrest napsal:

  Já to nechápu, svět je přece tak krásný, laskavý a voňavý. Stačí se přijít podívat (čichnout) k nám do kanclu.

 9. klárka napsal:

  Forrest: Někdo měl čočkovku?

 10. Forrest napsal:

  No spíš to vypadá, že někdo nepere ponožky a nezná kámoše Dežodoranta.

 11. mv napsal:

  Forrest: LuFa?

 12. Forrest napsal:

  Zatím jsem nesebral odvahu čichat komukoliv k čemukoliv. Odhalení čeká na zvláště odolného jedince.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.