Vlakem na hory

Je to docela dlouho, co jsem si na Hradeckém nádraží všimla velkých reklamních stojanů „Z hradce do Pece“.
„To jo, s Českýma dráhama na hory, to je taky možný, že dřív sníh roztaje.“ Řekla jsem si a pomyslela si že přímý bus z HK do Pece bude jistější.

Jenže ouha, stalo se to, musela jsem využít nabídky Českých drah, protože to jinak nešlo. Možná právě proto, tuhle akci z HK udělali, protože lyžařská spojení do Pece oproti lońsku nejezdí.

Vlakem na hory
Jak to vypadá? Vlak jede ráno, v 7:00 z HK, přímo do Trutnova. Před nádražím v Trutnově čeká skibus ČD, který lyžaře odveze do Pece. Zpět je podobné, v 15:50 do Trutnova a kolem 19h v HK. Bonusem je sleva 10% na denní permici. Takto je možno do Pece jezdit jen v sobotu a neděli, do konce března.

Cena:
Zpáteční jízdenka HK – Trutnov stojí 167 Kč. Dá se využít i slev a KB. Skibus je zdarma, tedy ne zdarma, v ceně vlaku. Pozor, jízdenky IREDO neplatí – možnost využití skibusu není, protože jízdenka HK – Trutnov je přes IREDO levnější.

Co ale hrozí?
Jak jsem již na začátku naznačila, při prvním spatření nového nápadu Českých drah, se mi vybavila nespolehlivost. Výhodou je, že skibus čeká před nádražím, dokud vlak nepřijede, jinak by se mohlo často stát, že by odjel sice ve stanovený čas, ale prázdný.
Vlak ale využívají cestující, kteří se do HK dopraví jiným spojem Českých drah. Tak tomu bylo i v sobotu, ve vlaku čekalo plno lidí na jiné lidi, kteří měli přijet od Letohradu. Průvodčí dokonce říkal, že bude vlak čekat. Což zase vyvolalo nevoli u lidí, kteří na nikoho nečekali a zpoždění jim zkrátí lyžování. Jelikož od Letohradu je výluka, příjezdy jsou zpožděny a lidé přebíhají na nástupiště až ze stanoviště u nádraží. Takto bylo možno vidět skupinu lidí, s lyžemi, jak vybíhají z prostor pro náhradní přepravu, již byli na peroně a v tu chvíli něčekané překvapení: Náš vlak se rozjel. Část lyžařských part na nástupišti, část ve vlaku, ani pár nadávek a mávání nezastavilo vlak. Byla to úplná provokace. Pan průvodčí byl s cestujícími, nadával a říkal, že jeho nikdo neposlouchá a nic se ho neptá a hlavně mu řekli, že se čeká. Čekalo se dokud spoj od Letohradu nepřijel, nečekalo se už až si lidi stihnout přestoupit.

Jak se dostali ostatní lyžaři do Pece, nebo spíš nedostali, bohužel nevím.

Nevýhody:
Přece jen cesta trvá v nejlepším 2h a 20 minut, autobus býval levnější a rychlejší. Ve vlaku není moc místa na lyže, hlavně když jsou mokré. Pod sjezdovku v nejlepším případě dorazíte v 9:10, což je v tuto chvíli 40min po zahájení provozu, takže jste ošizeni. Stejně tak jste ošizeni i na konci lyžování, ski bus odjíždí už v 15:50. Možná právě proto, máte tu slevu 10% na permici, ta prostě neprojezdíte i kdybyste se rozkrájeli.

Vlakem se na hory jezdí i v jiných krajích.

Partnerem této akce jeRock Point

Známou firmu na českém trhu, podporující různé ekologické a outdoorové projekty, které myšlenka vlakem tedy čistěji než autem přišla zajímavá, jsme si vybrali po předchozí spolupráci nad projektem Train Snowfest, kde Rock point stál jako významný projekt pro bezpečnost v horách a v lavinovém terénu. Tedy spojuje nás, bezpečnost, ekologie a láska k horám.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

3 komentářů k “Vlakem na hory”

 1. hurri napsal:

  A to nebylo nic zadarmo? Koukám, že autoři na tomto blogu mají tendenci volit ty nejhorší možný dopravní prostředky.
  HK – Pec podle mapy.cz
  Celková délka: 70.9 km
  Celkový čas: 1 hod. 16 min
  Při spotřebě 8 litrů / 100 km je to asi 300 kč, takže se to již při dvou spolucestujících v autě skutečně vyplatí. Nicméně chápu, že vidět protažený ksicht cestujícího z Letohradu, běžícího s lyžemi k rozjíždějícímu se vlaku je k nezaplacení. :)

 2. Forrest napsal:

  A co teprve až mu noha uklouzne a druhou mu vlak sešrotuje, to je teprve ksicht.

 3. klárka napsal:

  Chytrí klucí: zapomněla jsem, dávali tam zadarmo, celý den actimel, vzdy kdyz prijel lyzar dolu, dostal actimel, tak mozna nektery mel k veceru průjem:-)

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.