Kola vyměnili za běžky

Kdo?
No přece obyvatelé Hradce. Nikdy mi nepřišlo divné, že když člověk vyleze na nádraží, první co uvidí z královského věnného města jsou stojany s koly. Kola jsou pak všude, před obchody, hospodami, firmami, školami. Většina Hradečáků má kola dvě. Jedno jako dopravní prostředek a druhé na sport. Dopravnímu prostředku se většinou říká herka, plečka, šunka,…..často jsou to kola Made in Czechoslovakia. Značky Eska, Liberta, Velamos, Favorit.

p1010122a2

Jěště o minulém víkendu si každý mohl všimnout, že vedle cyklostezek jsou vyjety koleje, lépe řečeno stopy, běžecké tratě. Novohradecké lesy se proměnily v retro přehlídku běžkařů z dob socialismu, potkali jsme i dřevěné lyže i bambusky, převažovala značka obuvi Botas, lyže Rubín, Artis. tratě jsou projety jak od lesáků, tak od lyžařů. I v mapkách i na stromech je značení pro běžce na lyžích.

p1010123aa

Jenže se nemusí jezdit jen o víkendu po lese. Na běžkách se v Hradci jezdí i do práce.

Když jsem odkaz poslala kolegyni z Plzně, která se už tenkrát podivovala nad množstvím kol, odpověděla: “ Takže teď když vylezu z nádraží, tak budou vše opřený samý bežky?!?!“

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

8 komentářů k “Kola vyměnili za běžky”

 1. LuFa napsal:

  Tak se třeba příští rok můžeme při dostatku sněhu těšit na zimní akci, Hradec, město na běžkách ;-).

 2. bicarbona napsal:

  krásný fotky (hlavně ta spodní :-)

 3. Lenka napsal:

  bicarbono, myslíš fotku LuFy? :-))

 4. Martin napsal:

  Já jsem z Plzně a používám kolo jako dopravní prostředek denně. Už jsem se nemohl dočkat až ten sníh konečně sleze – na běžky ho tu máme málo a na kolo zase moc klouže :-(.

 5. Martin napsal:

  Ještě by mě zajímalo, kde ti Hradečáci kola skladují? U nás doma máme 5 kol (je nás 5 – pravda tři jsou dětská) a nenáme je kam dát, když si představím 10 kol, tak už spím na před domem :-).

 6. LuFa napsal:

  Marin: já mám např. kolo v garáži :-). Jinak v baráku máme speciální zamykatenou místnost speciálně vyhrazenou na kola a kočárky. Myslím, že spoustá domů v HK bude mít něco podobného.

  Co ještě vím, tak si někdo dává kolo do sklepe. Někdo nosí na balkon. Zřejmě prevence proti krádežím.

  No, snad se ještě některý z hradeckých čtenářů k tomuto vyjádří.

 7. hurri napsal:

  Kolo uložit není problém, je třeba na to myslet při pořizování nemovitosti. Pár příkladů z vlastní praxe: V kůlně, v garáži, opřený o zeď domu, ve stojanu vedle domu, ve sklepě, pověšený na zdi, v autě a třeba i v práci.

 8. Martin napsal:

  LuFa: Jó – garáž (kolna, stodola…) – to je můj sen. Také máme v baráku u sklepů speciální zamčenou místost na kola a kočárky, ale moje důvěra v tuto místnost opadla vloni poté, co někdo použil páčidlo. A od té doby má mnoho lidí v našem domě nová kola. :-( V současné době mám kolo bytě, některá pak na balkóně.

  Hurri: Při koupi nemovitosti opravdu nebylo umístění kol na předním místě mezi kritérii. Příště ho tam dám hned za cenu, polohu, stav objektu, sousedy, vzdálenost k MHD… :-)

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.