Jsou videohry uměním?

Setkávám se s tím celkem často. Mnoho lidí, především střední a starší generace staví videohry kamsi na pole bezduché zábavy. Přijatelnější a hodnotnější je pro ně přečíst si knihu, nebo se podívat na film, či seriál. Taktéž sledování jakékoliv televizní soutěže, nebo zábavného pořadu je pro ně mnohem lepší, než hrát videohry.

Protože videohry hraji, osobně tento výše popsaný názor nesdílím a videohry již nějaký ten rok řadím na pole umění. Taktéž se těším na jeho širší akceptaci veřejností. Za čas si umím představit, kdy budou některé počítačové hry zařazeny do školních osnov a tam kde se dnes žáci něco málo dozvídají o filmu, budou se dozvídat i počítačových hrách.

O jistých hodnotách počítačových her mohou přesvědčit knihy, které na jejich základě byly napsány. Z známých serií mohu jmenovat sérii Doom, novely Gabriel Knight, Halo, Myst, Resident Evil, nebo Starcraft. Stejně pak dle videoher vzniká mnoho filmů. Z těch velmi známých jmenujme Mortal Kombat, Resident Evil, Max Payne, Postal, Hitman, Doom, Alone in the Dark, Tomb Raider a mnoho dalších. Na mnoha filmech dle počítačových her se pracuje.

Na závěr bych pro ukázku, jak na tom dnešní hry jsou, rád přidal jedno fajn video, které se skládá z tří her. Hrami jsou Shadow Of the Colossus, Okami a Heavenly Sword. Hezký obrazový zážitek.

A jaký je váš názor na počítačové hry. Jsou dle vás uměním, nebo do něj mají stále hodně daleko?

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

7 komentářů k “Jsou videohry uměním?”

 1. Michal Hron napsal:

  Tak já osobně hry nehraji. Není to ale proto, že bych je odsuzoval, je to strašný žrout času…

  Hry, jak jsi správně napsal, jsou společensky odsouzenou zábavou (do jisté míry a s jistou nadsázkou). Ale pokud mě někdo (speciálně Rodiče ;-) ) Vyhání od PC, tak argumentuji většinou srovnáním mého času na PC (Píšu na blog, povídám si s lidmi, které znám jen po internetu)s jejich časem stráveným sledováním TV.

  Jednoduše řečeno
  Počítač: Aktivní pasivita
  televize: Pasivni pasivita

  http://buzzmag.cz/zdroj-zprav-budoucnosti-internet-vs-tv-vs-noviny-11-01-2009/

  Ovšem koukám, že jsem se dostal kapánek jinam než jsem chtěl…

 2. Gaucman napsal:

  Já souhlasím s Michalem Hronem. PC je přece jen mentálně aktivní zábava. U her využijeme svůj postřeh a myšlení. Žere to čas, sedíme u toho, místo pohybu venku, ale raději sednu k PC a diskutuji či hraji, než sedět a čučet na bezduchý kraviny v televizi (jak Chuck Norris rozkopává úsměvy zloduchům).

 3. Lenka napsal:

  Pokud se ale bavíme o umění, tak uměleckou hodnotu dávají podle mě hrám jejich autoři a ne hráči :)

 4. LuFa napsal:

  Lenka: Tak ale musí být někdo, koho umělecká hodnota bude obohacovat. Kdo bude žasnout a čerpat z ní energii. No, a to jsou právě hráči.

 5. lzap napsal:

  Pokud je film umění, musí jím být i videohra.

  První jmenovanou hru mám, ale nepochopil jsem začátek a zatím jsem se neprokousal ven z chrámu… ;-) Asi na to nemám dostatek síly/chutě.

 6. Lenka napsal:

  Lukáši, máš pravdu, hráči jsou od toho, aby ocenili uměleckou hodnotu her. Na druhou stranu: kdyby někdo trávil na výstavách obrazů 6 hodin denně, taky bysme ho měli spíš za magora:)

 7. Klára napsal:

  myslím, že vytvořit hru umění je, takové to moderní a nepodaří se to jen tak někomu, stejně jako u obrazu. Hrát hry umění není.Je to zráta času, stává se to navykové a odvádí to od reality. Hráči pak u toho jedí, pijí, spí, nemejou se, neholej se a neplní ostatní životní úkoly:-)

  Prosila bych neházet zbytek světa, který hry nehraje do jednoho pytle – čtenáři knih a milovníci návštěv galerií většinou nečumí na bednu, seriály a reality show a podobné nesmysly.Protože to je stejná ztráta času, jako ty hry.

  Knihy obohatí slovník, přiučí Tě jak správně používat náš krásný český jazyk.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.