I veverky se stěhují do měst

Před pěti lety jsem se podivovala, když jsem denně v areálu univerzity Regensburg potkávala zajíce. Žili jich tam stovky, na studenty byli zvyklí, takže když se řítil student na kole, jen mu uskočili z cesty a koukali na něj.

Dnes máme nebojácné veverky ve městě, tedy v sídlišti. Veverky jsou samotářky, pokud se zrovna nepáří. Do měst se přestěhovali asi kvůli ptačím krmítkům a přeplněným popelnicím. Taky si lidé často ukládají zbytky jídel na balkon, specielně o Vánocích, když jim ledničky praskají ve švech. Na to se vždycky veverky těší.

veverka horolezec

Jak poznáte, že se u Vás usídlila veverka? Za svítání, vylejzají z pelíšků, co si pečlivě smotali na stromech. A aby se náležitě protáhli a zároveň zjistili, co kde je na jídelním lístku, musí se pěkně proběhnout. Ideální běžecká dráha pro veverku je parapet. Nejlépe plechový a asi tak 15 – 20 cm široký.

veverka

Stačí párkrát přeběhnout po takovém parapetu sem a tam a žrouti žijící uvnitř se pomalu probouzejí. Když posnídají sami, většinou jdou dát ptáčkům do krmítka, takže v zimě je veverce hej.

veverka

Když jsou Vánoce, jsou žrouti naměkko a do krmítka přidají i vořechy, které jsou přímo pro mě. No nemá se tu veverka lépe, než v lese?

veverka3

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

5 komentářů k “I veverky se stěhují do měst”

 1. LuFa napsal:

  Tak to je nádherné, fotky skvělé. Doma budeme muset nasypat do krmítka a pak hlídat ;-).

 2. Lenka napsal:

  Fotky fakt super! Já jsem z Moravskýho Předměstí zvyklá, že se nám večer mezi baráky procházejí ježci a zajíci, ale když jsme s kamarádama z jiných měst potkali na trávníků u Fakultní nemocnice bažanta, dost se divili:)

 3. ohněta napsal:

  Nádherné fotky, u nás jsou veverky ve městě už několikaletou samozřejmostí, stejně jako kačeny procházející se po chodníku, nebo nutrie říční, které se nechávají krmit z ruky.

 4. Forrest napsal:

  Bacha, na takový historky teda nenaletím. Pojď ukážu ti veverku… Známe! Mimochodem, myslel jsem, že vořechy žerou jen tmavočeši.

 5. OH napsal:

  jsem slyšel v radiu a to je fakt, že z beneluxu a anglie už ptáci nelítaj do afriky zimovat do teplíčka, páč to nějak překlepou u krmítek s všestraně obohaceným zobáním plným vitamínů, že jim ani kosa neni, že se prostě na ty svý bio hodiny vykašlaly

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.