Co vlastně spáchal senátor Vladimír Dryml?

Dle ohlasů zde na blogu je senátor Vladimír Dryml zavrženi hodná osobnost. Olej do ohně v tomto směru přilila i současná mediálně štvavá kampaň, v které byl senátor nařčen ze snahy kompromitovat svou stranickou kolegyni. Nebýt Kláry a vašich ohlasů, tuto kampaň bych přešel a o lidech „házejících kamení“ si myslel své. Nicméně nestalo se tak, Klára kauzu senátora Vladimíra Drymla vytáhla i na tyto stránky a tak se ptám, co vlastně tak hrozného pan senátor spáchal?

Osobně toho moc špatného nevidím. Odpoutejte se od síly tučných bulvárních titulků a pečlivě si přečtěte získaný přepis ze schůzky pana Drymla a nastrčeného agenta (http://zpravy.idnes.cz/ja-rozhodne-nejsem-svatousek-priznal-dryml-domnelemu-detektivovi-1di-/domaci.asp?c=A081231_121655_domaci_ban).

Co se tedy vlastně stalo? Vše odstartovala schůzka Vladimíra Drymla s falešným soukromým detektivem, o kterém se pan Dryml domníval, že se jedná o detektiva pravého. Detektiv byl ve skutečnosti novinář, který o schůzku pana Drymla požádal, a když mu bylo vyhověno, vše po zvukové stránce zdokumentoval.

Ještě že tak. Před tím než začnu rozebírat některé části schůzky, je potřeba si uvědomit, že v tomto případě nebyl pan Dryml tím, kdo služby detektiva sháněl, pouze mu byla nabídnuta schůzka, s kterou souhlasil.

Nyní k rozhovoru. Hned na samém úvodu schůzky pan Dryml vysvětluje o co mu jde.

Protože já jsem přišel na některé věci, které jsou na kraji (Královéhradeckém – pozn. red.) velmi zvláštní.

Má podezření na některé nekalé věci a rád by se o nich dozvěděl více. Ostatně jako každý. Mě jako občana zajímá také mnoho věci. Nyní například firma Atol.

Dále pak senátor upřesňuje co ví a co chce:

Jedním z cílů, co já chci od kraje, je zóna Solnice. Já mám informace od některých lidí z Prahy, že prostě všechno nebylo v pořádku. Ne jak tam ty peníze šly, ale jak se rozdělovaly.

Pokud je něco v nepořádku, je dobré, když se o to někdo zajímá. Mít pak obavu z toho, že pokud hned svá podezření vyklopí veřejně, bude mít problémy je také pochopitelné:

Oni vědí, že se zajímám o tyhle věci, oni vědí, že chci, aby to tam bylo trošku nastolené nějak. Samozřejmě že když z toho má někdo profit, tak se mu to asi nelíbí. Ale mně to je jedno. Já se pak nechci za každou cenu nechat vláčet novinami nebo, nedej bože, být součástí nějakého vyšetřování. Takže to je asi tak všechno.

Dále pak s detektivem jedná opět na přímo a sděluje své konkrétní podezření:

Já vím jednu věc, já vím třeba na paní Orgoníkovou, že byla vyšetřována protikorupční službou, protože se tam nějakým způsobem jednalo o to, že na vedoucí představitele ČSSD podala nějaké trestní oznámení. … Tehdy zasáhl Gross, aby se nějaké věci potlačily, nebo já nevím, jak to bylo, nebo nebylo.

Zde jako občan vím, že cokoliv v politice rozkrýt je velmi těžké. Mnoho špinavých věcí bylo v minulosti v politice zameteno pod stůl. Bohužel. I zde tedy pana senátora chápu.

Nyní opět pan senátor pokračuje s konkrétním podezřením:

Paní Orgoníková s paní Horníkovou a některými zájmovými skupinami dělaly nějaké kšefty. Je to tak.

A dále říká věc, která mi je jako občanovi velmi sympatická:

Já nejsem svatoušek, to v žádném případě, ale jsou věci – veřejné peníze, když už si z toho někdo něco bere, tak tam musí zůstat ta většina pro ty lidi, pro ty občany. To jsou ideály, ale tak to je. Já neříkám, že naše zákony jsou ideální, že za každých okolností mají být dodržovány, ale mělo by to všechno směřovat k tomu, aby to bylo v zájmu toho státu.

Podivných machinací a podezření, že peníze šli všude jinde, jen ne k občanovi, jsme tu měli v minulosti spoustu. Bohužel díky špatně nastaveným zákonům bylo většinou vše v pořádku. A to, že peníze někde zmizely, se dál neřešilo. Zde tedy skutečně rád slyším, že je důležité, aby peníze šli k nám občanům.

Poté pan senátor upřesňuje, co by rád získal:

A já bych jenom potřeboval vědět číslo toho spisu, jestli mi rozumíte. Nic víc.

Pokud je jen něco málo pravdy na podezřeních výše a nějaký spis, který by mohl rozkrýt pravdu o tomto existuje, chápu snahu dozvědět se víc.

Za další velmi důležitou věc rozhovoru považuji lidové „co za to?“. Pan senátor reaguje následovně:

Já vám to nemůžu zaplatit, já vám můžu říct, že to je pro dobrou věc. Jestli to chcete, nebo nechcete, to je váš problém. Samozřejmě že se nikdo nedozví. Ale jsou lidé, kteří si myslí, že to tak nebylo, že by ona nikdy nic takového neudělala. Já nechci spis. Já chci číslo spisu a její podání. Jestli to jde. Jestli to nejde, tak mi řekněte, že to nejde. Hotovo.

Žádné uplácení nic. Co jsem občas sledoval aféry jiných lidí, peníze se tam nabízely.

Dále pak následuje zájem o to, co pan detektiv, bývalý policista dělá a nabídka spolupráce jako poradce ve věci toliko stále diskutovaného služebního zákona. Toto může být vykládáno dvoustranně. Každopádně zas mi je sympatická věta:

… druhou stranu by mě zajímalo, jak se na to dívají lidé, kteří opustili sbor. Ten kontakt s lidmi zdola, to chybí.

Ano, i toto je pravda. Kontakt s „lidmi ze zdola“ je potřebný.

Když se nad výše uvedeným zamyslím, jasně vidím, že jde o něco úplně jiného, než tomu bylo v případě poslance Moravy.

Na odstoupení pana Drymla ze svých funkcí bych to zatím také neviděl. Velmi úsměvné mi také přišli požadavky na odstoupení od některých politiků, kteří již měli odstoupit dávno a které jsem viděl včera v TV zprávách.

Paroubkovo vyjádření k celé kauze mi také přijde mimo (Paroubek: Pro Drymla nemám omluvu).

Tolik můj názor na celou kauzu. Co špatného podle vás pan senátor spáchal?

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

21 komentářů k “Co vlastně spáchal senátor Vladimír Dryml?”

 1. Klára napsal:

  J8? Já zavedla novoroční změnu na blogu, nebudem jen hádat místa v ČR, ale i osoby (chtěla jsem napsat osobnosti, ale díky první hádance to už nejde:-))
  Jakej senátor? Jaká mediální kauza?

 2. Vlastimil Ott napsal:

  Cituji iDNES:

  Příběh začal na přelomu října a listopadu. Tehdy MF DNES získala od detektivní agentury informaci, že se na ni obrátil senátor Dryml. Stál o kompromitující materiály na svou soupeřku v ČSSD, poslankyni Hanu Orgoníkovou, a na Helmuta Dohnálka, předsedu SNK ED.

  To je první věc. Druhá je, že veřejný činitel by neměl jednat pomocí intrik – pokud chtěl spis získat a má na to zákonné právo, měl o něj požádat. Předpokládám, že právo nahlédnout neměl. Takto prostě profesionální politik jednat nemá. Bohužel mě něco nutí dodat – „měl smůlu a nechal se chytit“….

 3. Lenka napsal:

  Co udělal podle mě? Když jsem byla ve svý první práci, měl nám pan Dryml odevzdat výkazy za nemocnici, byla to ze zákona jeho povinnost. A on místo toho, aby nám vyplnil data, radši nám napsal sáhodlouhý liebesbrief, že si s našima výkazama může vytřít prdel.

 4. LuFa napsal:

  Vlastimil Ott:

  Příspěvek jsem psal včera večer, íčko, které cituješ se objevilo až dnes. Co mi v něm schází je více konkrétnosti. Například, co přesně jsou kompromitující materiály. Jestli prošetření některé z nedořešených kauz (a že jich je) tak mě to skutečně moc nevadí.

  Proč to pan senátor dělal v tajnosti, také v zveřejněném rozhovoru vysvětlil.

  Na tom, že veřejný činitel by neměl jednat pomocí intrik se shodneme. Jenže, když se racionálně podívám na dnešní stav naši politiky, kdo je ten pan čestný? Ten vzor, že to jde jinak?

  No, uvidíme, kam se kauza ještě posune a co z ní ještě vypadne. Mohla by se třeba prošetřit Drymlova podezření.

 5. LuFa napsal:

  Tak ještě doporučuji k přečtení: Skandální lži: Dryml opravdu není Morava.

 6. LuFa napsal:

  Lenka: Prostě není to svatoušek, jak sám v nechtěném rozhovoru přiznal. Nicméně, neodevzdané výkazy za nemocnici se nyní neřeší. Navíc, ono se stačí na přiznávání, nepřiznávání povinných věcí podívat do minulosti: http://zpravy.idnes.cz/politici-vysvetlovali-nepriznane-prijmy-fg5-/domaci.asp?c=A040122_182559_domaci_lkr

 7. Klára napsal:

  Já bych ho poslala na převýchovu k panu Špačkovi, financování je promyšleno, bude se mu to strhávat rovnou ze mzdy. Jen aby z toho pana Špačka nekleplo, to by byla škoda:-(

 8. LuFa napsal:

  Klára: Ano tento výrok je skutečně alarmující. Stále doufám, že se mi jednou dostane odpověď, kam mizí některé peníze vybrané z daní.

  No a nelíbí se mi ani toto:

  Stát dotuje golfovou školu, kam je vstup jen pro bohaté

  Nova: Návrh na odmazání trestných bodů zvýhodňuje jednu firmu

  a dalo by se pokračovat.

 9. Petr napsal:

  Soudruhu Faltynku,

  pokud mel soudruh Dryml nejake informace o pocybeni soudruzky Orgonikove, mel dat podnet na policii, aby je vysetrily a verejne zverejnily a ne soukrome agenture (detektivovi), kdy by pak ty citlive informace mel jen on sam a mohl je pak pouzit k dalsim aktivitam (vydirani apod.). Pokud uzname jeho chovani jako normalni, staneme se sovetskou nebo jeste lepe bananovou republikou.

 10. LuFa napsal:

  Roztomilý Petře,

  o významu a použití titulu soudruh se můžeš něco málo dozvědět třeba zde: Soudruh – wikipedia.

  Kdo koho oslovoval a v jaké věci jako první necháme dnům budoucím, které nám možná něco v tomto objasní.

  V případě převlečeného novináře vydávajícího se za detektiva to byl právě novinář, který o schůzku požádal.

  Máme-li se na závěr tohoto komentáře bavit o normách slušného chování u našich politiku co říkáš na toto: „Už spíš, mrcho?“ aneb skrytý život českých politiků .

 11. Forrest napsal:

  Myslím, že kolega to vystihl přesně. On potřeboval citlivé informace k soukromému, nikoliv veřejnému použití. Čiliže prostě chtěl svou soudružku (správné použití že?) zřejmě prachsprostě vydírat.

 12. Demerzel napsal:

  uff, FaLuSi, ty se mi snad jen zdáš!

  „Nyní opět pan senátor pokračuje s konkrétním podezřením:

  ‚Paní Orgoníková s paní Horníkovou a některými zájmovými skupinami dělaly nějaké kšefty. Je to tak.'“

  tak to je konkrétnost na férovku!

  jinak doufám, že se s ní ta komunistická rathovská držka zastřelí! :-°( http://zpravy.idnes.cz/dryml-odmitl-odstoupit-a-zacal-nosit-pistoli-fap-/domaci.asp?c=A090102_160911_domaci_pei

 13. Filip napsal:

  Tedy zatím jsem se k tomu veřejně nevyjadřoval, ale co jsi tady Lukáši napsal, to už vážně musím :-/
  Především tvůj komentář situace cituji
  „A dále říká věc, která mi je jako občanovi velmi sympatická:
  Já nejsem svatoušek, to v žádném případě, ale jsou věci – veřejné peníze, když už si z toho někdo něco bere, tak tam musí zůstat ta většina pro ty lidi, pro ty občany….“ konec citace.
  Následně na to souhlasíš s Klárou ve vvýroku cituji „Výrok “Když už si bere, většinu má nechat lidem“ je alarmující“ konec citace

  Tak buďto jsi Ty (nebo já, to se ukáže) nepochopil, že Klára měla na mysli alarmující výrok s. Drymla, čili že je otřesné, jak to vůbec může vypustit z úst a nikoli to, že s. Orgoníková sice krade, ale krade tak moc, že nenechá ani pro ty nebohé občany, což už je alarmující.
  Podle mě, a tím nechci napodobovat nejčastější uvozující výrok s. Drymla o faktech a skutečnosti, je alarmující už ten fakt, že s. Dryml připouští možnost byť i jen částečného okrádání občanů za normální!

  Mně osobně stačilo opakované chování s. Drymla v televizi a následně po jeho zvolení i chování v případu odprodeje jím předlužené nemocnice ve Vrchlabí Královéhadeckému kraji. Nemocnice jím léta kontrolované jednak z pozice náměstka ministra zdravotnictví z dob působení socdem vlády a Dr.Ratha jako ministra a hlavně pak z pozice ředitele nemocnice, kterou předlužil, způsobil dočasnou nefunkčnost vyhlášeného porodního oddělení (viz články na netu) a nyní ji za přehnanou sumu hodlá vnutit kraji z pozice vicehejtmana. Co se za tím skrývá si každý domyslí sám – nebo si přečte komentáře na netu, je jich tam víc než dost.

  Jakožto občan tohoto kraje opravdu nemám zájem vyhodit 150 milionů Kč (původně až 250 mil) na dluhy způsobené s. Drymlem v nemocnici Vrchlabí.

  Mrzí mě, že vznikají na lidi jako s. Dryml takovéto oslavné články, aniž by se předem zjistila další fakta, fakta o chování a činnosti oné osoby. Pak by možná ubylo protažených obličejů po volbách u mých socdem orientovaných kamarádů a nálada lidí v ČR by nebyla níže než současné venkovní teploty. Ale na to jsem asi příliš velkým idealistou.

  Pro vysvětlenou, co mnou uváděné spojení s. Dryml zde znamená – jste li příznivcem oné osoby, dosaďte si za „s“ senátor, jste-li odpůrce, dejte tam soudruh. Já mám o této osobě jasno už dávno. viz jeho životopis http://www.financnici.cz/vladimir-dryml

 14. LuFa napsal:

  hurri: a byl snad někdy? Jinak rozhovor je v pohodě.

 15. Forrest napsal:

  Dvakrát moc se mi nelíbí, že lidi nemaj kouska cti v těle. Jak ti politici, tak ale i novináři a vůbec všichni občané. Ten komunismus tu zanechal opravdu úplný marasmus. Drymla si teď novináři doslova upečou. Dobře mu tak, ta úlisnost z něho přímo kape. Včera byl na radiožurnálu rozhovor s ním a s Urbanem. Ten člověk vůbec nechápe, ale vůbec :-( Docela mile mě překvapil ten Urban, ač jsem odpůrce ČSSD, hezky ho hodili přes palubu dokud je čas. Kupodivu musím říct, že ČSSD je v tomhle dál než ostatní strany (však seděli hrobníkovi na lopatě s Grossem) už se zřejmě poučili. Nu což, čeká nás ještě dlouhá cesta. Občan se bude muset naučit myslet… a to bolí.

 16. hurri napsal:

  Lufa: Obhajuješ ho, jako, když to Tvůj kámoš je.

 17. Šimbun napsal:

  Myslím, že podobná kreatura typu Vladimíra Drymla, tady nebyla od dob Lavrentije Beriji. Při pomyšlení, že bych se měl nechat operovat od tohoto dobytka, mi připravuje děsivé sny.

 18. Milan napsal:

  Já jsem jen tak kouknul, přečetl a zas půjdu.
  Do socdemu dělám , už nějakou chvilku a znám tam ty poměry.
  S autorem tohoto článku plně souhlasím a abych pravdu řekl ( i když to bude vypadat že jsem Drymlovým velkým zastáncem ) tak vše je jen politický a mediální útok na pana Senátora vyvolaný MFD a železnou lady Orgoníkovou.
  A ještě jedna poznámka – lídr ODS v KHK obdržel 3000 hlasů, lídr ČSSD v Hradeckém kraji při volbách dostal 2000 hlasů.
  A pan Dryml získal přes 10 000 přednostních hlasů až z devátého místa kandidátky – já si myslím že to mluví za vše, když 10 000 voličů si dalo práci najít si na kandidátce č.9 – MUDr. Vladimíra Drymla !

 19. hurri napsal:

  Přítel v TV:
  Otázky Václava Moravce
  Je to blázen.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.