Protest proti zdražování elektřiny – 21. prosince 2008 v 18:00 hodin

Už je to tu zase. Včera jsem ve schránce zaznamenal mail, o kterém jsem se zprvu domníval, že jde o Hoax (podvodný email). V .pdf příloze stála výzva (cituji níže), k protestu proti zdražování elektřiny, který se uskuteční vypnutím spotřebičů ve vaši domácnosti na půl hodiny.

Dnes ráno jsem na Britských listech zaznamenal výzvu k protestu znovu: Protest proti zdražování elektřiny. To mě nahlodalo a řeklo, že asi o Hoax nepůjde. Zapátral jsem tedy po internetu a zjistil, že podobná akce již jednou u nás proběhla. Stalo se tak 1. února 2008. Jak akce dopadla bohužel nevím.

O současném svolaném protestu nyní přemýšlím. Přidat se, nepřidat? Ještě uvidím.

Jaký vy máte na tuto akci názor. Má smysl? Účastnili jste se této akce 1. února 2008?

Dejme najevo nespokojenost!!

Lidé, nenechávejme s sebou neustále vláčet! Nepřidávejme bez řečí ze svých kapes peníze na nestydaté platy několika manažérů, kteří se na tak vysoké výdělky nikterak nenadřou. Mají jen více štěstí, než my, protože sedí v čele obrovského monopolu, který si s námi, prostými občany, dělá naprosto, co chce.

Mluvím o ČEZ a nyní už i o jeho „konkurentovi“ E.ON. Je nehorázné s jakou arogancí, hraničící až s drzostí a výsměchem, si z nás tyto společnosti dělají blázny a dojné krávy. Ze sdělovacích prostředků na nás každou chvíli křičí titulky o tom, jak je třeba šetřit energiemi, jak naše planeta trpí lidskou činností a jak si lidstvo podřezává větev na které sedí. Citelně to poznáváme na klimatických změnách a ti, kteří nejsou úplnými zabedněnci, jistě chápou, že je skutečně nutné něco začít dělat, aby naše děti mohly vůbec žít. Zateplujeme domy, měníme okna, kupujeme úspornější spotřebiče, zkrátka snažíme se energiemi šetřit, jak se dá. Jak je už ale u nás zvykem, dobrá vůle se dá zneužít – podlým a sobeckým způsobem, stylem, že dobrý skutek má být po zásluze potrestán. Za to že šetříme, budeme mít elektřinu ještě dražší. Páni manažeři si totiž zvykli na nějaký standard, který se rok od roku zvyšuje. Nehodlají se svého rostoucího blahobytu vzdát jen proto, že lidé nejsou úplní magoři a šetří proudem. Potřebují další a další milionové platy a stamilionové odměny a nikdy nebudou mít dost. Pojďme, dejme jim vědět, že nejsme ovce, které jen zabečí, skloní hlavu a dál dělají, jak páni kážou. Dejme jim najevo, že máme rozum a vůli.

V poslední adventní neděli, 21. prosince, si v 18:00 hodin rozsviťme všechny čtyři svíčky na adventních věncích a zhasněme a vypněme na 30 minut všechna světla a elektrické spotřebiče ve svých domovech.

Nechme běžet jen to skutečně nejnutnější zařízení. Poseďme s rodinou při svíčkách. Tato chvíle může být velice krásná s těmi, které máme rádi, ale velice nepříjemná těm, kteří na elektrickém proudu vydělávají. Vyjádřeme tím svůj protest a dejme výstrahu. Ukažme, že pro nás nebude těžké si tyto milé chvíle zopakovat, třeba i každou další neděli.

Zhasněme světla, aby se několika lidem rozsvítilo v hlavách!!! Prosím, rozešlete tento text všem svým známým, aby se naše řady co nejvíce rozšířily. Udělejte to co nejrychleji, nejlépe hned.

Poznačte si datum 21.12 a hodinu 18:00 v kalendáři nebo se nechte upozornit svým mobilem, aby nikdo z nás na tuto důležitou chvíli nezapomněl.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

14 komentářů k “Protest proti zdražování elektřiny – 21. prosince 2008 v 18:00 hodin”

 1. Mě se cena elektřiny sice nelíbí, ale viděl jsem absolutní čísla a ty odměny mi v ten moment nepříšly přestřelené. Pokud si pamatuji dobře, tak tam bylo:

  450 mld. obrat
  z toho cca 40 mld. zisk

  Teprve ze zisku jde cca 1 mld. na odměny pro management. No a je potřeba se připravit na stavbu dalších jaderných elektráren, pokud nechceme být relativně rychle závislí na dovozu elektřiny.

 2. Ak marketing napsal:

  A co na protest proti zdražování České pošty se nic nechystá ?

  Čím horší tím dražší nový slogan České pošty a ČEZu

 3. Mikesh napsal:

  Myslím, že celá tato petice je zbytečná a navíc mi přijde, že nekritizuje zdražování cen eletřiny, ale vysoké platy a odměny managamentu ČEZu :-) , což je směšné a spíše závistivé než konstruktivní.

  Jinak to, že na půl hodinu (z celého roku) všichni vypnout spotřebiče, mi přijde stejně zbytečné, jako píchat slona špendlíkem – Myslíte, že to ucítí? :-)))

 4. Martin napsal:

  Posezení s rodinou u svíček může být skutečně velmi příjemné i užitečné pro mezilidské vztahy.

  Jako protest proti zdražování elektřiny to je IMHO k ničemu…

  Jakkoliv se zdražováním elektřiny nesouhlasím, mi celá akce přijde jako volovina. Máme tu monopol na komoditu na které jsme všichni závislí… Souhlasím s tím co napsal Mikesh.

 5. Forrest napsal:

  Já se vrátím Dagu Badmane a se mnou přijde… Jsem zpět. Elektřina je zbytečně laciná, mělo by se zdražovat častěji. 21.12. v 18:00 zozsvítím 4 500W halogeny a zapnu dvě 4kW topné spirály, již od 5 bude mít kapr kremaci a na plotně rozjedeme všechny plotýnky. Uvažuji co pověsit na motorovou zásuvku v garáži, ale nic lepšího, než 5kW přímotop zatím nemám. I tak bych se s přímotopnou podlahovkou, rozmrazováním okapů a vyhříváním příjezdové cesty mohl vyšplhat na krásných 35kW. To myslím pokryje 350 zmatených (částečně zelených) lidí kteří vypnou své čtyři zářivky po 25W.

 6. Stava napsal:

  CEZ je super spolecnost, ale jeste pitomejsi vymluvy predvadi CD. Platy managementu jsou doslova zlodejinou. Do meho trojlistku jeste patri Ceska Posta, ale spise pro svoji neschopnost a nekonecnou stupiditou svych zamestnancu.

 7. Marek Stopka napsal:

  Nejlepší protest proti chování ČEZu je zakoupení jeho akcií :-) Když si chcete na někoho stěžovat kvůli zdražování ceny energií, stěžujte si na naše sousedy, kteří energii kupují od nás, protože si ji neumí vyrobit, dále taky na zelené a další pakáž, která brání ve výstavbě nové jaderné elektrárny, kterou za pár let budeme potřebovat a když se divám na to jak dlouho nám tady trvá postavit něco co je v zahraničí (USA) za pár jednotek let, tak si myslím, že můžeme být rádi, že jsme rádi, neboť bude hůř.. Co až tu energii budeme muset kupovat stejně jako naši sousedi? To teprve budou ceny.. :-)

  ČEZ se jen chová tržně a snaží se prodávat ceny energií na vnitrostátním trhu za stejné ceny za které je prodává na tom mezinárodním. Další problém je ten, že jsme si vytvořili jednu obří energetickou společností místo toho, abychom jich měli hodně víceméně stejně velikých, to samozřejmě podporuje šroubování cen, protože tady pro ČEZ není konkurence. A snad si nemyslíte, že nějaký úplatný ouřada může regulovat cenu energií… To může jen spotřebitel a trh.

 8. Marek Stopka napsal:

  BTW i kdyby spotřebu energie snížil na tu nulu každý občan této republiky, tak se to na tržbách ČEZu neprojeví víc, než je statistická odchylka… :-)

 9. Vašek napsal:

  Souhlasím s Markem a navíc: kdyby se spotřeba opravdu snížila na nulu (tzn. museli by se odpojit i velkoodběratelé jako jsou velké závody a firmy, což se nestane :-) ) tak by mohli vzniknout velké škody na zařízeních: A to jak v elektrárnách tak i v rozvodech.

 10. Philip napsal:

  Jeden spotřebitel neznamená nic. Mnoho spotřebitelů znamená mnoho. S jedním spotřebitelem se ČEZ nebude bavit. Možná jde o to upozornit lidi, že nejsou bezmocní, že mají možnost jednotně vyjádřit svůj tržní hlas. Určitě nikdo nechce poškodit ČEZ, ale jako myšlenka spotřebitelsky dát najevo, nespokojenost s dominancí dodavatele diktujícího podmínky, je to zajímavé.

  http://electionsmeter.com/poll.php?poll=regulace-energetickych-monopolu

 11. Hasa napsal:

  Nejsem fanda hromadných akcí, ale občas cítím, že je nutné vyjádřit názor. Je pochopitelné, že mnozí nebudou souhlasit a to je důležité – proto se diskutuje.
  Cítím, že zahájit nějakou akci vymezováním se vůči někomu a házením špíny není ten nejlepší způsob. Proč však nevyužít toho pozitivního, co taková akce nabízí (k tomu je nutné si pozorně přečíst celou „výzvu) a využít ji k vyjádření – ne většinového, ale vlastního názoru.
  Zapomeňme (na chvíli) na způsob privatizace v naší republice, na platy zaměstnanců ČEZu a na další (dle mého názoru) nepodstatné věci. Zkusme si odpovědět na otázku, zda opravdu spotřeba (čehokoliv) naší společnosti je smysluplná? Zkusme si odpovědět, zda rychlost našeho způsobu života již nedosáhla meze, kdy přestáváme skutečně reálně žít.
  Pokud by oněch 30 minut 21. prosince v 18:00 nám dalo chvilku se nad podobnými otázkami zamyslet – pak jenom dobře…!

 12. ERT napsal:

  hlavně by to chtělo vyměnit tepelné elektrárny za jaderné či alternativní,potom se velké části obyvatel bude lépe dýchat a skončí odsunuté znečištění způsobené eletrickou energií.

 13. Vect napsal:

  Jenom pro informaci ke smyslu či nesmyslu. Ceny el.en. určuje regulační úřad na základě doložených nákladů (budu li jezdit do práce taxíkem, budu mít vyšší náklady jak autobusem), a všimli jste si těch „sup“dodavatelů, co krouží kolem energetických firem? Proč to dělat sám, když z toho tak náramně teče a zodpovědnost je jinde. Navíc každej pohyb peněz provází daně, a sem tam i něco ukápne. Geograficky jsme vhodní na přenos z východu (výroba) na jih a západ (spotřeba), takže ty zisky se pravděpodobně proinvestují jinde jak u nás. Komu to prospívá, kdo to platí,a co se pro to dá, nebo nedá udělat, je asi otázka pro každýho.

 14. Pavla napsal:

  Nemohu uvěřit co to čtu. Jestliže má někdo plat 78 kč/sekundu, tak asi něco není v pořádku, zvláště když je to napůl státní zaměstnanec. Takový monopol jako e-on si může dělat co chce. A pokud si někdo myslí, že zisk společnosti jde do investic a nových technogií, tak spadl z Marsu. Snad každý alespoň trochu přemýšlivý člověk ví, že e-on dotuje ODS aby jim schválila další zvyšování cen. A s něčím zeleným tento protest neměl nic společného. A jestliže jsou tu lidi, kteří protest sabotovali, či vetovali, tak je to k pláči, a přála bych vám trojnásobnou rychlost elektroměru. Pak si to třeba uvědomíte.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.