Vodní turistiská cesta – Baťův kanál

Když jsem psala o plavbách po Londýně, neměla jsem tušení, že i u nás je běžné, pujčit si na den i týden loď a plavit se po Moravě.

Do letošního roku byl Baťův kanál jediná vodní turistická cesta u nás, jenže Praze se zastesklo a Vltava je již taktéž vodní turistickou cestou.
Moravská vodní turistická cesta se skládá jak z kanálů, tak říčních úseků. Do budoucna se plánuje tak dokonalé propojení, že se bude moci doplout do Paříže (prý v roce 2013). Nejprve se připojí Kroměříž, Lednice, Valtice a poslední asi ta Paříž:-)

Výpůjčné stojí cca 6500 Kč na tři dny a cca 12 000 Kč na týden. Záleží na velikosti a kvalitě lodi, to máte jako s autama. Pokud si loď půjčíte, první půlhodinku Vás zaškolí a můžete vyrazit. Více info na www.batuvkanal.net

Historie Baťova kanálu
Kanál se začal budovat v roce 1938, původní záměr bylo vytvořit závlahové zařízení. Baťa se o tom dozvěděl a napadlo ho, že by mohl kanál využít pro dopravu svého zboží, nejprve lignitu, štěrku a poté bot. Celá projekt spolufinancovalo ministerstvo zahraničí, stát a Baťa. Vodní cesta vždy patřila a patří státu, pan Baťa měl jen prioritní právo k využívání.

Naložené lodě tahali koně, ano je to tak, koně chodili podél kanálu a měli zapřaženou loď, proto jsou taky dodnes v okolí Strážnice zvláštní mosty, aby tam ti koně mohli projít.

Výška hladin se vyrovnává přes plavební komory, narozdíl od jiných věcí, tady jsme od Londýna napřed. Komory jsou plně automatizované. Zde ten pokrok asi nebyl na místě, protože jsou hodně poruchové. V Londýně cestující otevírají a zavírají komory pěkně ručně.
I dnes můžeme vidět u plavebních komor domky. Jedním s tehdejších povolání byla péče o komory. U domků byly i stáje, pro koně.

Fotky jsou z plavby kolem Strážnice a okolí, některé lodě jsou již na příští sezonu zamluveny, vodní turistika se zde velmi ujala. Konají se zde i svatby, na mezinárodních vodách totiž může oddávat kapitán.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

5 komentářů k “Vodní turistiská cesta – Baťův kanál”

 1. LuFa napsal:

  Týýý jo, tak to je paráda. Vůbec jsem netušil, že toto je možno. Nabídka mě láká, bohužel asi nikdy nezažiju.

 2. hurri napsal:

  Lufa: Kliiid, stačí naočkovat manželku a za 14 dní jedeš.

  Máš brusle na led? :)

 3. LuFa napsal:

  Hurri: Lední brusle mám, pojedeme spolu ;-).

 4. Kobliha napsal:

  Kamarádka letos takhle jela – půjčili si na týden hausbót a jeli ze Slovenska až někam do Otrokovic a zpátky (možná má někde na blogu deník)

 5. APAČ napsal:

  Čoveče holka, je to inspiritativní. Děkan za članek.Tož kdo pojede se mnou na CANAL LA BATA?

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.