Trento – Trident – městečko v horském údolí

Do Trenta můžete zamířit v rámci návštěvy italských Dolomit. Městečko tedy leží v údolí řeky Adige a je obklopeno horami snad ze všech stran.
Velikostí a počtem obyvatel srovnatelné s Hradcem. Jen ten pohled na hory se nám v Hradci naskytne velmi zřídka. Trento je taktéž univerzitní město a centrum vědy.

Město bylo až do roku 1918 součástí Rakouska-Uherska. Po první světové válce bylo Trento i německy mluvící Bolzáno připojeno k Itálii. (To je i prapůvod školního chytáku, že náš Karel Havlíček Borovský pobýval v Brixenu v Rakousku Uhersku, který je na území dnešní Itálie.

Oblast nebyla šetřena ani za druhé světové války, kdy bylo město nejednou pod bombovým útokem, Bitva o Brenner. Části města byly spojenci zasaženy, stejně jako mosty přes řeku Adige.

Z hodin dějepisu si možná pamatujete cosi jako „Tridentský koncil“.

Tridentský koncil je 19. ekumenickým koncilem uznaným katolickou církví. Svolal jej papež Pavel III. roku 1545 a zasedal v italském Trentu (lat. Tridentum). Účastnilo se jej asi 255 biskupů, kteří řešili otázku protestantství a katolické reformace

Piazza Duomo

V Itálii již skončila turistická sezona, avšak i tak je na náměstí možno vychutnat pravé italské kapučína, do kterého vám bude pražit horské slunce. Turistů je méně, slunce stejně:-)

Piazza Duomo, katedrála

Zimní sezona začína 1. prosince, kdy se hory budou tvářit úplně jinak.

Příznivý kurz Eura nám nebrání mnohým nákupům, jen pozor, od 12ti do 16ti má většina restaurací a obchodů zavřeno, at je teplo nebo zima, v Itálii drží siestu. Jako Čech ale těžko převrátíte svůj životní rytmus, hlad určitě dostanete právě v době siesty, kdy se ale nikde nedobouříte.

Dante Alighieri

Lanovkou se dá vyjet nad město, pak budete mít Trento jak na dlani. Cena je jako za jízdenku hromadné dopravy, na cca 70 minut, za 0.90 EUR.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Jeden komentář k “Trento – Trident – městečko v horském údolí”

  1. LuFa napsal:

    Si tedy Klárko cestovatelsky užíváš. Fotečky hezké.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.