Gory Stolowe – pohled na Krkonoše z druhé strany

Nejdříve jsem si myslela, že se jedná pouze o „druhou stranu“ hřebenu teplickoadršpašských stěn a Broumovských stěn, jenže Gory Stolove jsou o něco vyšší. O to krásnější jsou pak ty výhledy.

Od ledna jsme v Schengenu, takže z HK dojedete autem do Kudowy bez zastavení, nebo do Pstrazne tak hodinu a něco, busem to jde taky, s přestupem v Náchodě.
Druhá varianta je využít přechod pro pěší, například v Machově.

Naše putování bylo dvoudenní, sešli jsme se nedaleko Pstrazne, Bukovina Klodska, u sanatoria Orlik. Tam jsme nechali zaparkováno a vyrazili do Bledných skal. I zde je možno nechat auto, tam se ale za parkoviště platí, takže asi není na místě, nechat ho tam až do druhého dne. I vstup do skal se platí (Stejně jako v Prachově či Ádru). Vstup je cca 5 zlotych. Je to pěkné bludiště, s výhledy. Co je jiné od našich skalních měst, trasa je vedena samými myšími uličkami, štěrbinami, často se prochází ve dřepu, s batohy či velkými bříšky nebo zadečky to může být problém.

Pak jsme pokračovali směrem na Pasterku (název vesnice – česky pastýřka). Velice pěkná vesnička, zapomenutý kraj, ticho, klid. Ubytování je možno i zde, ve „schronisku“. Schroniska jsou klasické turistické ubytovny, tedy místo na přespání za malý peníz (cca 25 zlotych na noc). Spí se ve větších místnostech, počet lidí je takový, kolik jich přijde, tolik jich přijde. I noclech ale doporučuju objednat, nevím jak to funguje mimo sezonu.

Z Pasterky jsme již viděli cíl našeho přespání, Szczeliniec Wielki(velká štěrbina). Skalní útvar, dosahující výšky 919m n.m. I zde jsou krásné výhledy. Je možno vidět Krkonoše, v čele s majestátní Sněžkou, dále české vesničky, či městečko Broumov.

I zde se nachází skalní bludiště, kde se platí vstupné – pokud jdete mimo sezonu, nebo brzy ráno, pozdě večer, je to přístupno gratis. Na Szczelinenci se dá taktéž přespat ve Schronisku. Patrně díky výšce, zde mají problémy s vodou, takže nepočítejte se sprchou, záchody se zalévají kbelíky vodou, nabíranou ze sudu. Pokoje jsou docela dost nové.


Okolo schroniska je plno prostoru pro posezení, s výhledem na naši vlast. Krásný je i západ slunce. Avšak i v letních dnech se zde hodně ochlazuje, a fouká vítr.

Druhý den jsme sešli do Karlowa, pro rodiny s dětmi je zde zajímavý Dinopark. Karlow už je hodně turisticky orientované městečko, stánky s jídlem, pitím a různými serepatičkami a reklamami jsou všude.

Z Karlowa jsem zamířili zase do divočiny, kde nebyla ani noha, po protějším hřebenu, po červené zpátky na Bledné skály. Procházka lesem, plného borůvčí s krásnými borůvkami, sem tam zase výhled. Zde jsme již nepotkali nikoho. Je to podobné jako v Čechách, lidé vždy přijedou autem nejblíže co se dá a vyrazí, zase popojedou,…..

U zotavovny Orlík jsme nastoupili do auta a jeli do Náchoda na dobré české jídlo. Pokud Vám dobré české jídlo není vzácné, doporučuji se stavit v lázeňském městečku Kudowa Zdroj, projít se po promenádě, napít se léčivé vody, léčivé dobití sil je jak jinak, za poplatek.

Celou dobu jsme chodili podle mapy a polského turistického značení. Zdá se spolehlivým, jediný rozdíl je značení ne v km ale v hodinách, resp. minutách, které spotřebujeme k dosažení vytouženého cíle.

Trasa prvního dne je na mapě vyznačena oranžově, trasa dne druhého růžově.

Polsko je pro nás turisticky velice příznivé, ceny jsou stejné, nebo nižší než u nás, v pohraničí se leckdy dá platit i korunami a služby jsou na srovnatelné úrovni s našimi službami v turistickém ruchu – takže výborné:-)

Související články:
Kam jít v Polsku na záchod a kam jít pak?

Na pstruhy do Pstrazne – tip na výlet

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

5 komentářů k “Gory Stolowe – pohled na Krkonoše z druhé strany”

 1. hurri napsal:

  Tohle jsem absolvoval z Machova dvakrát a pokaždé za jeden den, nejsou dva dny nějak moc?
  Pokaždé zakončeno u Lidmanů v Machově několika žejdlíky.

 2. Klara napsal:

  Hurri: Zvládnul jsi to za den, protože jsi prostě lepší, navíc my šli ve výpravě s outěžkem v bříšku.
  Záleží na kondici, jsou lidi, co by to šli déle.

 3. hurri napsal:

  Ano, jsem nejlepší!

 4. Lenka napsal:

  Kláry, díky za fotky a vyprávění ze skal!

 5. LuFa napsal:

  Klárka: Pro nás východočechy výborný tip na výlet. Do dinoparku v Karlowě se snad juknem v létě.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.