Hvězdárna a Planetárium v Hradci Králové s dětmi

Ve Hvězdárně jsme s našimi dětmi byli již vícekrát na dětském programu, který začíná v sobotu v 16h (čas je pohyblivý během roku, lze se informovat v Géčku, kulturním měsíčníku HK nebo přímo na webových stránkách hvězdárny), jednou i na Den otevřených dveří, protože zvlášť Davídka záhady vesmíru zajímají, vydali jsme se do Hvězdárny znovu, tentokrát v úterý na předem domluvenou exkurzí s Mateřským centrem Sedmikráskou v rámci prázdninových výletů, které pořádá.

Zájemců (dětí s maminkami) bylo opravdu hodně, takže jsme se rozdělili na dvě skupiny, první skupina šla nejdříve do promítacího sálu, naše druhá skupina nejdřív zamířila do Planetária. Vy, kdo jste v Planetáriu byli mi možná dáte za pravdu, že je to kouzelný pohled na rozsvícenou oblohu hvězd, kochám se pohledem a s úžasem sleduji, že se někdo může v tom množství vyznat.

Pro mě je to podobně neskutečné, jako se někdo vyzná v Rentgenových snímcích lidského těla, pokud mi lékař ukáže, kde a co mám vidět, tak jakž takž, něco vidím, podobně pokud mě odborník upozorní na souhvězdí, začínám vidět určité obrysy. Z hvězdárny si děti zapamatovaly, že Velký vůz není souhvězdí, ale seskupení hvězd ze souhvězdí Velké medvědice. Taky, že označení východ, neznamená světovou stranu, protože východ nade dveřmi je situován na sever. Dětem se líbila i pohádka, která jim má poutavou formou přiblížit souhvězdí.

Naše exkurze pokračovala k obrovskému dalekohledu, kterým, je možno pozorovat jednotlivé planety v noci, a nejdůležitějším varováním bylo, aby se děti nedívaly přes dalekohled na sluníčko, aby nepřišly o zrak. Děti se dozvěděly, že Slunce je bílé, protože by nebylo na bílém papíře vidět, znázorňuje se žlutou barvou.

Dále jsme pokračovali do místnosti, kde probíhá papírová výstava rallye Paříž-Dakar.

Více však děti zaujal model, znázorňující obíhání Země kolem Slunce a zároveň kolem vlastní osy, o tento model, zcela jistě dost drahý, jsem začala mít strach aby zájem dětí ustál.

Velké nadšení zavládlo, když jsme vstoupili do místnosti, kde byla velká hromada kostek, děti využily ke hře a polehávání, maminky ke zkoumání. Na můj dotaz, kdo tak krásné edukační kostky vyrobil, jsem se dozvěděla, že je to zásluhou jednoho pracovníka hvězdárny spolu se studenty Pedagogické fakulty. Na kostkách byly části souhvězdí např. Souhvězdí Lva, jednotlivé hvězdy, byly přišité žluté knoflíky. Zde jsme měli možnost shlédnout veselou pohádku Kráva na Měsíci.

Rozloučili jsme se v promítacím sále, kde se obvykle promítají pohádky např. Krtek a zelená hvězda. Viděli jsme modely planet, a zbyl i čas na dotazy. Dotaz, jestli skutečně můžeme vidět blikání hvězd, jsme se dozvěděli, že ano a tím lze taky rozlišit hvězdu od planety, která nebliká. Na můj dotaz na kolující zprávu, která se šíří emaily, co je pravdy na onom mimořádném přiblížení Marsu k Zemi , jsem se dověděla, že jde o spam, který se dostal i k zaměstnancům Hvězdárny.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

3 komentářů k “Hvězdárna a Planetárium v Hradci Králové s dětmi”

  1. blanka napsal:

    Dik za kazdou zpravu z hvezdarny moc zajimave. blanka

  2. Marek Stopka napsal:

    Záhady vesmíru? To by měl spíš navštívit vědeckou knihovnu a půjčit si něco od nějakého teoretického fyzika jako je Stephen Hawking. :-) Jen to chce asi trošku znalosti matematiky a angličtiny… :-) Nicméně ve hvězdárně se toho moc o „záhadách“ vesmíru nedoví.

  3. Lenka H. napsal:

    Krávu na měsíci dávali na hvězdárně už před dvaceti lety… a jednou jsme ji viděli na vyžádání dokonce i v dospěláckém programu :-))

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.