Koupil jsem si přepěťovou ochranu

Tak jsem si poučen z minulé bouřky, při které mi zřejmě díky přepětí v síti odešla u počítače základní deska, koupil za přibližně tři stovky přepěťovou ochranu.

Zasazena je přímo do těla prodlužovačky, tak by mi snad měla ochránit vše, co v ní mám kolem počítače zapojeno.

Nyní si říkám, že jsem tak měl učinit dříve. Na druhou stranu, bez přepěťové ochrany mi počítač sloužil téměř osm let, což si je myslím také víc než slušné.

Při vybírání přepěťové ochrany mě jinak u dražších ochran překvapila výrobcem nabízená doživotní záruka na případné zničené zboží do nich zapojené a proplacení škody. Hmm, tak to je pěkné, kupuji ochranu s tím, že se mi do ní zapojené přístroje mohou stejně poničit. No, nevím, možná se taková záruka hodit může, i když přesně nevím, jak bych prokazoval, že zničená elektronika byla při zničení skutečně do ochrany zapojena. Nakonec jsem tyto o dvě a více stovek dražší ochrany nekoupil a spolehl se na levnější bez záruky.

Zdali se jedná o investici dobrou, či špatnou ukáže čas. Možná, že ani neukáže, ono jak jsem psal, osm let mi vše bezvadně chodilo bez ni. I tak ale věřím, že mě tato přepěťová ochrana počítač alespoň trochu ochrání. A já mohu při bouřce v klidu spát ;-).

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

16 komentářů k “Koupil jsem si přepěťovou ochranu”

 1. Kobliha napsal:

  Poté, co mi blesk komplet pročistil počítač (nezůstalo vůbec nic a v servisu mi řekli, že něco takového ještě neviděli), používám přepěťovou ochranu pomalu i na rychlovarnou konvici :)

 2. hurri napsal:

  A co UPS?

 3. LuFa napsal:

  Hurri: UPS doma nevyužiju.

  Kobliha: Hmm, no teda blesk čistič :-(.

 4. tlama napsal:

  Moje myčka AEG umřela, není prý při konstrukci počítáno s podpětím a přepětím. Tak mi to opravili a ono po roce ejhle. Celková cena i s opravou 18500.- Mám myčku odstavenou už 4 měs. Koupena byla v roce 2004 tuším. Před novou co ji koupím v pátek, a bude to Whirlpool – Bauknecht už nějakou ochranku dám a doufám, že bude mít jinou konstrukci. Jinak jedu li z domu na vícero dnů, vše jde ze zdi včetně kotle na ohřev vody. Nej prevence. V jednom časáku jsem se dočetl že 80 procentní ochrana by stála v bytě cca 100 tisíc a v rod. domku asi 200! Takže já vytahuju ze zdi a odpojiji anténu. Před dvd, hifi a tv mám pětipsa Hama kvůli pod a přepětí tak jako LuFa. Na bouřku to nestačí!

 5. LuFa napsal:

  Tlama: Naše myčka AEG bohužel umřela i bez zásahu přepěťového impulzu :-(. Možná že výrobky nesoucí nápis AEG nebudou až tak kvalitní, jak se o nich tvrdí. Novou myčku máme Miele, tak uvidíme. Zatím bez ochrany, tak třeba před ní také nějakou dám.

 6. Já mám nějakého Belkina (pochopitelně s našimi zásuvkami), přepěťovka i UPS v jednom a věř, že UPS se u PC hodí. Ještě budu muset koupit jednu menší k modemu, ať není offline testovací webserver.

 7. severka napsal:

  je to spolehlive,nemame jenom bouře,ale i časté vypadky kvuli pretížení elektrických sití

 8. Radek Hulán napsal:

  Toto nestačí jako ochrana. Je to sice lepší než nic, ale v praxi to moc nepomůže. Dnešní počítače a monitory jsou extrémně citlivé na kolísání napětí, a zde pomůže jen kvalitní online UPS s přepěťovou ochranou, která napětí „vyhlazuje“. Bohužel, cena je tam jinde, ne 300 Kč, ale 5-8.000 Kč.

 9. Hujer napsal:

  Souhlasím s Radkem. Pár let jsem fičel bez ochrany (rozumněj, přepěťové). Pak jsem, po přečtení podobného článku jako je tento, zakoupil přepěťové zásuvky. Nicméně poté jsem přesedlal z bezpečnostních důvodů na UPS ochranu a hned za dva dny přišla taková bouřka, kdy mi před očima přeskočila jiskra z ústředního topení do zdi. A to mě nadobro přesvědčilo o výhodnosti UPSky a nevěřil bys, jak často dochází k přepětí/podpětí nebo i k jiným el. šumům. Můj počítač si pěkně vrní a v přesíni slyším jak se restartují routery :-) … asi jim taky nějakou malou UPSku pořídím.
  Mimochodem, koupil jsem toto: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=50219

 10. LuFa napsal:

  Hujer: Díky moc za konkrétní tip. Myslel jsem, že cena bude vyšší. S případně novým dražším počítačem o tomto začnu uvažovat.

  Radek Hulán, Hurri: Taktéž díky za tip na UPS.

 11. Gaucman napsal:

  Já jsem si pořídil jen obyčejnou prodlužku s vypínačem a v ní kromě PC je zapojena i „bižuterie“ v podobě napájení pro WiFi anténu a switch. Po vypnutí PC šlápnu na vypínač a vypnu všechno najednou. Za bouřky taky PC vypínám. A když nejede PC, tak ušetřím koruny za elektriku, kterou žere ta bižuterie a standby provoz PC – dohromady mají spotřebu přes 20W.

 12. Vlastimil Ott napsal:

  Lukáši, přečetl jsem první větu… a posílám ti odkaz.. ;-)

  http://www.e-ott.info/2008/02/29/rozdil-mezi-diky-kvuli-apod/

  Muhaha

 13. LuFa napsal:

  Vlastimil Ott: A že jsem si tvůj příspěvek četl před časem několikrát. Díky za upozornění. Beru na vědomí. Co píšeš zní samozřejmě logicky.

 14. Klara napsal:

  mě takhle shořel zdroj ve věži, ani nevím že nějaká bouřka byla, oprava kolem 800.

 15. mikrom napsal:

  zrovna vcera jsem byl na servisu u chlapika, co mu bleskem odesel komp, adsl modem, splitter, 5.1audio, satelit, video..

  tak sem mu rikal, ze misto ty prodluzky se trema rozdvojkama by mel koupit psa s peti, sesti zasuvkama a prepetovkou a vypinacem..

  doma taky jedu pres prepetovku a vypinam i vypinac, kterej prerusi fazi i nulak, kdyz jedu na kolej..

  a v praci uz jedeme taky na prepetovkach co nam tu vse shorelo :)

 16. UPS jako prepetovka napsal:

  UPS jako prepetovka nestoji za nic (no dobre, asi o chlup lepsi, nez primo do zdi). Schopnost ochrany je jen asi desetinova, co kvalitni prepetovka v cene pod 1000.
  Divejte se na parametry (jouly, kA).

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.