Policejní „plán“ pokut – skutečnost, nebo výmysl?

Tak nevím, co si o tom mám myslet. Náhodou jsem narazil na zápisek (Kopie e-mailu,který mne velmi potěšil), v kterém pisatel hovoří o „plánu“ udělených pokut běžným občanů ze strany policie.

V příspěvku kdosi hovoří o své přítelkyni, která pracuje pět let u policie. Nedávno se jim v kuchyňce rozbila mirkovlnka a tak při poradě žádali svého nadřízeného, aby jim do kuchyňky koupil novou. Na tuto žádost ji prý bylo nadřízeným sděleno, že mají málo udělených pokut, takže s mikrovlnkou musí počkat, ať jich začnou udělovat víc. Na to ona přítelkyně pisatele reagovala ve stylu, ať se nadřízený nezlobí, ale jak mají udělovat někomu pokuty, když je vše v pořádku. Nadřízený pak na toto reagoval ve smyslu, ať mu neříká, že kdyby chtěla, tak si nic nenajde.

Přesné znění si v odkazovaném příspěvku viz. výše můžete přečíst sami. Mě toto překvapilo a tak jsem zkusil zapátrat po netu, zmiňuje-li se o podobném jednání ještě někdo. Bohužel zmiňuje a ne jednou :-(.

V diskuzi k příspěvku Vláda chystá dopravní čtyřlístek píše jedna ze čtenářek, že má v rodině policistu a tak ví, že vždy ke konci měsíce šéf vyšle do ulic s cílem udělit co nejvíce pokut, aby byl splněn plán.

Další zmíňku o plánu pokut jsem dohledal v článku Nový silniční zákon – zločin nebo trest?.

Dále se o plánu pokut kdosi zmiňuje v komentářích ke článku Kdo nekrade, okrádá rodinu?.

A tak bych asi mohl s odkazy na „plán“ pokut pokračovat dál a dál.

Protože u policie nepracuji, známé, abych se zeptal, tam nemám, nevím, zdali něco takového existuje. Ale protože na každém šprochu, pravdy trochu, existovat může. A tak mi z toho není moc dobře. Jestliže je cílem policie, či městských strážníků udělit občanům co nejvíce pokut a vybrat tak co nejvíce peněz, jak je potom možné uchránit občany od zbytečné buzerace.

Dokážu si přestavit mnoho situací, kdy by vzhledem k téměř nulové společenské nebezpečnosti stačila pouhá domluva ze strany policie, či strážníků, ale přesto je udělena pokuta. Například na málo frekventované silnici jede bruslař po pravé straně, namísto po levé. A nebo cyklista si dá po dvaceti ujetých kilometrech jednu desítku a po půl hodině, když sedne na kolo je testován na alkohol. Ano, občan se v obou případech provinil proti silničnímu zákonu, ale nestačila by pouhá domluva? Proč v tomto případě dávat hned vysokou pokutu?

Že by skutečně nějaký „plán“ pokut existoval? Víte, nebo slyšeli jste o tom někdo něco?

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

4 komentářů k “Policejní „plán“ pokut – skutečnost, nebo výmysl?”

 1. Pokuty a piwo, to je případ sám pro sebe, ano jsi účastníkem silničního provozu, ale to chodec také, dokonce mám za to, že na cyklista toho nemůže vypít tolik jako necyklista.
  Každoročně jezdím na akci Giro de Beer (45 km se zastávkou u každého výčepu, těch je 6—8), vloni u jedné hospody číhali policajti a tvářili se, že budou dávat dýchat. No naštěstí na ně bylo cca 300 lidí moc.

 2. mv napsal:

  Dobré ráno, tady se někdo probudil. A je snad instalace radarů všude, kam se podíváš, a bez ohledu na opravdovou nebezpečnost daných míst něčím jiným než dodatečným zdaněním, něčím jiným než snahou vytáhnout z lidí peníze navíc? A víte, že firma, která městům dodává radary (Czech Radar), pak inkasuje 60% z vybraných pokut? To je pane byznys. Tohle se tady děje už dávno a zakrývá se to bláboly o bezpečnosti na silnicích.

  Konečně článek aspoň trochu o něčem. Díky.

 3. LuFa napsal:

  mv: Nejprve díky za kladné hodnocení příspěvku, potěšilo. S nastíněným problémem radarů, o kterých píšeš, souhlasím. Taktéž mě jejich umísťování s primárním cílem zisku štve víc než dost. Nedávno mě dostala reportáž na TV Nova, myslím, že z Českých Budějovic, kde se ptali zřizovatele, proč radar umístili hned za značku začátek obce. Zřizovatel na rovinu řekl, že jim to zákon dovoluje a nepřímo tak potvrdil, že je to proto, že tam mají nejvyšší zisky. Dál se pak v reportáži rozplýval nad tím, co vše si město z vybraných peněz pořídí. Fakt hnus :-(. Co však s tímto chování dělat? Jak říci, nám občanům se toto nelíbí a rádi bychom silniční policii, strážníky viděli třeba ráno před školou, nemocnicí, na nepřehledných křižovatkách, …. ?

 4. AppleBred napsal:

  Aby som trosku prispel s zahraničnou realitou :) Na Slovensku je to pravdepodobne rovnako. Policajti maju limity kolko musia vybrat na pokutach. Dokonca som zahliadol reportaz v TV, kde sa hovorilo o rozpocte pre policiu, a rozpocet priamo ratal z tymi peniazmi vybratymi na pokutách. No a nech mi nikto netvrdi ze to potom neovplyvnii policata pri posudzovani pripadneho priestupku :)

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.