Blogy se zneužívají pro propagaci firem

Každý český deník a zpravodajský server má dnes sekci blog. Na blog může psát kdokoli, kdo se zaregistruje. Obsah je sice šéfredaktory kontrolován, aby nešlo o propagaci rasového násilí, kriminality, drog a jiných špatností. Nikdo ale nesleduje, zda si tam někdo nepropaguje své osobní zájmy. Jak by to asi taky tak šlo kontrolovat? Kde je hranice mezi osobním názorem a skrytou reklamou?

Někomu už ale došla trpělivost a zjistil, že jedna PR agentura používá různé identity, pomocí kterých propaguje nové produkty svého klienta – ČSOB. A co teď?

Na spoustě osobních či komunitních blogách (nebo blozích?) se objevuje srovnání produktů, popis zkušeností s doporučeními, propagace služeb, škol, zájezdů,… Je pravda, že lidé na blogy sdělují spíše negativní zkušenosti, což ale může i přesto ve finále býti reklama.

Jak bychom se měli zachovat, kdyby nám PR agentura nabídla, že když budem psát o nových platebních kartách, dostanem zaplaceno? Co myslíte?

PS: Zatím nás nekontaktovali:-)

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

9 komentářů k “Blogy se zneužívají pro propagaci firem”

 1. Klárko, mě to nepřijde tak zvláštní a zrovna můj blog je příkladem časté propagace některých produktů, jenže mi za to nikdo neplatí, jsem trochu „praštěný populizátor“. Nediv se, že firmy rádi zaplatí některým významným blogerům, zpětný odkaz ze stránek s vysokým GTPR může významně zvýšit návštěvnost a odbyt. Fakt bych to jako zneužití nebral.

 2. LuFa napsal:

  Co se týká blogů, přidružených k velkým internetovým deníkům a zpravodajským serverům, nemám na ně moc dobrý názor. Co si myslet o VIP blozích, k jejichž psaní jsou autoři zřejmě za honorář najímáni. Co si myslet o blozích politiků? Píší své zápisky politici, nebo jde o díla jejich poradců?

  Co se týká reklamy na blogu a v příspěvcích, tak ta mě nevadí. Jsou blogy, které čtu, které mám rád a kde by jejich autor rozhodně nepropagoval službu, za kterou si nestojí. A pak jsou blogy, které nečtu, které vznikají za účelem propagace nových produktů, na kterých vystupují uměle stvoření lidé. Tyto mě ale skutečně nevadí, právě proto, že je nečtu.

  Občas se na takové stránky dostanu z vyhledávače. Pokud mě téma skutečně zajímá, pak se mimo obsahu dívám i na autora a snažím se zjistit jeho kredit.

  Pokud by mě někdo oslovil dělat reklamu na výrobek, který sám používám, jsem s ním spokojen, určitě bych se tomu nebránil. Pokud bych však měl dělat reklamu něčemu, s čím spokojený nejsem. Službám, které nepoužívám, tak do toho bych nešel.

 3. mv napsal:

  LuFa: „Pokud bych však měl dělat reklamu něčemu, s čím spokojený nejsem. _Službám,_které_nepoužívám_, tak do toho bych nešel.“

  Takže ty používáš následující služby, které propaguješ na svém blogu a jseš s nimi spokojený?

  http://www.mluvtejakomluvci.cz
  http://www.inform.cz
  definity.cz/jobs
  http://www.click4sky.com

  (Reklamy, které sem nasázel Google)

 4. LuFa: Myslím, že vcelku nedávno napsal Radek Hulán jednu zajímavou zkušenost. Pokud ho něco zajímá, tak si napíše o licenci, pokud je spokojen a napíše to v blogu, tak má prodejce/tvůrce reklamu. Prý takhle získal i nějaký hardware k testování, ale nemám to ověřený. Já bych se tomu nebránil, třeba i z otestovat zajímavý hardware, nebo systém, na který normálně finančně nedošáhnu.

 5. [mv]: Teď si nějak nejsem jistý, jestli jsi pochopil Lukášovo komentář. Vkládaná reklama a obsah článků jsou rozdílné věci, ne? Klárka psala o obsahu článků a jsem přesvědčen, že Lukášův komentář byl ve stejném duchu.

 6. LuFa napsal:

  mv: Řádně označená komerční reklama na stránkách, vkládaná prostřednictvím reklamních systémů třetích stran, je něco jiného, než propagace služeb, výrobků prostřednictvím celých autorských příspěvků, či dokonce fiktivních autorů.

  Co se týká umístěné kontextové reklamy AdSense, beru ji jako upozornění na existující služby. Některým ze čtenářů může být AdSense k užitku, někteří ji přehlížejí a někteří si ji mohou blokovat tak, aby se jim na stránkách nezobrazovala vůbec.

  Pokud se mám k tebou uvedeným odkazům vyjádřit blíž, tak tedy:

  První tebou uvedený odkaz vede na knihu: Mluvte Jako Mluvčí. Možná je kniha dobrá, možná není, nevím. Nikde žádné hodnocení nedávám. Každopádně pokud chce někdo mluvit jako mluvčí, o knize neví, může být pro něj tento odkaz přínosný.

  Druhý uváděný odkaz vede na web s Informacemi o firmách. Zřejmě nic závadného. Pro toho kdo informace o firmách potřebuje, má možnost této informace ve svůj prospěch využít. Ostatní čtenáři s klidem tento odkaz přejdou.

  Uváděná adresa na Definity stránky nějak nefunguje, víc k tomu nenapíšu.

  Poslední uváděná adresa je zřejmě na web některé z leteckých společností. Kdo cestuje, třeba se mu odkaz na tento web bude hodit.

  Jak je vidět, odkazy nejsou ničím závadným. Jsou spíše upozorněním, je tady služba, výrobek, pokud se vám hodí, klikněte si. Až bude AdSense většinově propagovat třeba MS a zatracovat Linux, rozhodně ho ze stránek odstraním. Neměj strach.

 7. LuFa: Ty bys blokoval MS reklamy?? Není to náhodou v rozporu se svobodným podnikáním? Mě by MS reklamy nevadily, kdyby na ně lidi klikali a MS tak platil provoz mého blogu.

 8. LuFa napsal:

  MaReK Olšavský: Pokud by MS reklamy byly zaměřené proti Linuxu, tak ano.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.