Adra už je zase v Keni

Od poloviny března je Aleš Bárta, koordinátor projektu Adra – Keňa, spolu se sestřičkou Jiřinkou opět na místě, v Keni. Spolu s nimi bylo do Keni přepraveno velké množství zdravotnického materiálu, který věnovali sponzoři.

Jak je v Keni?

Citace z dopisu:

My tady zažíváme opravdu krásné africké počasí. Přes den je pořádné horko, myslím, že na sluníčku okolo 40 st. Ve stínu je to příjemnější. Stromy, lemující hlavní silnici krásně kvetou několika barvami. Jedny mají velké, oranžovorudé květy, jiné zase kvetou žlutými homolemi drobných kvítků. A opět stejný nairobský folklór. Děti pobíhající mezi auty, čekající na červenou, se snahou vyžebrat nějaký šilink, spousty pouličních prodejců, kteří mají na sobě navlečeny všemožné výrobky, které nabízejí. Jeden, který prodává kšiltové čepice, má na hlavě „vybudovaný“ půl metrový sloup z těchto čepic. Poslední dva dny jsou v Nairobi pořádně silné lijáky s bouřkami, ale je to fajn. Vzduch se alespoň ochladí a dá se i trochu spát.

Mise se od začátku potýkala s problémy. Auto, které mělo dobrovolníky spolu s materiálem převézt do Itiba se rozbilo. Oprava by byla drahá, proto byl Aleš nucen v Nairobi vybrat a koupit auto nové. I takováto činnost v Africe probíhá úplně jinak než v Čechách. Když si konečně ojeté auto vybral a s balíkem peněz dorazil do bazaru, zjistil, že jeho auto právě prodali. V bazaru se nacházelo ještě jedno podobné auto, ale bez ochranného rámu, který je v Keni velice důležitý. Často se zde odehrávají přepadení aut, stylem – zablokování cesty jiným autem. V takovém případě je nutno bránit se právě ochranným rámem a útočníky pěkně „odhodit“. Nakonec auto koupili, musel se namontovat rám, sirény, majáky a polepit nápisy Ambulance.

p3290080

Poté se konečně mohli vypravit do Itiba.

Jaká byla cesta?

Citace z dopisu:

Projizdeli jsme vesnicemi, ktere byly zcela vypalene pri nasilnostech, které se ještě pred mesicem v zemi odehravaly. Stale jsme citili ve vzduchu spaleniste. Mnoho domu bylo zapaleno a pak jeste rozboreno, aby nesly opravit. Tak jsme mijeli tabory uprchliku. Dost hrozne. Az nam sel mraz po zadech, při predstave, co se zde odehravalo a to uz nevidime lezici umlacené mistni obyvatele. Obeti v techto mistech pry bylo vice nez tisíc. Cim vice vjizdime na zapad, vypalenych obci pribyva…

Do Itiba dorazil Aleš i zdravotní sestra Jiřinka v pořádku. Místní personál je přivítal. Teď už se oba věnují pomoci, jak ošetřování místních obyvatel, tak projektu zřízení zubní ambulance. O dalším průběhu mise vás zase budem informovat. Aleš průběžně aktualizuje webové stránky, kde najdete podrobné informace o projektu a možnostech pomoci.

Související články:
Příprava humanitární mise pokračuje
Má to smysl — Česká pomoc v Keni

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

3 komentářů k “Adra už je zase v Keni”

 1. LuFa napsal:

  Díky Klárko za další zprávy z Keni. Zajímavé je, jak si každý může v Keni bez nijakých povolení udělat sanitku :-). Nebo je nějaké povolení třeba?

  Myslím, že budu muset brzy zaslat další DMS :-).

 2. roman napsal:

  tak at mise pokračuje v zdaru a nech se nam tam neuškvařite

 3. Klárka napsal:

  To si asi kazdy nemuze bez povoleni udelat sanitku, rekla bych. Navic, majáky a sirény nejsou levná a jednoduchá zařízení, co vím, taktéž věnoval sponzor v Čechách.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.