Telework – práce na dálku

AT&T plánuje stáhnout zpět do kanceláří tisíce svých zaměstnanců, kteří pracují z domu ve svých virtuálních kancelářích.

Mohli jsme se ke konci roku dočíst na computerworldu.

V době, kdy ostatní a to nejen telekomunikační společnosti vytváří virtuální týmy a podporují telework (práce na dálku) a práci z domu, to vypadá, jako by se AT&T vracela o desítky let zpět. Co ji k tomu vede?

Většina diskutujících je proti tomuto rozhodnutí. Poukazují a ekologičnost, efektivnost a úspory nákladů, pokud lidé pracují z domu. Jako paradoxní je zmiňován fakt, že AT&T poskytuje služby a programy, jež propaguje myšlenkou, že je možno pracovat odkudkoli.
Pro rozhodnutí byl názor, že lidé pracují z domu jsou zahlceni vzkazy, e – maily, což snižuje efektivitu jejich práce.

Pro a proti teleworku:
Výhody:
• úspora nákladů (za kanceláře, cestovné)
• ekologičnost
• možnost pracovat ve virtuálních týmech složených z lidí z celého světa
• pracovat z příjemného prostředí, případně možná péče o děti kombinovaná s prací
• pružná pracovní doba

Nevýhody:
• přemíra pracovního času se stráví psaním vzkazů, telefonování,..
• líní lidé nepracují, nebo pracují méně
• neosobnost
• hrozí práce „24hodin“

Vznik teleworku (am.telecomuting) se přiřazuje USA. Jeho rozšiřování do Evropy postupuje spolu s rozvojem IT, internetu a vybavení domácností. Společnost Dimension Data prováděla výzkum loni na jaře. Výsledek – 55% amerických firem umožňuje telework, překvapením bylo, že tuto variantu práce poskytuje 75% francouzských společností. Trend teleworku tedy v Evropě roste.

Telework v ČR není zatím tak běžnou záležitostí. Objevuje se zřídka u seniorských pozic, jako jedna ze zaměstnaneckých výhod. Pokud má zaměstnanec důvěru, má po určité době nárok na pátky (někde i čtvrtky), kdy může pracovat z domu.

Na Slovensku se míra teleworku pohybuje od 1-3%.

S teleworkem souvisí virtuální týmy. Tyto týmy pracují na společném úkolu z různých míst světa. Tým je spojen prostřednictvím komunikačních technologií (internet, telefon, videokonference). Pro efektivní spolupráci členů takového virtuálného týmu se vytvářejí metodologie a vyvíjejí softwarové nástroje (pro komunikaci a pro organizaci úkolů a dokumentů).Např. Second Life od Linden Lab.

Nevýhodou virtuálního týmu může být časový posun. Pokud je tým složen s odborníků z Ameriky, Evropy a Asie, tak vždy minimálně jeden bude muset občas komunikovat v noci, nebo brzy ráno.

Jste členem virtuálního týmu? Pracujete z domu?

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

3 komentářů k “Telework – práce na dálku”

  1. Marcela napsal:

    No vlastně ano. Píšu do regionálních novin, mám smlouvu a nikoho z redakce osobně zatím neznám. A nevadí mi to :-) A kupodivu ani jim.
    A vzpomínám si, jak v první třídě jsme si s paní učitelkou vykládali o budoucnosti a mluvilo se i o tom, že každý bude mít doma počítač s obrazovkou a bude pracovat z domu… Znělo to fakt – neskutečně!! (70.léta..)

  2. Vlastimil Ott napsal:

    Jo, pracuji z domu a velmi to oceňuji. A dostal jsem důvěru – jednou týdně můžu jet do kanclu. :-D

  3. Vlastimil Ott: Tak to me by docela slusne hrabalo, v praci je vyhoda moznost videt se s kolegy.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.