Velikonoce…

Jednou za rok o Velikonocích přichází na návštěvu soused se synem – a mně je jasné, o čem zase bude mluvit. „Celý tento svět, tento život, je hra,“ říká Z.Z. ( to jsou jeho iniciály) a já nemám potřebu mu to vyvracet. Jednak je starší, je mu už přes padesát a jednak s ním v mnoha věcech souhlasím… přestože církev katolickou nemá rád a tvrdí, že s Kristovým učením nemá mnoho společného. Z.Z. se o duchovní věci zajímá a já si hovory na toto téma – užívám. Většinou poslouchám, ale nikoli pasivně, občas dovedu i argumentovat a jeho závěry poopravit. „Chodící encyklopedie“, přezdívá mu moje desetiletá dcera… Z.Z. je skutečně vzdělaný, sečtělý, ovládá několik cizích jazyků a Ježíšovy výroky dokáže citovat v aramejštině. (Kontrolovat ho samozřejmě nemohu…:-) Dokonce mívá jednou měsíčně přednášku v místní knihovně. Jestli jsem se ještě nevyjádřila dost jasně, zajímá se hlavně o východní duchovní nauky a astrologii. Dokáže podle přesného času narození vypočítat datum úmrtí a dokáže při meditaci opustit své tělo a libovolně se přemisťovat v prostoru. Když byl pracovně na Kypru, „zašel“ si tak prý zkontrolovat domů rodinu. „Já si nemohu ani přivést milence,“ žertovala pak prý jeho žena, která obdařena taktéž mimořádnými schopnostmi jeho přítomnost prý zaregistrovala.

„Já nevěřím – já vím,“ konstatuje soused Z.Z. a trvá na tom, že provozuje výhradně bílou magii.

„Všichni jsme nesmrtelní,“ říká s tím, že ale Ježíšovo tělo bylo přeneseno. „Takhle svět nefunguje,“ je další jeho výrok.

„Nejdůležitější vlastnost na v tomto životě je šetrnost,“ vysvětluje, „protože kdo málo potřebuje – je svobodný“. A jako ohnisko duchovní líhně uvádí chudou Indii…

„Člověk je hned dvojka po Bohu,“ tvrdí, „je to to nejlepší, co se nám mohlo stát,“ usmívá se vítězoslavně.

Vypil jenom jednu skleničku červeného…

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

10 komentářů k “Velikonoce…”

 1. Klára napsal:

  jojo…kdo málo potřebuje, je svobodný….
  …kdo málo má, je šťastný…

  V tomto duchu je kniha HLEDAČI PRAVDY – od jogínky paní Mihulové a pana Svoboby, moudra jsou z Indie.

  Jejich myšlenky josu již o několik stupínků vejš než jsme my, oni už vědí to o čem my stále spekulujeme a pochybujeme. Našli tu pravdu.

 2. hurri napsal:

  Už zase jogín! Něco mi uniklo? „Neutekaj jogín!Chcem iba vedieť, koľko je hodín!“
  Já myslím, že mnohé myšlenky jsou o několik stupínků výš, než jste vy, ale nevím jestli je to dobře ;)

 3. mj napsal:

  Miluju supermarketové duchovno! >;)

 4. Marcela napsal:

  mj:“Supermarketové duchovno“? Ten termín dost sedí. Abych pravdu řekla – zas tak moc si ty hovory s Z.Z. neužívám…

  hurri:Taky si myslím, že každý tu má svoji vlastní cestu… a v prvé řadě je třeba respektovat jeho duchovní svobodu…a nezahlcovat ho svými „moudry“. Jogínské kousky mě vlastně moc neoslovují, myslím, že to může být docela zavádějící… A jak se říká, když je žák připraven, učitel se najde…

  Klára: I když se v Písmu píše, že spíše projde velbloud uchem jehly než bohatec do nebeského království… jak jsem zrovna včera v novinách četla, je prý důležité jak se svými penězi navíc – nakládáme. Lidé, kteří peníze darují na dobročinné účely nebo na dárky svým blízkým jsou prý šťastnější. Řekla bych, že to funguje.. :-)

 5. Klára napsal:

  Však říkám, že někteří z nás k tomu nedospějou nikdy. Maj prostě smůlu.

 6. Zajímavej článek, ale asi jsem to nějak nepochopil…myslel jsem, že to bude podle názvu spíš více o Velikonocích a ne o nějakém ZíZí. :-)

 7. Marcela napsal:

  „ZíZí“ chodí akorát na Velikonce. „Oslí můstek“..:-) A pak taky Velikonoce mají podle křesťanské liturgie silný duchovní náboj… Pomlázka, kterou si většina lidí pod pojmem Velikonce představí, je naproti tomu pohanský zvyk.

 8. tlampač napsal:

  Jsem fundamentální protestant a myslím si že ZZ je prostě jenom spokojenej mamrd ze západního myšlenkovýho okruhu, kterej pač nemá starost o žvanec a o holej život, vymejšlí pí …. :) Zdrávas Tlampač!

 9. Marcela napsal:

  tlampač: „fundamentální protestant“ to asi myslíš, že protestuješ zásadně proti všem a všemu…:-) Z.Z. se musí postarat o sebe a o rodinu jako každý jiný…ale jinak jeho „činy“ neobhajuju…

 10. Marcela: Jasně, já vím, jde o z mrtvých vstání Krista. Jen jsem pořád čekal něco jiného. :-)

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.