Když přijedou holanďani na Velikonoce…

…ví to celá vesnice.

Ne, že by to bylo poprvé, co se tento národ objevil v malé podkrkonošské vesničce, ale i tak dokáže probudit klasické vypravěčství, které se traduje od domu k domu. Mají jednu chalupu a tam se patrně hodně střídají. Letos na Velikonoce přijeli „nováčci“.
Místní celé dny lamentují nad počasím, futeří a vyhazováním sněhu, zatímco rozzáření holandští návštěvníci vybíhají z chalupy, rozevírají svou náruč směrem k oblakům a slastně nechávají studené vločky sněhu padat na tvář. Zakřičí na nás: „Šné, šné…das haben wir nicht.“

Po vzoru místních ihned hlásím co jsem viděla a dozvídám se co už ví celá vesnice.

Když přijeli, přišli s tím, že zatopili v těch kachlových kamnech, ale že to hodně kouří. Což se stává když je špatný tlak a komím má špatný tah. Stačí otevřít dveře a okno dokořán a spraví se to. S touto radou je jeden místní vyprovodil, ale nedalo mu to, a šel se podívat dovnitř.

Milí drazí kamarádi rozdělali oheň v troubě, která je součást velkých kachlových kamen.

Vím, že by to tady asi chtělo fotku, že dnes to ani nemusí být holanďani, co neumí topit v kamnech. Co vy, umíte topit v kamnech?

Nejsme to jen my, kdo máme občas nedorozumění v cizině:
Dvě příhody z nakupování v Německu

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

5 komentářů k “Když přijedou holanďani na Velikonoce…”

 1. tlampač napsal:

  JSEM CHODIL DO SKAUTA. A MĚLI JSME CHALUPY. DVĚ. PARKRÁT JSEM SE STRAŠNĚ SPÁLIL, PARKRÁT SE DUSIL. TOPIT ALE UMÍM. VŠICHNI KOLEM MĚ JSOU VŽDY NASRANÍ, BUĎ JE KOSNO NEBO 34 STUPŇŮ.
  HOLANĎANI JSOU NA TO GLOBALIZOVÁNÍ A CHROCHTÁNÍ.
  JEŠTĚ TAK REJDAŘIT, OBCHODOVAT S KOŘENÍM, GANJOU NEBO S LIDMA. SEM TAM RŮŽE A TULIPÁNY A TELEVIZE VOD PHILIPSU…
  FAKT HROZNEJ NÁROD.

 2. Anonym napsal:

  jdu po Norimberku a vidim jak ma u chodniku tak 40 leta pani oprene jizdni kolo a to ma prazdne predni kolo.,a pani k nemu dolu na ventilek nasroubuje klasickou pumpicku a ted jsem zustala stat v uzasu jak ssla pani pumpovat vzduch do te dusse!!jednoduse vzala celou pumpicku a kyvala s ni ze strany na stranu a divi se ze se nic nenafukuje.tak ja pristoupim blize a ukazu ji jak se musi hybat tim pistem nahoru a dolu. tu pristoupil pan gentelman a videl jak pumpuju tak to kolo pani sam napumpoval.no a my se divime holandanum.Podle meho muze ,ktery se tomuto clanku taky zasmal pry nasi vnuci dopadnou stejne ze nebudou vedet jak vypadaji kamna!!Zvlast kdyz ta trouba bude mit ve dvirkach sklo, aby bylo videt „jak pekne plapola ohen“. hezke velikonoce preje blanka

 3. jiří napsal:

  Krátce po převratě (sametové revoluci) přijela kolegyně z Německa, kde se byla podívat za příbuznými.
  „Představte si, chtělo se mi na dálnici na malou, tak jsme zastavili na odpočívadle.A to mají Němci stejný b…l jako u nás, u umyvadel někdo ukradl kohoutky – nebyly tam!“ Po delším vyptávání, jsem poučil kolegyni, že měla počkat s r rukymi pod chromovaným „čudíkem“ a za chvíli by tekla voda.Nechtěla pochopit – „a proč tam nejsou kohoutky, není to jednodušší?“ Není, aby někdo neukradl kohoutky – jako u nás na dálnici.Stejně si myslím, že dodnes nesouhlasí…..

 4. mrtvocich napsal:

  Njn, dmnce

 5. Martin napsal:

  :D Tak to mě vážně pobavilo! Já topit umím, v baráku máme kamna na dřevo

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.